108 000 €76 m²

Laitakatu 12 B, Pyhätön, Lahti3h,k,kph,las.parv.

Velaton hinta
108 000 €
Hoitovastike
386,90 € / kk
Asuinpinta-ala
76 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pyhätön
Kaupunki
Lahti

Kodikas ja valoisa kerrostalon kolmio viihtyisällä Pyhättömän alueella Lahdessa!

Asunto tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, jossa arki sujuu mutkattomasti. Huoneiston pinnat ovat uusittu vuosien varrella ja kotia on pidetty hyvin. Lasitetulta parvekkeelta on puistomaiset näkymät taloyhtiön yhteisella piha-alueelle.

Taloyhtiössä on tehty merkittäviä perusparannuksia, kuten käyttövesiputkien uusiminen sekä viemäreiden sukitus. Lisäksi yhtiö sijaitsee omalla tontilla. Sijainti on erinomainen: keskustan monipuoliset palvelut ovat helposti saavutettavissa, ja läheiset ulkoilumaastot tarjoavat loistavat puitteet vapaa-aikaan ja luonnossa liikkumiseen.

Tervetuloa ihastumaan - sovi oma esittelyaikasi sinulle sopivaan ajankohtaan! Jaana Kolu 040 552 2243 (myös whatsapp) jaana.kolu@remax.fi.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Laitakatu 12 B, 15150 Lahti
Kaupunginosa
Pyhätön
Kohdenumero
80496779
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
76 m²
Tontin pinta-ala
2 252,3 m²
Kokonaispinta-ala
76 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph,las.parv.
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sop.muk.viim. 3kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiössä kaapistot, jääkaappi-/pakastin, induktioliesi, liesituuletin, astianpesukone. Kodinkoneet Boschia. Lattiapinnat parkettia, seinäpinnat maalattu, välitia laattaa.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneessa lattia- ja seinäpinnat laattaa, suihku, suihkuseinä, wc -istuin, bidee suihku, allas, allaskaapisto, peilikaapisto, pesukoneliitäntä. Sähköinen lattialämmitys.
Säilytystilat
Kellarikomero, kaapistot ja vinttikomero. Lisätietoja säilytystiloista: Kellarikomero, mankeli, pesutupa ja sauna löytyvät alakerrasta. Talon ullakkokerroksesta löytyy vinttikomero.
Näkymät
Olohuoneesta ja lasitetulta parvekkeelta näkymät puistomaiset / taloyhtiön yhteisille piha-alueille
Tulevat remontit
Asunto-osakeyhtiön hallituksen kunnossapitotarveselvitys (yk 30.03.2026): sähköautolatauksen selvittäminen, rappauksen paikkakorjauksia + maalaus, saunatilojen uusiminen, porrashuoneiden pintojen kunnostus ja yleisten tilojen maalaus.
Tehdyt remontit
Patteriventtiilien uusiminen 1997. Käyttövesiputkien uusiminen ja saunaremontti 2000. Parvekeremontti ja ikkunoiden uusiminen 2003. Julkisivun- ja porrashuoneiden maalaus, vesikaton maalaus 2005. Lämmönjakohuoneen rakentaminen 2008. Viemäreiden pinnoitus ja sukitus 2013. Lukituksen uusiminen 2016. Valaistuksen uusiminen, porrashuoneet, yleiset tilat, autotallit (led), autotalliovien uusiminen, katon maalaus, sisempien sadevesikourujen ja syöksyjen uusiminen, saattolämmitys, tuuletusparvekkeen vauriokorjaus, autotallin sokkelivuodon korjaus 2019. Patteritermostaattien uusiminen, patteriverkoston tasapainotus ja säätö 2021. Parvekekaiteiden uusiminen, betonikorjaukset, lattiapinnoitus, sekä lasitus, ulko-ovien uusiminen 2022. Ilmastointikanavien nuohous ja korvausilmaventtiilien puhdistus 2024 Kattoturvalaitteiden asennus, ovien ja ikkunoiden huoltokierros, palovaroittimen vaihto 10v akkupatterilla taloyhtiön vastuulle 2025

Velaton hinta
108 000 €
Myyntihinta
98 744,99 €
Neliöhinta
1 421,05 € / m²
Velkaosuus
9 255,01 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
386,90 € / kk
Pääomavastike
170,09 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
556,99 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
27 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Kerhotilavuokra 40,00€, autotallivuokra 50,00€/kk, autopaikka ilman sähköpistoketta 10,00€/kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Laitakatu 12
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Antennijärjestelmä: kaapeli-tv. Taloyhtiön kiinnitykset: 380 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1961
Huoneistojen lukumäärä
21
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 30.10.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 252,3 m²

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat jaetaan jonotuksella.
Yhteiset tilat
Vinttikomero, pesutupa, urheiluvälinevarasto ja mankeli
Muut tilat
Eteisessä lattiapinnat parkettia, seinäpinnat maalattu. Liukuovikaapisto.