45 000 €51,5 m²

Sarvikatu 10 D, Jalkaranta, Lahti2h,k,kph,lp

Velaton hinta
45 000 €
Hoitovastike
231,75 € / kk
Asuinpinta-ala
51,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Jalkaranta
Kaupunki
Lahti

Kaiken puolin näppärä kaksio Jalkarannassa mainiolla sijainnilla: paikallisliikenteen pysäkki alle 150 m, lähikauppa alle 300 m ja Tapanilan maastopoluille n. 650m.

Toisen kerroksen kodista on pidetty hyvää huolta ja asunto on kaikin puolin perussiistissä kunnossa. Keittiössä hyvin työskentely- ja kaappitilaa. Ruokailutila avautuu olohuoneeseen, joten seurustelu luontevaa isommallakin porukalla. Pesuhuoneeseen asennettu kalustesauna ja silti tilaa myös pyykkihuollolle. Makuuhuone on reilunkokoinen. Kodissa runsaasti säilytystilaa makuuhuoneen kaapistojen ja eteisen yhteydessä olevan vaatehuoneen ansiosta. Lasitettu parveke suuntautuu etelään, joten huoneisto on valoisa.

Omatonttinen hissitön taloyhtiö.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Sarvikatu 10 D, 15950 Lahti
Kaupunginosa
Jalkaranta
Kohdenumero
80486221
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
51,5 m²
Tontin pinta-ala
9 794 m²
Kokonaispinta-ala
51,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph,lp
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Astianpesukone, liesikupu, tuuletin aktiivihiilisuodatin, uuni (Kiertoilmauuni) ja jääkaappipakastin. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys (sähkö) ja peilikaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellarikomero ja häkkivarasto
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys seuraavalle viidelle vuodelle 2025 huoneistokohtaisten palovaroittimien uusiminen 2025-2026 kellaritilojen pattereiden termostaattien uusiminen ja lisääminen 2025-2027 ikkunoiden uusiminen huoneistoihin ja yleisiin tiloihin sekä parvekkeen ovien uusiminen ja porrashuoneiden käyntiovien uusiminen
Tehdyt remontit
2024 ilmastointikanavien nuohous ja säätötyö 2023 autopistoke tolppien uusimiset, pihavalojen uusimiset 2022 parvekkeiden ja julkisivun kuntotutkimus suoritettu 2021 10 talon saunan lauteiden uusiminen 2020 pyöräkellareiden ovien uusiminen (4kpl) 2019 sulanapitokaapelit asennettu kattokaivoihin, kylpyhuone kartoituksen yhteydessä havaitut korjaukset 2018 2 kattokaivon uusiminen 8 ja 10 talossa molemmissa 1kpl vaihdettu 2017 viemärien kuntotutkimus ja kylpyhuoneiden kuntokartoitus, lipputanko uusittu 2015 liiketunnistinvalaisimien asennus rappukäytävälle sekä kellarikäytävälle, talon 8 jätekatoksen painauman korjaus 2013 lämmönvaihdin uusittu 2011-2012 huippuimurit vaihdettu 2007 käyttövesiverkosto uusittu 2003 ulkomaalaus 2002-2003 parvekelasitukset 1998 jätekatokset uusittu 1992 kattopinnoite uusittu
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Pesuhuoneessa edellisen omistajan asentama kalustesauna.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Jalkarannan lähipalvelut mm. kauppa ja pizzeria alle 300m
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
398-33-208-4
Postitoimipaikka
Lahti
Tietoliikennepalvelut
DNA taloverkko, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
45 000 €
Myyntihinta
45 000 €
Neliöhinta
873,79 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
231,75 € / kk
Korjausvastike
7,73 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
239,48 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Sarvikatu 8-10
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Taloyhtiöllä 15.000 euron tililimiitti, josta käytössä isännöitsijäntodistuksen mukaisena päivänä 0 euroa. Taloyhtiön kiinnitykset: 240 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1975
Huoneistojen lukumäärä
45
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1975
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.10.2026
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
9 794 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Reim Isännöinti, Juuso Toivonen, 0207438581
Kaavoitustiedot
Lahden kaupunki 03 814 2355
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Kuntotutkimus tehty: 31.12.2022. Lisätietoja tutkimuksista: v. 2022 tehty parvekkeiden ja julkisivun kuntotutkimus sisältäen maanpaineseinien tutkimuksen, joiden pohjalta v. 2025 parvekkeiden, ikkunoiden ja julkisivun korjauksen suunnitelmien kilpailuttaminen ja teettäminen v. 2017 viemäreiden kuntotutkimus ja kylpyhuoneiden kuntokartoitus