169 000 €159 m²

Kaivolankatu 2 B, Mukkula, Lahti5-6h+k+s+2wc+2vh+p+at+terassi

Velaton hinta
169 000 €
Hoitovastike
508,80 € / kk
Asuinpinta-ala
159 m²
Huoneita
6
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1967
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Mukkula
Kaupunki
Lahti

Tilava 2-kerroksinen rivitalon päätyasunto Lahden Holmasta!

Tilava, 2-tasoinen rivitalon perheasunto Lahden Holmasta etsii uusia asukkaita!

Asunnossa runsaasti avaraa tilaa ja käytännöllinen pohjaratkaisu perhearkea ajatellen. Asuntoon käydään sisälle toimivaan eteistilaan, jossa hyvin säilytystilaa kengille ja ulkovaatteille. Alakerrasta löytyy makuuhuoneeksikin sopiva harrastetila tai vaikka toisen olohuoneena käytettävä huonetila. Tästä pääsee pesutiloihin, josta löytyy saunan lisäksi myös poreallas. Alakerrasta käynti myös sisäkautta asunnon omaan autotalliin.

Yläkerta on avonainen ja valoisa läpikulkukeittiön ja avaran olohuone-/ruokailutilan ansiosta. Ikkunoista tulvii valoa ja koko asunnon levyinen parveke tuo arkeen luksusta. Makuuhuoneita löytyy eri kokoisia ja arkea luo toimivammaksi kaksi erillistä Wc:tä.

Erityisenä plussana on iso takapihan puoleinen terassi, jossa palju (neuvoteltavissa kauppaan mukaan)!

Taloyhtiössä tehty paljon remontteja kuten käyttövesiputket, viemärit ja vesikate. Asunnon osalta juuri valmistunut maanpaineseinän remontti, josta saa raportin pyydettäessä.

Kaikki peruspalvelut, kuten päiväkoti, koulut ja kaupat, löytyvät kaikki 1-2km säteellä. Lisäksi n. 5km matka Kauppakeskus Karismaan ja Mukkulan, sekä Merrasjärven uimarannoille kävelymatka tuo lisäluksusta arkeen!

Tervetuloa tutustumaan tähän ihanuuteen:

MYYNTI & YHTEYDENOTOT: Johanna Kekkonen Asuntomyyjä KiLAT p. 044 251 7877 johanna.kekkonen@neliotliikkuu.fi Neliöt Liikkuu LKV Oy Ab

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kaivolankatu 2 B, 15240 Lahti
Kaupunginosa
Mukkula
Kohdenumero
80422958
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
159 m²
Tontin pinta-ala
8 320 m²
Kokonaispinta-ala
159 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5-6h+k+s+2wc+2vh+p+at+terassi
Huoneita
6
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asunnossa maanpaineseinä avattu ja eristetty uudestaan kohonneiden kosteusarvojen ja kosteusepäilyiden vuoksi 09/2025, sekä kattoikkunan vuotoa korjattu 10/2025. Raportti pyydettäessä välittäjältä.
Lisätietoa vapautumisesta
1-2kk kaupasta/sop.muk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, liesi (Induktio), uuni (Kiertoilma), liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Mdf.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä.
Terassin kuvaus
Palju erikseen neuvoteltavissa
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, poreamme, suihkuseinä, pesukoneliitäntä ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: V. 2011 remontoitu kylpyhuone, jossa poreallas. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi (Yläk. Wc), allaskaappi, bidee-suihku ja lattiakaivo (Yläk. Wc).
Säilytystilat
Vaatehuone, lämmin ulkovarasto, kaapistot ja seinäkaapit
Tulevat remontit
2025-2026 Sähkö- ja antennijärjestelmien saneeraus 2025-2029 Lukituksen uusiminen 2025-2029 Lämmönvaihtimen uusiminen
Tehdyt remontit
1994 Vesikatepinnoite uusittu 2000-2001 Sokkelin vesieristys ja salaojat 2005 Lämmönvaihdin uusittu 2005 Käyttövesiputkisto uusittu 2011-2012 Viemäriremontti (pohjaviemärin sukitus ja alakerran hajotusten ruiskuvalu) 2012 Talojen päätyjen korjaus 2013 Kadunpuolen julkisivun ja parvekkeiden korjaus sekä ovet uusittu 2019 Kattoikkunat uusittu 2019 Vesikatepinnoite uusittu 2019 Pohjoispuolen julkisivun korjaus sekä ikkunoiden uusiminen 2019 Kadunpuolen alakerran sekä päätyjen ikkunat uusittu 2020 Pohjoispuolen portaat ja terassit uusittu
Palvelut
Palvelut: Holman Prisma ja muut palvelut 1km
Mukkulan ostari ja S-Market 900
Kauppakeskus Karisma 5,4km
Paikallistiedot: Holma alue sijaitsee Lahden pohjoisosassa Vääksyntien alkupäässä. Lähellä Merrasjärven uimaranta (1,6km) ja Mukkulan uimaranta ja kartano 2km etäisyydellä. Lähistöltä löytyy luontoa/ulkoilureittejä, peruspalvelut ja muitakin palveluita, kuten auton katsastusasema, kirpputori, kuntosali Go-Go Express, yms.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
398-007-7106-0001
Postitoimipaikka
Lahti
Tietoliikennepalvelut
DNA, Taloyhtiönetti, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
169 000 €
Myyntihinta
156 135,58 €
Neliöhinta
1 062,89 € / m²
Velkaosuus
12 864,42 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
508,80 € / kk
Pääomavastike
238,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
747,30 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Ylimääräinen yhtiökokouksen päättänyt sähkö- ja antenniremontin teettämisestä. Huoneistolle tuleva lainaosuus 7075,5 euroa. Maksetaan kertasuorituksena tai 10 vuoden pääomavastikkeena. HUOM! Lainaa ei ole vielä nostettu, joten virallista huoneistokohtaista lainaosuutta ei olla vielä laskettu (44,50€/m2 tieto saatu isännöitsijäntodistukselta)

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kaivolankatu 2
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 770 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1967
Huoneistojen lukumäärä
18
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1967
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 09.02.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
8 320 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Ekoisännät Ky, Kari Kuusisto, kari.kuusisto@ekoisannat.fi, 0505584891
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, hyvät pyöräilytiet, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvä kulkuyhteys
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa
Pihan kuvaus