39 000 €33,5 m²

Poppelikatu 11-13 E, Saksala, Lahti1h, kk, kph, lasitettu parveke

Velaton hinta
39 000 €
Hoitovastike
186,48 € / kk
Asuinpinta-ala
33,5 m²
Huoneita
1
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Saksala
Kaupunki
Lahti

Hyvänkokoinen yksiö mukavalla Saksalan asuinalueella.

Tämä viihtyisä yksiö sijaitsee rauhallisella Saksalan asuinalueella, josta on hyvät kulkuyhteydet. Asunto on kolmannessa kerroksessa ja tarjoaa mukavat näkymät lasitetulta parvekkeelta.

Tässä kodissa on tilava eteinen runsaalla säilytystilalla. Kylpyhuone, jossa on myös tilaa pyykinpesukoneelle. Ikkunallinen keittokomero. Olohuone, josta on käynti tilavalle lasitetulle parvekkeelle sekä alkovi.

Asunto Oy Poppelikatu 11-13 on hyvin hoidettu taloyhtiö omalla tontilla. Mm. Ikkunat ja parvekeovet on uusittu sekä parvekkeet on kunnostettu. Käyttövesiputket on uusittu samoin vesikatot eikä suurempi suunnitelmia ole lähivuosille.

Tervetuloa tutustumaan - Tehdään yhdessä teidän unelmista totta.

Lisätiedot ja esittelyt, HOUSE Lahti suvi.jarvinen@houselahti.fi / puh. 050 585 1978

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Poppelikatu 11-13 E, 15520 Lahti
Kaupunginosa
Saksala
Kohdenumero
80489233
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
33,5 m²
Tontin pinta-ala
8 510 m²
Kokonaispinta-ala
33,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h, kk, kph, lasitettu parveke
Huoneita
1
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi ja pesuallas.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Tulevat remontit
Viiden vuoden kunnossapitotarveselvityksen mukaan: Koko taloyhtiötä koskeva pihasuunnitelma laadittu, pihan parannustyöt lähes valmiit. Julkisivujen pesuja/puhdistuksia.
Tehdyt remontit
Lukituksen uusiminen 99, paikoitusalueen sähköistys 02, parvekeremontti, ikkunoiden ja käyttövesiputkiston uusiminen 04, huoltomaalaus 06, IV-venttiilisaneeraus 07, sokkelin huoltomaalaus 09, vesikaton kunnostus/huolto 10, Savunpistoluukku A-taloon 2011, yhteistilojen palovaroitttimet 11, keskipihan alueen kunnostus 2012, Pohjaviemärien painepesu ja kuvaus 2012, Julkisivun elementtisaumojen uusinta A,B,C ja D talot sekä A-talon pesubetonipintojem impregnointi 2014, Porrashuodeiden valaistuksien Led-uusinta kaikkiin rakennuksiin 2015, Sokkelien vesieristykset, salaojat ja vedenpoistot, pihateiden maanvaihdot ja asfaltoinnit kivetyksineen. A-talon tonttivesijohdon uusinta (B-myös) Ulko-ovien uusiminen alumiinisiksi, Sisääntulokatosten uusinta, julkisivujen maalaus. Seinä-ja pihavalojen uusinta. Kaikkien rakennusten kattohuopien poisto ja uusien asennus, kattokaivojen uusinta 2016, Alajakokeskukset 2kpl uusittu 2017, Ilmanvaihtokanavien nuohous, ilmamäärien säätö, korvausilmaventtiilien suodattimien uusinta 2018, Ovisummerit ABB Wellcome ovipuhelimiksi 2019, Abloy Exec muutettu Iloq digitaaliseksi lukitusjärjestelmäksi 2019, Muoviviemärien sukitukset 2020, A-talon hissin uusinta 2021, A-Talon julkisivun korjauksia 2022, A-talon kellaritiloihin led valot. 2022, 6 autopistokepaikan lisäys 2022, Lämpöverkoston tasapainotuksen suunnittelu 2022. Yhteissaunojen ja pesutilojen kunnostukset 2025
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista 25 Mbits, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
39 000 €
Myyntihinta
39 000 €
Neliöhinta
1 164,18 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
186,48 € / kk
Korjausvastike
10,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
197,28 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesimaksu sisältyy hoitovastikkeeseen.
Autopaikan kustannukset
9 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Poppelikatu 11-13
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 200 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
98
Liiketilojen pinta-ala
45 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 23.07.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
8 510 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Saksalan huolto Oy, Marianna Jokela, marianna.jokela@ahu.fi, 038738600
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: A-talon julkisivun betonirakenteiden kuntotutkimus 2021.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Kaavan mukaiset autopaikat 118, muut autopaikat 40.
Yhteiset tilat
Urheiluvälinevarasto, kuivaushuone, mankeli, pesutupa, väestönsuoja, jäähdytetty kellari, askarteluhuone ja kellarikomero
Keittiön lattia
Laminaatti
Keittiön seinä
Tapetti
Kylpyhuoneen lattia
Laatta