159 000 €61 m²

Kymintie 34 A, Puu-Paavola, Lahti2h, k, kph/wc, s

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
305 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1935
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Puu-Paavola
Kaupunki
Lahti

Tunnelmallinen ullakkohuoneisto täynnä toinen toistaan kauniimpia yksityiskohtia.

Tähän kotiin pääset astelemaan punaista mattoa pitkin! Asunnon tunnelma hurmaa ensinäkemältä; värimaailma on harmoninen ja asunto on lämmin sekä kodikas. Huoneiston pintoja on uusittu laajalti vuonna 2021 ja tähän asuntoon pääsetkin muuttamaan ilman remonttihuolia. Kodin keittiö on vaalea rosterisilla kodinkoneilla. Keittiöstä löytyy niin säilytys- kuin laskutilaakin reilusti ja ruokailuryhmälle löytyy myös oma paikkansa helposti. Olohuone yhdistyy keittiöön ja ruokailutilaan saumattomasti ja vinot kattopinnat hurmaavat persoonallisuudellaan. Makuuhuone on reilun kokoinen ja tunnelmaa siellä lisäävät vinot katot sekä kaunis koristeikkuna. Kodin kylpyhuone- sekä saunatilat ovat modernit ja sinne on asennettu uudet kalusteet sekä sadesuihku pintaremontin yhteydessä. Asunnolle kuuluu myös oma lämmitystolpallinen autopaikka.

Asunto-Osakeyhtiö Kymintie 34 sijaitsee loistavalla paikalla, aivan keskustan välittömässä läheisyydessä, arvostetulla ja rauhallisella Puu-Paavolan alueella. Alkujaan vuonna 1935 valmistunut ja vuonna 2011 perusparannuksen kokenut hirsirakenteinen pienkerrostaloyhtiö on hyvin hoidettu ja tähän asuntoon pääset muuttamaan ilman huolia huoneistoon tai taloyhtiöön kohdistuvista remonttitarpeista. Taloyhtiön julkisivu uudistettiin 2024-2025, jolloin energialuokka korottui B:n, joka tekee taloyhtiöstä myös energiatehokkaan.

Kymintie 34 sijaitsee suojassa Paavolan puutaloalueella rauhallisella paikalla, kuitenkin vain alle 1km päässä Lahden ydinkeskustasta ja sen palveluista. Kävelymatkan päästä löytyy keskustan palveluiden lisäksi useampi koulu kuten mm. Lotilan koulu, Lahden yhteiskoulu ja Kannaksen lukio sekä useampi päiväkoti ja isot hypermarketit. Matkakeskukselle on 1,5km kävelymatka eikä moottoritielle (E75) aja kotipihasta kuin muutaman minuutin.

Soita ja sovi oma henkilökohtainen esittelyaikasi.

Tehdään yhdessä teidän unelmista totta.

Yhteydenotot: HOUSE Lahti

Janne Selin, Aluepäällikkö LKV p. 0453522088 / janne.selin@houselahti.fi

FB: @janneselinmyy IG: @janneselinmyy

Ei sattumaa, vain harkittuja tekoja. www.houselahti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kymintie 34 A, 15140 Lahti
Kaupunginosa
Puu-Paavola
Kohdenumero
80498189
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
61 m²
Tontin pinta-ala
784 m²
Kokonaispinta-ala
61 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc, s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, peili, pesuallas, allaskaappi, lattialämmitys, bidee-suihku ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Tulevat remontit
Normaaleja huolto- ja kunnostustöitä 2026-2030 Sähköautojen latauspisteiden kartoitus 2026-2030
Tehdyt remontit
Perusparannus 2011 Lumiesteiden asennus 2022 Portaikon korjaus 2023 Julkisivusaneeraus 2024-2025 Palovaroittimien uusiminen 2025
Tietoliikennepalvelut
DNA, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
152 246,53 €
Neliöhinta
2 606,56 € / m²
Velkaosuus
6 753,47 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
305 € / kk
Pääomavastike
91,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
396,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Kymintie 34
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 200 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1935
Huoneistojen lukumäärä
8
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1935
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 18.03.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo/poisto, LTO
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
784 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Tiko Isännöinti Oy, Anne Martikainen, anne.martikainen@tikoisannointi.fi
Kaavoitustiedot
Lahden kaupunki. https://kartta.lahti.fi/ims
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2050

Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kellarikomero ja pyörävarasto