109 000 €75 m²

Vesitorninkatu 20 A, Pyhätön, Lahti3h, k, kph/wc, s, terassi

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
525 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pyhätön
Kaupunki
Lahti

Taloyhtiön liiketilaan vuonna 2009 saneerrattu tilava kolmio isolla terassilla.

Koti pitää sisällään ison oleskelutilan joka on varustettu isoilla ikkunoilla joista tulvii valoa sisään. Oleskelutilaan mahtuu isompikin sohvaryhmä hyvin ja tila on helposti sisustettavissa. Oleskelutila yhdistyy lähes saumattomasti keittiöön, keittiö on moderni ja rosteriset kodinkoneet lisäävät siihen mukavasti särmää. Lisäksi asunnosta löytyy kaksi makuuhuonetta joista molemmista on kulku asunnon isolle terassille. Kodin kylpyhuone- sekä saunatilat ovat ajattomat sekä varustettu lattialämmityksellä. Taloyhtiö on kaukolämmössä, asunnossa on huoneistokohtainen ilmanvaihto sekä valokuituyhteys.

Loistavalla ja halutulla sijainnilla Pyhättömänmäellä sijaitseva koti löytyy läheltä keskustaa, mutta kuitenkin rauhallisella paikalla lähellä luontoa. Pyhättömänmäellä on loistavat ulkoilumahdollisuudet ja kävelymatkan päästä löytyy niin keskusta, lukio, Möysän uimaranta kuin lähikauppakin.

Soita ja sovi oma henkilökohtainen esittelyaika.

Tehdään yhdessä teidän unelmista totta.

Yhteydenotot:

HOUSE Lahti Kasimir Virtanen, Yrittäjä p. 0405917002 / kasimir.virtanen@houselahti.fi

FB: @virtanenheino IG: @virtanenheino

Ei sattumaa, vain harkittuja tekoja. www.houselahti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Vesitorninkatu 20 A, 15150 Lahti
Kaupunginosa
Pyhätön
Kohdenumero
80490777
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
1 892,2 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/wc, s, terassi
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Lattialämmitys, wc-istuin, suihku, pesuallas, bidee-suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi ja allaskaappi.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Tulevat remontit
2027 LUKITUSTEN UUSIMINEN.
Tehdyt remontit
2025 MATALAN OSAN ASUNTOIHIN VALOKUITUYHTEYS GLOBAL CONNECTILTA 2022 TONTTIVESIJOHDON UUSIMINEN. 2021 VIEMÄRIPUTKISTOJEN SANEERAUS SUKITTAMALLA. 2021 MATALAN OSAN JULKISIVUN IKKUNOIDEN PEILIKALVOJEN UUSIMINEN. 2016 MATALAN SIIPIOSAN PELTIKATON MAALAUS. 2014 KERROSTALON ITÄ-, LÄNSI- JA POHJOISSIVUN SOKKELIN KORJAUS. 2014 ILMANVAIHTOKANAVIEN PUHDISTUS JA ILMANVAIHDON PERUSSÄÄTÖ. 2013 JULKISIVU- JA PARVEKESANEERAUS, UUDET PARVEKELASIT. 2013 IKKUNAT JA PARVEKEOVET UUSITTU. 2011 KAUKOLÄMMÖN ALAJAKOKESKUKSEN SANEERAUS SEKÄ PATTERIVERKOSTON PERUSSÄÄTÖ JA VENTTIILISANEERAUS. 2011 AUTOPISTOKEPAIKKOJEN 6 KPL RAKENTAMINEN. 2009 LIIKEHUONEISTON VESIKATON UUSIMINEN KONESAUMAPELTIKATTO. 2009 LIIKEHUONEISTON MUUTTAMINEN KAHDEKSI ASUINHUONEISTOKSI. 2007 ANTENNIVERKON DIGISANEERAUS. 2003 KÄYTTÖVESIPUTKISTOJEN UUSIMINEN. 1999 KERROSTALON VESIKATON UUSIMINEN BITUMIHUOPAKATOKSI.
Tietoliikennepalvelut
Global Connect, Valokuitu, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
103 869,83 €
Neliöhinta
1 453,33 € / m²
Velkaosuus
5 130,17 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
525 € / kk
Pääomavastike
90 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
642,90 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 27,90 € / kk Lisätietoja maksuista: autotallipaikkavuokra 35 €/kk,
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
18
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1962
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.02.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1 892,2 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta isännöinti Oy, Pasi Ruuth, pasi.ruuth@retta.fi, 0102281553
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2069
Tontin vuokra
14 400 € / vuosi

Yhteiset tilat
Urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, vinttikomero ja jäähdytetty kellari