97 000 €50 m²

Hämeenkatu 23 C, Keskusta, Lahti2h,k,kph,lasit.p

Velaton hinta
97 000 €
Hoitovastike
185 € / kk
Asuinpinta-ala
50 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1947
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Lahti

Kaksio ydinkeskustassa joka on muuttovalmis ja heti vapaa. Hyvä, velaton yhtiö, jossa edullinen hoitovastike. Sijainti mitä parhain, Lahden sote-keskus, kauppakeskus Trio, Sokos sekä Matkakeskus kävelyetäisyydellä, unohtamatta kirjastoa, kaupungin teatteria sekä Siltapuiston pysäköintitaloa. Toimiva pohjaratkaisu, läpitalon huoneisto, parveke sisäpihalle sekä oma tontti. Varaa oma kiireetön esittelysi.

Perustiedot

Sijainti
Hämeenkatu 23 C, 15110 Lahti
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
616703
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
50 m²
Tontin pinta-ala
1 780 m²
Kokonaispinta-ala
50 m²
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph,lasit.p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jenkkikaappi, sähköliesi, liesituuletin aktiivihiili, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Kellari
Näkymät
piha/tie pohjoinen/etelä
Tulevat remontit
Suunnitellut: Hallituksen 5-vuotis kunnossapitotarveselvitys: Hallitus käsitellyt 24.9.2025 ja esitetty yhtiökokoukselle 30.10.2025: Käytävien maalaus ja valaistuksien uusiminen, saunan saneeraus, lukitus. D talon ilmanvaihdon selvitys ja korjaus, liikehuoneistojen sähkömittaukset
Tehdyt remontit
Pihan vesieristys 2000 Käyttövedet uusittu 2003 Katon pinnoitus 2005 Nuohous 2003 Lämmönvaihtimet 2007 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2009-2010 Lämpöverkoston kunnostus 2012 Viemäreiden kunnostus 2014 Pohjaviemärit sukitettu, pystyviemärit ruiskuvalumenetelmällä ja näkyviltä osin uusittu muoviputkeksi, katon kunnostus pinnoittamalla 2017 Ovisummerit uusittu 2019. Lumiesteet katolle 2022 Jätekatoksen ovi 2022 Jalkakäytävien asfaltointi Hämeenkadun puoli 2022 Uudet poistoilmakoneet, ilmanvaihdon nuohous 2023 Parvekkeet, julkisivun maalaus, liiketilojen ikkunat, hissien peruskorjaus 2024 Rännilämmitys Hämeenkadun puolelle 2024 Antennikaapelin uusiminen 2024. Asunnon remontit: - kph remontoitu kesä 2024 (uusi suihkukaappi, uudet sekoittajat, uusi peilikaappi ja wc allas ja allaskaappi, lattia maalattu) - koko huoneisto ylimaalattu ja seinät tasoitettu 2024 - jenkkikaappi uusittu, keittiön kaapit ja tasot käsitelty kesä 2024
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Sokos n. 200m, posti Keskusta, kirjasto Laaksokatu n. 800m, terveysasema Kaupungin sairaala n. 400m, Matkakeskus n. 700m. Koulut: Keskusta. Päiväkoti: Keskusta. Kaikki keskustan palvelut kävelyetäisyydellä.
Lisätiedot
Talon vanhempi osa on valmistunut 1947 ja uudempi osa 1957. Viemärit kunnostettu 2014, pohjaviemäri on sukitettu ja pystyviemärit on tehty ruiskuvalumenetelmällä, joka on huomioitava osakkaan tehdessä viemäreihin liittyviä korjaustöitä. Kellari ei ole jäähdytetty

Velaton hinta
97 000 €
Myyntihinta
88 044,59 €
Neliöhinta
1 940 € / m²
Velkaosuus
8 955,41 €
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus on osakkailla. Lunastusaika on 30

Vastikkeet

Hoitovastike
185 € / kk
Pääomavastike
100 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
285 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
29,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Pesutupa 10 €/päivä. Lataussähkö 0,18€/kWh. Hallituksella on oikeus kerätä tai olla keräämättä tarvittaessa yhden kuukauden ylimääräinen hoitovastike. Ylimääräinen hoitovastike 185,00 € peritty helmikuu 2026.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hämeenkatu 23, Lahti
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1947
Huoneistojen lukumäärä
57
Liiketilojen pinta-ala
2 836 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
19
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1947
Kerroksia
4
Tontin koko
1 780 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lahden Team-Isännöinti Oy, Vesijärvenkatu 27, 15140 Lahti. Isännöitsijä Eero Vesanen eero.vesanen@team-isannointi.com 03-5242100
Kaavoitustiedot
Lahden kaupunki 03-814 111
Kunnan numero
398

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, mankeli, urheiluvälinevarasto, väestösuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys
Pintamateriaalit
Kylpyhuone: laatoitettu. Eteinen: Laminaatti seinät maalattu. Lattiat: Laminaatti asuintiloissa, seinät maalattu.