119 000 €50,5 m²

Yrjönkatu 9, Keskusta, Lahti2h, k, kph, vh, p

Velaton hinta
119 000 €
Hoitovastike
232,30 € / kk
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 6
Rakennusvuosi
1963
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Lahti

Tämä valoisa läpitalon huoneisto hurmaa raikkaalla ilmeellään ja huolella uusituilla pinnoillaan. Koko asunnon pinnat on päivitetty, joten voit muuttaa sisään ilman remonttihuolia.

Kauniissa, toimivassa keittiössä kokkaaminen on ilo, ja kylpyhuone on uusittu taloyhtiön remontin yhteydessä – moderni ja ajaton kokonaisuus kestää aikaa.

Taloyhtiössä on toteutettu mittava peruskorjaus vuonna 2024, mikä tuo asumiseen huolettomuutta pitkälle tulevaisuuteen.

Sijainti on erinomainen: rauhallinen asuinalue, mutta silti vain lyhyen kävelymatkan päässä keskustan monipuolisista palveluista sekä Matkakeskuksesta.

Varaa oma esittelyaikasi ja tule ihastumaan paikan päälle!

Perustiedot

Sijainti
Yrjönkatu 9, 15100 Lahti
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
1409914
Kerros
1 / 6
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Tontin pinta-ala
1 911 m²
Kokonaispinta-ala
50,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, vh, p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. sopimuksen mukaan, max. 2 kk:tta kaupasta
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, induktioliesi, astianpesukone, liesituuletin . Lattia: Vinyylilaminaatti. Seinät: Maalattu, yksi seinä tapetoitu
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, taitettava suihkuseinä, peilit, pesukoneliitäntä, kylpyhuonekaapisto, kiinteät valaisimet. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Vintti tai vinttikomero, Muu erillinen varasto. Vaatehuone, kaapistot, vinttikomero
Näkymät
Pihalle, kadulle
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: 2026: Vesikatto kunnon ylläpito, puhdistus/tarkastus. 2027: Kuntoarvio, uusiminen. 2028: Perustukset ja runkotarkistus. 2029: Hissin saneeraussuunnittelu.
Tehdyt remontit
Keittiö uusittu, koko asunnon pinnat, kph uusittu . Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. 2024: Peruskorjaushanke: lämmönsiirrin, LTO-laitteet, huoneistojen vesimittarit, porrashuoneiden pinnoitteiden uusinta, lattiat ja maalaus sekä katot, savunpoistojärjestelmä, sähköenergian jakelu- ja käyttöjärjestelmän uusiminen. Ulko-ovien uusiminen, patteriventtiilien ja termostaattien uusiminen. Ilmanvaihtokanavat ja -hormit, nuohous ja ilmamäärien mittaus/ säätö. Lukitusjärjestelmän uusiminen. Palovaroittimien uusiminen. Kylpyhuoneiden uusiminen. Käyttövesiputkien uusiminen. 2020: Kylpyhuoneiden tarkastukset. Porrashuone/kellarikerroksen väliset palo-ovet uusittu. 2019: Katon kuntotutkimus. 2018: Energiatodistus voimassa 10v. Porraskäytävien ulko-ovet uusittu. 2017: Viemäreiden sukitus, ullakon palo-ovien ja valaistuksen uusiminen. 2016: Pohjaviemäreiden/taloliittymän uusiminen, saunan peruskorjaus, kuivaushuoneen ja pesutilan kunnostus, lämmönsiirrinpaketti. 2010: Kuntotutkimus. 2007: Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen. Julkisivujen maalaus ja kunnostus. 2006: Patteriventtiilien saneeraus. 2001: Käyttövesijohdot ja sekoittimet uusittu. 1999: Termostaattiventtiilit vaihdettu. 1998: Peltisen vesikatteen pinnoitus.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Lotilan koulu n. 0,3 km; Päiväkodit: Päiväkoti Pääskynpesä n. 1 km; Ruokakaupat: Sokos Lahti n. 0,6 km, K-Market Rautatienkatu n. 0,5 km; Muut lähipalvelut: keskustan palvelut n. 0,5 km, Matkakeskus n. 0,5 km

Velaton hinta
119 000 €
Myyntihinta
81 261,72 €
Neliöhinta
2 356,44 € / m²
Velkaosuus
37 738,28 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
232,30 € / kk
Pääomavastike
308,05 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu: vesimaksuennakko 18,00€/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan. Kylmä vesi 4,80€/m3, lämmin vesi 10,73€/m3.
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tuomaankulma
Lisätietoa taloyhtiöstä
Peruskorjaushanke valmistunut 2024. Urakan lainaosuussuoritukset ja kertamaksuosuudet rahastoidaan ja pääomavastikkeet tuloutetaan. Etäluettavat huoneistokohtaiset vesimittarit (Verto).
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1963
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1963
Kerroksia
6
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni. Betoni, tiili
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
1 911 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Jarkko Tolonen, REIM Lahti Oy, p. 020 7438 570, jarkko.tolonen@reim.fi, Vesijärvenkatu 76, 2krs. , 15140 Lahti.
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Lahden kaupunki, puh. (03) 814 2355
Liikenneyhteydet
Bussi n. 0,1 km
Kuntotutkimus
Asunnossa on tehty asbestikartoitus.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lisätietoa asunnon lämmityksestä: Kaukolämpö, vesikeskuslämmitys

Tilat ja materiaalit

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista