69 500 €67,5 m²

Kyrölänkatu 10 B, Hörölä, Lahti3h, avok, vh, kph, lasitettu parveke

Velaton hinta
69 500 €
Hoitovastike
317,25 € / kk
Asuinpinta-ala
67,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 6
Rakennusvuosi
1968
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hörölä
Kaupunki
Lahti

Tyylikäs ja toimiva kolmio rauhallisella sijainnilla Lahden Kivimaalla!

Tässä kauniissa ja hyvin suunnitellussa kolmiossa yhdistyvät toimiva pohjaratkaisu ja viihtyisä tunnelma. Avokeittiö ja olohuone muodostavat yhtenäisen, avaran oleskelutilan, josta on käynti lasitetulle parvekkeelle – täydellinen paikka rentoutumiseen ympäri vuoden.

Asunnossa on kaksi makuuhuonetta, joista toisessa on kiinteät kaapistot ja toisessa vaatehuone. Tilava eteinen tarjoaa runsaasti säilytystilaa kiinteiden kaapistojen ansiosta. Kylpyhuoneessa on hyvin tilaa pyykkihuollolle ja arjen sujuvuudelle.

Taloyhtiössä on huolehdittu kunnossapidosta – mm. julkisivu, ikkunat ja käyttövesiputket on uusittu. Suuria remontteja ei ole suunnitteilla, mikä tekee tästä kodista huoletonta valintaa pitkäksi aikaa.

Kivimaa on rauhallinen asuinalue Lahdessa, jossa yhdistyvät hyvät kulkuyhteydet, vehreä ympäristö ja kaupungin palvelujen läheisyys. Alue tarjoaa hyvät puitteet niin lapsiperheille kuin pariskunnillekin – päiväkodit, koulut ja lähikaupat ovat lähietäisyydellä ja Lahden keskustaan pääsee nopeasti niin autolla kuin julkisilla.

Tervetuloa tutustumaan!

MYYNTI & YHTEYDENOTOT: Tommy Jannasch Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KED p. 050 305 9699 / tommy@neliotliikkuu.fi Neliöt Liikkuu Lkv Oy Ab

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kyrölänkatu 10 B, 15210 Lahti
Kaupunginosa
Hörölä
Kohdenumero
80487003
Kerros
1 / 6
Asuinpinta-ala
67,5 m²
Tontin pinta-ala
1,54 ha
Kokonaispinta-ala
67,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, avok, vh, kph, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Varustus: jääkaappi/pakastin, liesituuletin, astianpesukone. Liesi: keraaminen. Työtasot: laminaatti. Lattia: laminaatti. Seinät: maalattu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peili, kiinteät valaisimet. Lattia: laatta. Seinät: kaakeli.
Säilytystilat
Vaatehuone
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029 : Takaovien käytävän lattian sekä pesutuvan lattian maalaaminen, Autopistokepaikkojen muutos kelloille korjaustilanteissa, Palovaroittimien uusiminen (2026 mennessä), Normaalit ylläpitokorjaukset.
Tehdyt remontit
2024 Piha-alueen ulkovalaistuksen parantaminen. Saunojen panelointien ja lauteiden uusiminen. Energiatodistukset uusittu, 2023 Talouskellarin kompressorin uusiminen. Saunojen pukuhuoneiden maalaus. VSS-tarkastus ja tiiveyskoe, 2022 Iv-kanaviston nuohous. Iv-koneiden vaihto. Poistoilmaventtiilien vaihto. Ilmanvaihdon tasapainotus. Parvekelasitusten huoltokorjaukset. Autotallien ovien paneloinnit uusittu, 2021 Talojen pohjoispäätyjen pesu, 2020 Rappukäytävien maalaus. Valaistuksen muuttaminen Led valoiksi. Hissin pintojen ehostus, 2019 B-talon kiukaan uusiminen, 2018 Kaukolämmönjakolaitteiston uusiminen, 2016 Uusittu kuivaushuoneen kuivain, 2015 Ulko- ja muiden sisäänkäyntiovien lukot muutettu KABA avainjärjestelmään, 2014 Viemäriputkiston ruiskuvalu ja pohjaviemäreiden sukitus, 2011 Viemäriputkiston kuntotutkimus. Uusittu pyörä- ja päätyvarastojen sekä takapihan sisäänkäyntien ulko-ovet, 2008 Piha-alueet ja leikkipaikat kunnostettu. Lukituksen sarjoitus Exec-avaimille. IV-järjestelmän puhdistus ja hormiston nuohous, 2007 Patterien termostaatit vaihdettu sekä suoritettu lämmitysjärjestelmän tasaus, 2006 Julkisivut / lämmöneristys / parvekkeiden korjaus / kaikkien ikkunoiden uusiminen ja parvekelasitus. Ovipuhelinjärjestelmä on uusittu julkisivuremontin yhteydessä, 2003 Kattojen pinnoitteet uusittu. Käyttövesiputket uusittu, 2001 Viemäriputkiston kuntotutkimus.

Velaton hinta
69 500 €
Myyntihinta
67 328,07 €
Neliöhinta
1 029,63 € / m²
Velkaosuus
2 171,93 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
317,25 € / kk
Pääomavastike
32 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
349,25 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lahden Kuusimäki
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 300 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1968
Huoneistojen lukumäärä
66
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1968
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 12.11.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,54 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
LIT, Mari Saarela, mari.saarela@lit.fi, 0504318405
Tontin vuokra päättyy
31.05.2030
Tontin vuokra
28 914,03 € / vuosi

Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kellarikomero, pesutupa, mankeli, vinttikomero, väestönsuoja, jäähdytetty kellari ja urheiluvälinevarasto