229 000 €73 m²

Kymintie 5 B, Keskusta, Lahti3h + avok + s + p

Velaton hinta
229 000 €
Hoitovastike
306,60 € / kk
Asuinpinta-ala
73 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Lahti

Juuri remontoitu keskustakolmio omalla tontilla – Sauna ja parveke!

Tervetuloa tutustumaan tähän täysin uudistettuun 73 m² kotiin rauhallisella sijainnilla päättyvän kadun varrella.

Asunnon sydän on avara olohuone ja moderni avokeittiö, joka tarjoaa erinomaiset puitteet arkeen ja yhdessäoloon. Liesisaareke, Boschin kodinkoneet ja laadukas HTH-keittiö tekevät kokonaisuudesta toimivan ja tyylikkään.

Kaksi tilavaa makuuhuonetta tuovat asumiseen väljyyttä. Toisessa on erillinen vaatehuone ja toisessa käytännölliset kaapistot. Oma sauna, erillinen WC sekä tilava kylpyhuone lisäävät asumismukavuutta. Sisäpihan puolelle avautuva tavallista suurempi lasitettu parveke tarjoaa viihtyisää lisätilaa ympäri vuoden.

Taloyhtiössä on juuri valmistunut käyttövesi- ja viemäriremontti, joten asuminen on huoletonta pitkälle tulevaisuuteen. Oma tontti tuo vakautta asumiskustannuksiin. Trion kauppakeskus sijaitsee vain noin 300 metrin päässä. Harvoin tarjolla näin valmis kokonaisuus rauhallisella sijainnilla lähellä palveluita.

Tervetuloa tutustumaan – varaa oma esittelyaikasi!

Ritala Design Oy / Virpi Ritala 044 355 3313 design@ritala.fi

Perustiedot

Sijainti
Kymintie 5 B, 15140 Lahti
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
23936769
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
73 m²
Kokonaispinta-ala
73 m²
Huoneiston kokoonpano
3h + avok + s + p
Huoneita
3
Keittiön varusteet
Tilaa isolle ruokapöydälle, Paljon kaappitilaa, Paljon työskentelytilaa, Integroidut koneet, Astianpesukone, Liesisaareke, Jää-pakastinkaappi
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke, Iso parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Pesukonevalmius, Peilikaappi, Allaskaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Erillinen WC
Säilytystilat
Säilytystilaa, Vaatehuone, Tilaa ulkoiluvälineille
Ominaisuudet
Valoisa, Paljon ikkunoita
Tulevat remontit
Varautuminen autojen latausinfran teettämiseen, Piha-alueen istutusten hoitoleikkausta ja kohentamista tarpeen mukaan.
Tehdyt remontit
2025 – Käyttövesiputkien uusiminen, huoneistokohtaiset vesimittarit ja autotallin valurautaisten viemäriputkien uusiminen 2025 – Ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärän säätö 2025 – Porrashuoneisiin sähkötoimiset savunpoistoluukut 2025 – Asuntojen palovaroittimien uusiminen 2021 – Sisäpihan seinävalaisimien muuttaminen LED 2019 – Ulkoseinien numerovalot LED ja päiväkodin takaoven sadekatos 2018–2019 – Porraskäytävien maalaus 2018 – Takapihan kaksi puuovea uusittu, parvekelinjojen ja jätekatoksen ulkopuolisen muurin ja ulko-ovien maalaus 2017 – Autohallin oven uusiminen, pihan sekä istutusten ja istutusaltaiden kohentaminen, päiväkodin tasakaton reunojen kiinnitysten korjaus 2016 – Paineenalennusventtiilin asennus käyttöveteen, ilmanvaihtokoneiden TK 1,2,3 ja 4 -säätöautomatiikan uusiminen 2015 – Ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö, vesikaton turvavarusteiden asennus ja peltikatteen vaurioiden korjaukset, patteriverkoston tasapainotus ja lämmönsiirtimen uusiminen, julkisivuelementtien saumaus ja julkisivujen betonikorjauksia, ylempien parvekekatosten vesieristys ja tuuletusviemäreiden lämmöneristys vintillä, ikkunoiden ulkopuolinen huoltomaalaus, C-rapun tornin maalaus ja huoltotunnelin maalaus 2014 – Takapihan seinän vierustojen istutusaltaiden poisto 2013 – Päiväkodin takapihan ulko-ovi uusittu 2012 – Peltikaton paikkamaalaus ja paisunta-astioiden uusinta 2009 – Lukkojen sarjoitus 2002 – Ilmanvaihtokanavien nuohous
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Sähkökäyttöinen kiuas, Ikkuna ulos
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Kirjasto lähellä, Terveyskeskus lähellä, Lääkäriasema lähellä, Puisto lähellä, Päiväkoti lähellä, Ala-aste lähellä, Yläaste lähellä, Lukio lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä
TV-palvelut
Kaapeli-TV

Hinta

Velaton hinta
229 000 €
Myyntihinta
211 603,14 €
Neliöhinta
3 136,99 € / m²
Velkaosuus
17 396,86 €

Vastikkeet

Hoitovastike
306,60 € / kk
Pääomavastike
113,15 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
419,75 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
28 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksu 28 €/hlö/kk on ennakkomaksu. Tasaus kerran vuodessa mittarilukeman mukaan.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lahden Kymintie 5
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1991
Huoneistojen lukumäärä
38
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Liikehuoneistojen pinta-ala
200 m²
Kerroksia
4
Hissi
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattotyyppi
Harja/Pelti
Energialuokka
C2018
Harrastusmahdollisuudet
Ulkoilureittejä, Kuntosali lähellä, Jalkapallokenttä
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Sujuvat yhteydet omalla autolla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiössä on 43 autohallipaikkaa, jotka ovat omilla osakkeillaan. Uudella omistajalla on mahdollisuus hankkia oma autohallipaikka erillisenä osakekauppana, jos paikkoja tulee myyntiin.
Yhteiset tilat
Ulkoiluvälinevarasto, kuivaushuone, väestönsuoja, verkkokomerot