52 000 €74,5 m²

Tietotie 2 B, Niemi, Lahti3h,k,kph,p

Velaton hinta
52 000 €
Hoitovastike
387,40 € / kk
Asuinpinta-ala
74,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Niemi
Kaupunki
Lahti

Tarjolla tilava kolmio Lahden Niemessä. Toisen kerroksen asunto, jossa hyvä pohjaratkaisu: tilava olohuone, erillinen keittiö, kaksi makuuhuonetta, kylpyhuone ja parveke. Asunto on siistikuntoinen, mutta pintojen päivityksellä siitä saa helposti oman näköisen.

Taloyhtiössä on tehty kattavasti reomontteja, joista ehkä tärkeimpänä vuonna 2005-2006 käyttövesi- ja viemäriputket, kylpyhuoneet, sauna- ja pesutilat sekä ikkunat ja parvekeovet uusittu.

Niemen alue tarjoaa rauhallisen asuinympäristön Vesijärven läheisyydessä. Ulkoilureitit, satama ja palvelut ovat lähellä. Keskustaan matkaa vain noin 2 km, ja liikenneyhteydet ovat sujuvat.

Hyvä peruskunto, tilaa, toimiva pohja ja loistava sijainti - tässä kodissa on ainekset pitkään viihtymiseen tai onnistuneeseen sijoitukseen.

Tervetuloa tutustumaan!

Perustiedot

Sijainti
Tietotie 2 B, 15210 Lahti
Kaupunginosa
Niemi
Kohdenumero
616742
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
74,5 m²
Tontin pinta-ala
2 057 m²
Kokonaispinta-ala
74,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph,p
Huoneita
3
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin iäkäs, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, kaapit, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet.
Näkymät
Pohjoinen - etelä
Tulevat remontit
Suunnitellut: Päädyn julkisivukorjaus Talouskellarin saneeraus Kuntoarvion mukaiset korjaukset Viemäreiden kuvaus Ilmanvaihtokanavien nuohous ja tasapainotus Vesikaton kuntoarvio 11 Asunnon kylpyhuoneiden ikkunoiden tarkastus, korjaus/vaihto tarvittaessa
Tehdyt remontit
2022 Julkisivuseinien (päädyt, itäpääty, optio länsipääty) korjaukset 2021 Alajakokeskuksen saneeraus 2018 Lukitusmuutos iLOQ järjestelmään 2018 Sähkösaneeraustyö, asuinrakennuksen vesikaton pinnoitus, liikesiiven vesikaton uusinta + lumiesteet. 2015 Lämmitysjärjestelmän venttiilisaneeraus suunnittelu + patteriventtiilien uusinta, termostaattien uusinta. 2010 Yläpohjan lisäeristys 2009 Lukituksen uusiminen 2007 Rakennuksen molempien päätyjen maalaus, lämmityksen perussäätö 2005-2006 Käyttövesiputkistosaneeraus ja viemäriputkiston saneeraus sekä kylpyhuoneiden ja pesula- sekä saunaosaston rakennusteknillinen saneeraus ja näihin liittyvät oheistyöt, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2003 Perusmuurin vedeneristys ja salaoja- sekä pintavesijärjestelmän rakentaminen, Tonttijohdon, vesi, viemäri ja sadevesiviemäri 2000 Vesikaton korjaus

Velaton hinta
52 000 €
Myyntihinta
35 285,86 €
Neliöhinta
697,99 € / m²
Velkaosuus
16 714,14 €

Vastikkeet

Hoitovastike
387,40 € / kk
Pääomavastike
230,95 € / kk
Erityisvastike
29,80 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
648,15 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 23,00 €/hlö/kk, saunamaksu 10,00 €/kk, autopaikka 9,00 €/kk.

Rakennusvuosi
1964
Huoneistojen lukumäärä
19
Liiketilojen pinta-ala
160 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1964
Kerroksia
3
Tontin koko
2 057 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Oy Saimaankatu 8, 15140 Lahti, Eva Sihvonen, 010 411 8100/0104118188, ita-suomi@kontuoy.fi, eva.sihvonen@kontuoy.fi
Tontin vuokra päättyy
01.01.2069
Tontin vuokra
Vuosivuokra 15 000,00 €
Kunnan numero
398

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, vinttikomerot, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, kaapeli-TV
Pintamateriaalit
Keittiö: Laattalattia, seinät maali. Kylpyhuone: laatoitettu. huoneet: laminatti, tapetti/maali.