29 600 €42 m²

Kyrölänkatu 3 A, Hörölä, Lahti2h + kk + kh + vh

Velaton hinta
29 600 €
Hoitovastike
206,64 € / kk
Asuinpinta-ala
42 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hörölä
Kaupunki
Lahti

Ylimmän kerroksen pikku kaksio!

Kyrölänkatu 3:n kuudennessa kerroksessa sijaitseva 46 m2:n asunto tarjoaa mahdollisuuden luoda oma koti rauhallisessa asuinalueella Hörölässä, Metsäpellon kaupunginosassa. Tämä kaksio kaipaa remonttia, mutta sen potentiaali on selkeästi nähtävissä. Asunto Oy Kuusiahdessa on tehty kattavasti kunnostustöitä mm. lämmön talteenotto/maalämpö 2018.

Keittiö on varustettu peruslaitteilla ja kylpyhuone on remontoitu 2008 linjasaneerauksen yhteydessä. Taloyhtiössä on sauna, pesutupa ja muita yhteisiä tiloja, jotka helpottavat arkea.

Sijainti on erinomainen: lähellä on Sale-kauppa ja Kivimaan kouluun on vain 1,6 km. Lisäksi bussipysäkki on kävelyetäisyydellä, mikä helpottaa liikkumista. Alueen vehreys ja läheinen metsä tarjoavat hyvät ulkoilumahdollisuudet.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta juuri sinun kotisi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kyrölänkatu 3 A, 15210 Lahti
Kaupunginosa
Hörölä
Kohdenumero
80493186
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
42 m²
Tontin pinta-ala
3 503,5 m²
Kokonaispinta-ala
42 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h + kk + kh + vh
Huoneita
2
Kunto
Välttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi ja liesi. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Tulevat remontit
Yhtiössä ei huomattavia kunnossapitotöitä toistaiseksi.
Tehdyt remontit
-1994 Vesikaton kermit uusittu -1996 Lämmönsiirrin uusittu -1998 Jätekatos -2005 Julkisivuhuoltokorjauksia mm. syöksyt uusittu.-2008 Käyttövesi/viemärisaneeraus, huoneistojen kylpyhuoneet saneerattu, yleissauna saneerattu, ilmastointikone uusittu, ilmastoinnin perussäätö -2010 Lukosto/yleiset tilat sarjoitettu Abloy Sento -2010 Ulkolämpötilan mukaan säätyvä ilmastointi (invertteri) -2012 Pääovi/pyörävaraston ovilinja uusittu -2015 Kylmiön pinnoitteiden uusiminen/kylmiön koneikkojen uusiminen -2016 parvekeovien ja ikkunoiden uusiminen -2016 parvekkeiden lattiapinnoitteiden uusiminen (osa) -2016 parvekkeiden takaseinän lisäeristys ja levytys, sivuseinien paneelien huoltomaalaus -2018 Poistoilman lämmön talteenotto/maalämpöjärjestelmä -2018 Lämmönsiirtimen uusiminen -2018 Vesikaton huolto -2018 Jäteaseman huoltomaalaus, sadevesikourut -2018 Väestönsuojan pakotunnelin avausmekanismi -2019 väestönsuojan pakotunnelin korotus -2019 väestönsuojan portaiden huoltomaalaus -2019 asuntoparvekkeiden betonikorjauksia -2019 väestönsuojan poistumisluukun uusiminen -2019 julkisivun betonikorjauksia -2019 jäteasemaan asennettu metalliset liukuovet -2022 sokkelin huoltomaalaus -2022 porrasvalaistuksen uusiminen -2022 palovaroitinkeskus -2022 julkisivun tiilisaumojen korjauksia -2023 Vesikaton huolto -2025 taloyhtiön vastuulla olevat palovaroittimet asennettu
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Sale 400 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Lahti

Hinta

Velaton hinta
29 600 €
Myyntihinta
28 542,72 €
Neliöhinta
704,76 € / m²
Velkaosuus
1 057,28 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
206,64 € / kk
Pääomavastike
58,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
265,44 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
7,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 14 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Autopaikan kustannukset
8 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kuusiahde
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 592 300 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
30
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1965
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 24.08.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto ja poistoilman lämmön talteenotto.
Tontin koko
3 503,5 m²
Kiinteistönhoito
Talonmies
Isännöinti
Oiva Isännöinti Oy, Minna Vilkman, minna.vilkman@oi.fi, 0107 393 384
Tontin vuokra päättyy
31.12.2030
Tontin vuokra
14 580 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Yhtiöllä on rasitepaikat Kyrölänkatu 7 tontilla, yht. 23 autopaikkaa (osa määrästä sisältyy katospaikkoihin)
Yhteiset tilat
kaapeli-tv, kellarikomero, kuivaushuone, mankeli, pyörävarasto, pesutupa, jäähdytetty kellari ja väestönsuoja
Keittiön lattia
Muovimatto
Makuuhuoneen lattia