160 000 €93 m²

Vitikankatu 10 as, Kytölä, Lahti4h,k,kph,s,2xwc,tk

Velaton hinta
160 000 €
Hoitovastike
241,80 € / kk
Asuinpinta-ala
93 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kytölä
Kaupunki
Lahti

Vitikankatu 10 tarjoaa harvinaisen yhdistelmän helppoa asumista, tunnelmaa ja toimivuutta yhdessä tasossa. Tämä päätyasunto sijaitsee rauhallisella paikalla ja sen 93 m²:n pohjaratkaisu on selkeä, käytännöllinen ja arkeen erinomaisesti soveltuva.

Kodissa on neljä huonetta, keittiö, kylpyhuone, sauna sekä kaksi wc:tä – kaikki kätevästi samassa tasossa ilman portaita. Olohuoneen sydämenä toimii kiertoilmatakka, joka on osittain varaava ja tuo sekä lämpöä että aitoa tunnelmaa syys- ja talvi-iltoihin. Takan ansiosta asumiskustannuksia on mahdollista hallita ja samalla nauttia elävästä tulesta.

Päätyasunnon etuina ovat oma rauha, lisävalo sekä avarampi pihapiiri. Terassille on käynti suoraan olohuoneesta, ja oma piha-alue luo puitteet kesäpäivien oleskeluun. Yhtiö sijaitsee omalla tontilla, mikä tuo vakautta ja ennakoitavuutta asumiseen.

Asunnolle kuuluu autotallipaikka, mikä on merkittävä etu niin talvisin kuin säilytystilankin näkökulmasta. Lisäksi kokonaisuus täydentyy saunalla, runsailla säilytystiloilla ja toimivalla arjen pohjaratkaisulla.

Sijainti palvelee erinomaisesti niin arkea kuin vapaa-aikaa: Holman Prisma sijaitsee noin 2 km päässä ja Lahden keskusta noin 5 km etäisyydellä. Alueelta löytyvät muun muassa Kotiniemen virkistysranta uimareille, Pilke päiväkoti, Kytölän päiväkoti sekä Kivimaan koulu, mitkä tekevät kokonaisuudesta erityisen toimivan myös lapsiperheelle.

Tässä on koti, jossa yhdistyvät takan lämpö, päätyasunnon rauha, autotallin käytännöllisyys ja oman tontin tuoma varmuus – kaikki yhdessä tasossa.

Varaathan oman yksityisesittelyn juuri sinulle sopivaan ajankohtaan suoraan välittäjältä!

Yksityisesittelyt ja lisätiedot: Teemu Kirjonen 040 737 1887 (myös WhatsApp) teemu.kirjonen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Kytölä
Kohdenumero
80488198
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
93 m²
Tontin pinta-ala
3 221 m²
Kokonaispinta-ala
93 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h,k,kph,s,2xwc,tk
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1 kuukausi kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiössä varustuksena jääkaappipakastin, pakastin, keraaminen liesitaso, sähköuuni, astianpesukone, liesikupu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Laatoitettu kylpyhuone. Allas, allaskaappi, peilikaappi, wc-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä. Lämminvesivaraaja.
Lattialämmitys sähköllä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: WC:ssä kaapistot, allas, peili, wc-istuin sekä bideesuihku.
Lattialämmitys sähköllä.
Säilytystilat
Kaapistot
Tulevat remontit
Pensaiden alasleikkaus, autotallin ovien maalaus sekä yhden päätyseinän maalaus 2026 Lämmityspattereiden uusiminen tarvittaessa 2025-2027 Rakennuksien vierustojen kunnostus- ja vedeneristys 2027 Lämminvesivaraajan uusiminen tarvittaessa 2025-2029
Tehdyt remontit
Jätekatoksen rakennus 2009 Väliaitojen korjaus 2012-2013 Rinteen kasvien uusiminen, yläpohjan eristäminen 2013 Ikkunapuitteiden huoltomaalaus 2013-2020 Ulko-ovien uusiminen 2016 Pihavalaistus uusittu 2017 IV-kanavien puhdistus 2018 Kuntokartoitus, salaojien tarkistus/kuvaaminen, ilmanvaihtoventtiilien uusiminen, Valaistuksen uusinta etu- ja takapiha liiketunnistimilla Kattosaneeraus, As 2 ja as 4 huippuimurin uusiminen, As 2 ja as 4 lämminvesivaraajan uusiminen 2021 Pihan kaatojen korjauksia asuntojen edustalla 2022 Terassinpuoleisten ovien uusiminen 2023 Palovaroittimien uusiminen 2025
Kiinteistötunnus
398-10-165-3
Postitoimipaikka
Lahti

Hinta

Velaton hinta
160 000 €
Myyntihinta
150 023,90 €
Neliöhinta
1 720,43 € / m²
Velkaosuus
9 976,10 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
241,80 € / kk
Pääomavastike
74,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
316,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesimaksut tasataan kerran vuodessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vitikankatu 10
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 100 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1991
Huoneistojen lukumäärä
7
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1991
Kerroksia
1
Energialuokka
F2013
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 221 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Tiko Isännöinti, Anne Martikainen
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kiinteistön kuntoarvio, salaojien kuntokartoitus 2020 IF tarkastuskäynti 2025
Lämmitys
Sähkö, Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Sähkölämmityksen tyyppi: Suorasähkölämmitys, ILP. Kokonaissähkön kulutus: 12000 kWh / vuosi. Lisäksi lämmitysjärjestelmät: Ilmalämpöpumppu

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Kolme makuuhuonetta, joissa seinissä maalipinta. Kaikissa makuuhuoneissa vaatekaapit.
Olohuoneen varusteet
Seinät maalattu ja lattiassa laminaatti. Olohuoneessa takka sekä käynti terassille.
Ominaisuudet