105 000 €43 m²

Kirkkokatu 13 B, Keskusta, Lahti2h,kk,p

Velaton hinta
105 000 €
Hoitovastike
212,85 € / kk
Asuinpinta-ala
43 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 9
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Lahti

Ydinkeskustan parhailta paikoilta, hyvin hoidetusta taloyhtiöstä siistikuntoinen kaksio! Upeat näkymät 6. kerroksesta Lahden maamerkkeihin, radiomastot ja kaupungintalo. Sijainti on mainio, kävelymatka kauppatorille ja keskustan muihin hyvien palvelujen äärelle. Huoneisto on heti vapaa. Soveltuu mainiosti omaan käyttöön tai sijoittajalle. Huoneisto on siistissä kunnossa, vuonna 2017 uusittu keittiö koneineen. Lattiat laminaattia. Kylpyhuone uusittu putkiremontin yhteydessä. Tämän asunnon paras paikka on varmasti todella tilava ja lasitettu 6. kerroksen parveke. Harvoin näkee näin isoa parveketta tämän kokoisessa kodissa. Taloyhtiö on vuonna 2020 laajentanut talon parvekkeita pihalle päin. Näin on saatu aikaan tähänkin kaksioon mahtava olohuoneen jatke, jossa viihtyy aikaisesta keväästä myöhäiseen syksyyn. Parvekkeelta väljät näkymät, kuten kuvista voit todeta. Yhtiö priimassa kunnossa, tehty jo mm. käyttövesi- ja viemärisaneeraus sekä samalla uusittu kylpyhuoneet. Ja taloyhtiö on tietenkin omalla tontilla, joka pitää hoitovastikkeen asiallisena. Sovi tähän henkilökohtainen esittelyaikasi!

Perustiedot

Sijainti
Kirkkokatu 13 B, 15110 Lahti
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
21244421
Kerros
6 / 9
Asuinpinta-ala
43 m²
Tontin pinta-ala
1 769,8 m²
Kokonaispinta-ala
43 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h,kk,p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Keittiössä valkoiset kaapistot, keraaminen liesi/uuni, liesituuletin, jenkkikaappi. Lattia laminaattia. Keittiö uusittu v. 2017.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Lattia ja seinät laatoitettu, wc, suihku, allas ja peili.
Säilytystilat
Kuvaus: Huoneistolla säilytyskomero yhtiön tiloissa
Näkymät
Lasitettu tilava parveke 6 kerros
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys seuraavalle viidelle vuodelle (esitetty yhtiökokoukselle 12.5.2025): Kirkkokadun puoleisen julkisivun kunnostus 2026-2027. Porrashuoneen ikkunat korjaussuunnitelman 2026-2027 mukaisesti. Vesikaton huoltomaalaus 2025-2027. Lämmitysjärjestelmän säätämimen ja patteritermostaattien ja venttiilien uusiminen 2026-2028. Kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen seuraavan 5-vuoden kuluttua.
Tehdyt remontit
Huhtikuu 2017: Keittiön kiintokalusteet, välitilan valaisin ja ilmaa kierrättävä liesituuletin. Koko asuntoon muovimaton tilalle laminaatti, jonka alla solumuovinen askeläänieriste TALOYHTIÖSSÄ: Saunat uusittu v.2003, käyttövesi- ja viemäriputket sekä kylpyhuoneet peruskorjattu v.2003, hissit uusittu v.2005, katon peltipinnoite uusittu v.2007, kadun puoleiset ikkunat uusittu v.2007, pihanpuoleiset ikkunat ja parvekkeiden ovet uusittu v.2010, autohallin katto vesieristetty, pihan jätakatos peruskorjattu v.2013, autohalli peruskorjattu mm. sähköt ja ilmanvaihto uusittu v.2014, pihan teko nurmen asennus, kylpyhuoneiden silikonisaumojen uusinta v. 2017, Bauer vedenkäsittelylaitteisto hankittu v.2018, parvekkeiden peruskorjaus ja laajennus, uuden parvekelinjan rakennus v.2019-20, ilmastointikanavien nuohous ja ilmamäärien säätö v.2020, palokunnantaulu päivitetty v.2020, paineen ylläpitolaitteen asennus lämmitysverkostoon v.2020, pihavalojen lisääminen autopaikat/takapihan kameravalvonnan lisäys v.2021, paisunta astioiden vaihtaminen 2021, hissin hälytysjärjestelmän päivitys gsm modeemi 2022, valoverhot hissien oviin tilattu 2022, Kirkkokadun puoleisen julkisivun kuntotutkimus 2022.

Velaton hinta
105 000 €
Myyntihinta
87 500 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 441,86 € / m²
Velkaosuus
17 500 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Lainan lyhennys päivät: Parvekelaina 15.6. ja 15.12. Korjauslaina 30.12 ja 30.6.

Vastikkeet

Hoitovastike
212,85 € / kk
Pääomavastike
136,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
348,95 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Erittely vastikkeista: Hoitovastike 212,85 €/kk, pääomavastike 1 rahoituslaina 60,20 €/kk, pääomavastike 6 parvekkeiden peruskorjaus 21,50 €/kk ja pääomavastike 8 parvekkeiden laajennus 54,40 €/kk. Yhteensä 348,95 €/kk.

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Saunan kustannukset
20,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
30.00 e / kk

Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
87
Kerroksia
9
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 769,8 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöpalvelu Nummela Oy. Puh. 0400 714325
Isännöinti
Reim Lahti Oy / Juuso Toivonen puh. 020 7438 582. Sähköposti: juuso.toivonen@reim.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Suomen Rakennusasiantuntijat Oy Julkisivut: Rakenteiden kenttätutkimukset tehtiin 6.5.2022. Kuntotutkimuksen tarkoituksena oli selvittää em. julkisivujen kunto, korjaustarve ja korjausten kiireellisyys.

Pysäköintitilan kuvaus
autohallipaikkoja: 19.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, mankeli, jäähdytetty kellari, kellarikomero, väestönsuoja, kaapeli-tv.
Muut tilat
Eteisessä lattia laminaattia. Erillinen vaatehuone. Eteisessä komerot. Koko asuntoon v. 2017 muovimaton tilalle laminaatti, jonka alla solu-muovinen askeläänieriste.