154 000 €70,5 m²

Satulakatu 31 A, Metsäkangas, Lahti3h, k, kph, sauna, parveke

Velaton hinta
154 000 €
Hoitovastike
289,05 € / kk
Asuinpinta-ala
70,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
2014
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Metsäkangas
Kaupunki
Lahti

Valoisa ja hyväkuntoinen kolmio Metsäkankaalta – tilava sauna, parveke ja erinomainen taloyhtiö – heti vapaa ja muuttovalmis

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja uudehkoon kolmioon, joka sijaitsee Metsäkankaan rauhallisella ja pidetyllä alueella. Asunto tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, avaran olohuoneen, tilavan saunan ja oman ison parvekkeen, jossa kevät näkyy ja tuntuu.

Keittiö on käytännöllinen ja tarjoaa hyvin kaappi- ja työtilaa. Makuuhuoneet ovat reilun kokoisia ja sijoittuvat rauhallisesti asunnon toiseen päähän. Kylpyhuone on siisti ja helppo pitää puhtaana. Tilava sauna antaa mukavat löylyt uudesta kiukaasta.

Taloyhtiö on hyvässä taloudellisessa kunnossa, mikä tekee tästä kodista turvallisen ja huolettoman valinnan pitkälle tulevaisuuteen. Alueelta löytyvät koulut, päiväkodit, ulkoilumaastot ja hyvät kulkuyhteydet.

Asunto on heti vapaa – tule tutustumaan ja tee tarjous.

Timo Friman LKV 050 5541974 timo.friman@houselahti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Satulakatu 31 A, 15830 Lahti
Kaupunginosa
Metsäkangas
Kohdenumero
80487504
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
70,5 m²
Tontin pinta-ala
2 070 m²
Kokonaispinta-ala
70,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, sauna, parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesi, liesituuletin, uuni, astianpesukone, jääkaappi ja erillinen pakastin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, pesuallas, lattialämmitys, allaskaappi, bidee-suihku ja peilikaappi.
Säilytystilat
Häkkivarasto ja kaapistot
Tulevat remontit
Ei korjaustarpeita suunnitteilla.
Tehdyt remontit
2025 Palovaroittimet. 2024 Etupihan sulatusjärjestelmän keskusyksikön uusiminen. VSS-tiiveyskoe ja tarvikkeiden tarkastus ja uusiminen tarvittavilta osin. IV-kanaviston puhdistus ja säätö. 2022 julkisivun takuukorjaus Bonava / NCC. 2021 Huoneiston 27 kattovuodon takuukorjaus Bonava / NCC. 2020 Pihan oleskelualueen lisälaatoitus. Piha-alueen kulkuväylän sähköisen sulanapitokaapelin asennus. 2018 Esteetön sisäänkäynti / ulko-ovien automatisointi. Ulko-ovien, lukituksen sekä ulkoiluväline- ja irtaimistovaraston ulko-ovien lukituksen muuttaminen sähköiseksi lukitusjärjestelmäksi.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Harvia 9kw sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
398-30-93-9
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Lahti

Hinta

Velaton hinta
154 000 €
Myyntihinta
69 287,13 €
Neliöhinta
2 184,40 € / m²
Velkaosuus
84 712,87 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
289,05 € / kk
Pääomavastike
705 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
994,05 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Kylmä vesi 5,20 euroa/m3, lämmin vesi 10 euroa/m3, autopaikat 7e ja 14e/kk.
Autopaikan kustannukset
7 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lahden Hilma
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiön laajakaista 25mb/10mb DNA. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 646 500 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2014
Huoneistojen lukumäärä
27
Liiketilojen pinta-ala
212 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2014
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.11.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 070 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
REIM Lahti Oy, Marko Arjoranta, 0207438435
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla, bussipysäkki lähellä, kaupunkiliikenneyhteys ja hyvä kulkuyhteys

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Osakkaiden lunastusoikeus autokatospaikkoihin yhtiöjärjestyksen 9§ mukaan.
Yhteiset tilat
Väestönsuoja, kaapeli-tv, kuivaushuone ja urheiluvälinevarasto