125 000 €80 m²

Vuorikatu 3, Keski-Lahti, Lahti3h + k + p

Velaton hinta
125 000 €
Hoitovastike
290,28 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1953
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keski-Lahti
Kaupunki
Lahti

Remonttitaitoiselle kolmio keskusta

Alkuperäiskuntoinen asunto, hissitalon 4 Krs. Parveke rauhalliselle sisäpihalle. Läpitalon huoneisto, olohuone sisäpihalle, makuuhuoneet ja keittiö Vuorikadulle. Remontoi tästä koti omaan makuusi. Oma tontti, mm. käyttövedet ja sähköt saneerattu 2018-2019.

Yhtiössä on tulossa hissien uusinta kevään 2026 aikana. Asunnolle tuleva/kohdistuva kustannus arvio urakasta on noin 8.794,48€, joka tulee kohdistumaan asunnolle pääomavastikkeena.

Rauhallinen hyvä taloyhtiö hyvällä sijainnilla.

Perustiedot

Sijainti
Vuorikatu 3, 15110 Lahti
Kaupunginosa
Keski-Lahti
Kohdenumero
24391989
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
1 508 m²
Huoneiston kokoonpano
3h + k + p
Huoneita
3
Keittiön varusteet
Sähköliesi, Jää-pakastinkaappi, Laminaattitasot
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Pesukonevalmius, Peilikaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Erillinen WC
Säilytystilat
Ullakkokomero
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita pohjoiseen, Ikkunoita etelään, parveke etelään
Näkymät
rauhallinen piha-alue.
Tulevat remontit
Ylimääräinen yhtiökokous 17.9.2025 päätti tilata taloon uudet hissit, uusitaan 2026 (työ käynnissä). Hallituksen korjaustarve selvitys: Saunan saneeraus. Tuletusparvekkeen pinnoitus.
Tehdyt remontit
2020 Lukot - lukituksen uusiminen Iloq S5 lukitusjärjestelmä. 2018 Vesijohdot - Käyttövesiputkiston saneeraus. 2018 Sähköt. 2012 Lämmitys - Kaukolämmön siirrin uusittu. 2011 Piha - Piharemontti ja jätekatoksen rakentaminen. 2010 Ilmanvaihto - Poistoilmakanavat nuohottu. 2009 Parvekkeet - Parvekkeiden ja sisäpihan julkivun kunnostus sekä parvekkeiden lasitus. 2005 Ikkunat - Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen. 2002 Salaojat - Pihan salaojituksen uusiminen. 1998 Katto - Tiilikatto uusittu. 1995 Vesijohdot - huoneistojen vesijohto-ja viemäriputket sekä patterit ja patteriverkosto uusittu. 1990 Viemärit - Kellaritilojen vesijohto-ja viemäriputket uusittu.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Puisto lähellä, Lääkäriasema lähellä, Päiväkoti lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Kiinteistötunnus
398-1-1105-14
TV-palvelut
DNA-kaapeli-tv. DNA taloyhtiönettiyhteys 25 Mt. (vaatii oman modeemin)

Hinta

Velaton hinta
125 000 €
Myyntihinta
101 328,22 €
Neliöhinta
1 562,50 € / m²
Velkaosuus
23 671,78 €
Lunastuspykälä
ei
Taloyhtiön tilat ja tuotot
taloyhtiöllä 6 kpl liiketilaa

Vastikkeet

Hoitovastike
290,28 € / kk
Pääomavastike
212,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
502,68 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
kulutuksen mukaisesti, laskutus 4 kertaa vuodessa. Lämmin 11,25 m3, kylmä 4,85 m3.
Saunamaksu
20,00 EUR/kk
Muut kustannukset
sauna 20 €/kk, autopaikka 20,00 €/kk (jono)

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Humpulanvilla
Lisätietoa taloyhtiöstä
porrashuoneiden lukumäärä 2. Kerrosala 3.357 m2. Tilavuus 10.700 m3.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1953
Huoneistojen lukumäärä
33
Liikehuoneistojen lukumäärä
6
Liikehuoneistojen pinta-ala
432 m²
Muut tilat
yhtiöllä 1kpl asunto 39m2., 2 kpl kerhotila 100m2, 6 kpl liiketila 432 m2.
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1953
Kerroksia
5
Hissi
Kyllä
Lisätietoa hissistä
hissit uusitaan kevät 2026 Nano Spacehissit (Kone)
Energialuokka
D2018
Ilmanvaihto
Painovoimainen
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
25M DNA taloyhtiölaajakaista
Tontin koko
1 508 m²
Kiinteistönhoito
Kiinteistöpalvelu Nummela Oy Siivous A& M Kiinteistöpalvelut Oy
Isännöinti
Isännöintsijätoimisto: J.Rautama Oy
Kaavoitustiedot
Lahden kaupunki
Harrastusmahdollisuudet
Kuntosali lähellä, Urheiluhalli lähellä, Jalkapallokenttä, Jäähalli lähellä, Uimahalli lähellä, Uimaranta lähellä
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Rautatieasema lähellä, Sujuvat yhteydet omalla autolla
Lisätietoa rakennusoikeudesta
Lahden kaupunki
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen lattialämmitys, Vesikiertoinen patterilämmitys