64 000 €54 m²

Juustilankatu 11 A, Kiveriö, Lahti2h,k,kph,vh,lasitettu parveke.

Velaton hinta
64 000 €
Hoitovastike
237,60 € / kk
Asuinpinta-ala
54 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kiveriö
Kaupunki
Lahti

Juustilankadun kolmannessa kerroksessa sijaitseva valoisa kaksio tarjoaa mukavaa asumista Kiveriön rauhallisella alueella. Asunto Oy Jallen Tornissa sijaitseva huoneisto on 54 neliötä ja siinä on lasitettu länsiparveke, josta avautuvat vehreät näkymät kaupungin suuntaan.

Tilavasta olohuoneesta on käynti parvekkeelle. Toimiva keittiö on päivitetty kodinkoneineen vuonna 2004. Kylpyhuone on uusittu vuonna 2002, tilaan mahtuu myös pesutorni. Makuuhuoneessa on kaapistot vaatesäilytykselle ja lisäsäilytystilaa löytyy vaatehuoneesta sekä eteisen kaapistoista. Toki huoneistolle kuuluu myös vinttikomero.

Omalla tontilla sijaitsevassa taloyhtiössä on huolehdittu remonteista hyvin. Vuosien saatossa on uusittu mm. hissi, parannettu sähköjärjestelmä, käyttövesiputket, viemärit pinnoitettu, julkisivujen peruskorjaus, ikkunat ym.

Asukkaiden käytössä on yhteiset tilat, kuten sauna, pesutupa ja urheiluvälinevarasto. Autopaikat jaetaan jonotusmenetelmällä.

Sijainti on erinomainen, sillä Sykkeen kauppakeskus on kävelyetäisyydellä ja Lahden keskustan palvelut vain noin 1,5 kilometrin päässä. Tämä asunto tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden asua lähellä kaupungin palveluita, mutta silti rauhallisella alueella.

Lisätiedot ja esittelyt Tiina Pajunen 040 5428055 (myös WhatsApp) tiina.pajunen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Juustilankatu 11 A, 15200 Lahti
Kaupunginosa
Kiveriö
Kohdenumero
80493700
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
54 m²
Tontin pinta-ala
2 030,4 m²
Kokonaispinta-ala
54 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph,vh,lasitettu parveke.
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Siisti ja toiminnallinen keittiö joka on uusittu kodinkoneineen vuonna 2004.
Keittiössä on jääkaappi/pakastin, sähköliesi, liesituuletin ja astianpesukone.
Seinät on maalattu ja lattia on parkettia.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone on uusittu vuonna 2002. Tilassa on peilikaappi, allaskaapistot, wc-istuin, kaapistot, suihkukaappi ja pesukoneliitäntä. Seinät ja lattia on laatoitettu.
Säilytystilat
Jäähdytetty kellari, vaatehuone, vinttikomero ja kaapistot
Näkymät
Puistoiset näkymät kaupungin suuntaan.
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista: Yläpohjarakenteet ja vesikatto varusteineen: Kunnossapitokorjaus. Tarkka kuvaus: vesikaton huoltokorjaukset. Suositeltu. Vuosi: 2025. (Yhtiö suunnittelee myös vesikaton uusimista ) Ikkunat, parvekeovet tai parvekkeet: Kunnossapitokorjaus. Tarkka kuvaus: ikkunoiden huoltokorjaus. Suositeltu. Vuosi: 2025. Julkisivut: Tutkimus/tarkastus. Tarkka kuvaus: julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus. suositeltu. Vuosi: 2026.
Tehdyt remontit
2024: Hissin uusiminen 2021: Taloyhtiön tietoliikenne- ja sähköjärjestelmien sekä kaapelointien uusiminen huoneistojen ryhmäkeskuksille asti. 2021: Poistoilman lämmöntalteenottolaitteisto 2015: Yleisten tilojen palovaroitinjärjestelmän hankinta 2015: Saunaosaston peruskorjaus 2013: Viemäriputkistojen pinnoitus ruiskuvalumenetelmällä 2013: Ilmanvaihtokanavien puhdistus 2009: Vesikaton huoltomaalaus 2008: Lukitusten sarjoitus Abloy Exec-lukitusjärjestelmäksi 2008: Ovipuhelinjärjestelmän hankinta 2007: Uusi ulko-ovi ja savunpoistoikkuna porraskäytävään 2005: Liittyminen suoraan Lahti Energia Oy:n kaukolämpöverkkoon 2002: Käyttövesiputkistojen saneeraus 2001: Pyykinpesukone uusittu yhteishankintana As Oy Lahden Säästöhuipun kanssa 1999: Tonttivesijohdot ja tonttiviemäriputkistot uusittu 1989: Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen sekä julkisivujen peruskorjaus
Sykkeen kauppakeskus kävelyetäisyydellä.
Lahden keskustan palvelut noin 1,5 km.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ennen vuotta 1994 valmistuneiden tai saneerattuihin kohteisiin on tehtävä asbestikartoitus ennen pintojen avauksia ja rakenteiden purkutöitä. Mikäli asbestia löytyy, purkutyöt saa suorittaa vain rekisteröity toimija. Lisätietoja isännöitsijältä. Osakkaan on ennen muutostöihin tai huoneistoremontteihin ryhtymistä tehtävä asunto-osakeyhtiölain mukainen ilmoitus isännöitsijälle. Osakkeenomistaja vastaa osakkeenomistajan toimesta huoneistoon tai sen ulkopuolelle tehtyjen/teetettyjen rakenteellisten, sisustuksellisten tmv. muutosten ja/tai lisäysten kunnossapidosta. Osakkeenomistaja vastaa lisäksi kaikista mainituista muutoksista ja lisäyksistä yhtiölle aiheutuneista lisäkustannuksista sekä näiden yhtiön rakennukselle tai huoneistolle aiheuttamista vioista ja niiden korjaamisen kustannuksista. (kts Yhtiöjärjestys 17§) Ennen tarjouksen jättämistä tutustu seuraaviin dokumentteihin: Myyntiesite, Isännöitsijäntodistus, kunnossapitotarveselvitys, toimintakertomus ja tilinpäätöstiedot, yhtiöjärjestys ja energiatodistus.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
398-5-2111-1
Postitoimipaikka
Lahti
Tietoliikennepalvelut
DNA Valokuitu, 10 M

Hinta

Velaton hinta
64 000 €
Myyntihinta
55 692,05 €
Neliöhinta
1 185,19 € / m²
Velkaosuus
8 307,95 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
237,60 € / kk
Pääomavastike
97,20 € / kk
Korjausvastike
27 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
361,80 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
13,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
22 Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Kaapeli-tv maksu 6,60€
Autopaikan kustannukset
13 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jallen Torni
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 926 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1964
Huoneistojen lukumäärä
28
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1964
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.12.2031
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 030,4 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti, Lahti, Pasi Ruuth, pasi.ruuth@retta.fi, 0102281553

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat jaetaan jonotus menetelmällä.
Yhteiset tilat
Väestönsuoja, urheiluvälinevarasto, pesutupa, kuivaushuone, mankeli, kaapeli-tv, jäähdytetty kellari, vinttikomero ja pyörävarasto
Muut tilat
Eteisessä on kaapistot. Tilasta käynti vaatehuoneeseen. Seinät on maalattu ja lattiat on parkettia..
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista