137 000 €74 m²

Kuusirinteenkatu 5 C, Kivimaa, Lahti3h, k, wc, vh, kph, sauna

Velaton hinta
137 000 €
Hoitovastike
340,40 € / kk
Asuinpinta-ala
74 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kivimaa
Kaupunki
Lahti

Rivitaloasunto rauhallisella Kivimaan asuinalueella.

Tämän valoisan yksitasoisen päätyasunnon pohjaratkaisu on käytännöllinen ja toimiva. Kaksi makuuhuonetta, joista toisen yhteydessä on vaatehuone sekä molemmissa makuuhuoneissa on vaatekaapit. Olohuone on mukavan kokoinen ja näkymät ovat rauhallisen takapihan suuntaan, josta aukeaa metsäiset maisemat. Erillinen tilava keittiö, jossa on hyvin tilaa ruuanlaitolle sekä ruokailuun. Keittiön vierestä löytyy tilaa kodinhoidolle sekä tila toimii myös pukuhuoneena. Tämän tilan jatkeena on kylpyhuone sekä sauna. Lisäksi eteisen yhteydessä on wc.

Sisääntulon yhteydessä on kätevästi ulkovarasto ja autolle löytyy parkkialueelta katospaikka.

As. Oy Kuusirinteenpuisto on hyvin hoidettu taloyhtiö omalla tontilla. Viimeisimpänä on uusittu ikkunat ja ovet vuonna 2024, aiemmin on uusittu käyttövesiputket sekä etäluettavat vesimittarit vuonna 2019, vesikatto on saneerattu vuonna 2013 eikä suurempia kunnossapitotarpeita ole suunnitteilla lähivuosiksi.

Läheltä löytyvät kaikki arjen palvelut, kuten kaupat, koulut ja päiväkodit, ja alueella on hyvät julkiset liikenneyhteydet. Lisäksi moottoritieliittymä E75 on vain muutaman kilometrin päässä, mikä helpottaa liikkumista pidemmälle.

Tämä koti on heti vapaa eli muuttamaan pääset nopeasti tai halutessani remontoimaan mieleisesi kodin.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan - Tehdään yhdessä teidän unelmista totta. Lisätiedot ja esittelyt, HOUSE Lahti suvi.jarvinen@houselahti.fi / puh. 050 585 1978

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kuusirinteenkatu 5 C, 15210 Lahti
Kaupunginosa
Kivimaa
Kohdenumero
80466660
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
74 m²
Tontin pinta-ala
7 891 m²
Kokonaispinta-ala
74 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, wc, vh, kph, sauna
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti ja teräs.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, allaskaappi, peilikaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto, kaapistot ja vaatehuone
Tulevat remontit
Sokkeleiden maalaus. Poistoilmanvaihtokanavien puhdistus, mittaus ja säätö. Asuinhuoneistojen palovaroittimien uusiminen.
Tehdyt remontit
2024 Ikkuna- ja ovisaneeraus. Asuinhuoneistojen ja yleisten tilojen lukituksen uusiminen. Lumiesteiden lisäys asuinrakennusten vesikatoille. 2022 Autokatoksien liukuovien huolto-ja korjaustyöt. 2019 Asuntojen B 6 ja C 10 kosteusvauriokorjaukset. Asuntojen B 6 ja B 7 vesivahinkokorjaukset. Kaikkien asuinhuoneistojen käyttövesiputkistosaneeraus: vesijohtojen ja asuinhuoneistojen vesikalusteiden uusiminen, kylpyhuoneiden matalalämpöpiirin rakentaminen ja vesikiertoinen patteri. Mekaanisten vesipattereiden uusiminen etäluettaviin vesimittareihin. IV-poistoilmakanavien nuohous. 2017 Terassiväliaitojen uusiminen. Sokkeleiden ja huoneistojen sisäänkäyntiportaiden korjauksia. 2016 Asbestikartoitus. Autokatoksen ja piha-alueen valaistuksen uusiminen. Elementtisaumauksien uusiminen. Sadevesijärjestelmän huuhtelu. 2013 Vesikattosaneeraus, yläpohjan lisälämmöneristäminen, ullakkotilan huoenistokohtainen palo-osastointi, autokatoksien kattojen maalaaminen. 2010 Lukituksen uusiminen. 2009 Lämmönjakokeskuksen uusiminen, ulkopuolisten lämpö- ja vesijohtojen uusiminen, patteriventtiilien uusiminen ja lämmityksen perussäätö. 2007 Sokkelien vesieristäminen, salaojien uusiminen ja pintavesien ohjaaminen. 2006 IV-kanavien nuohous.
Palvelut
Lidl: n.900m
Kauppakeskus Syke: n.2km
Lahden pääkirjasto: n.2,2km
Terveyspalvelut: Lahden Kaupunginsairaala:
n.3km, https://www.lahti.fi/asuminen-ja-ymparisto/-sosiaali-ja-terveyspalvelut/
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
398-006-6021-0002-S
Postitoimipaikka
Lahti

Hinta

Velaton hinta
137 000 €
Myyntihinta
115 420,14 €
Neliöhinta
1 851,35 € / m²
Velkaosuus
21 579,86 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
340,40 € / kk
Pääomavastike
211,90 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
557,30 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Muu vastike: 5 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesivastike-ennakko 15€/kk. Vesimittareiden etäluenta tehdään kaksi kertaa vuodessa, 30.6. ja 31.12. Tasauslaskutus tapahtuu seuraavan kuukauden aikana.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Kuusirinteenpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 683 600 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1985
Huoneistojen lukumäärä
19
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1985
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Tiili, betoni ja elementtitalo
Kattomateriaali
Profiilipelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.09.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto.
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
7 891 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Active Isännöinti Oy, Olli Westman, olli.westman@act.fi, 050 3478770
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Paikallisliikenne: https://www.lsl.fi/ Moottoritieliittymä E75: n.4km Matkakeskus: n.3km
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Märkätilojen kuntotarkastus vuonna 2004.

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Jokaiseen asuinhuoneistoon/osakeryhmään kuuluu autokatospaikka josta kerätään hoitovastiketta.
Yhteiset tilat
Talonvarasto, jätekatos, lämmönjakohuone,sähkö-ja puhelinjakamotilat. ja urheiluvälinevarasto
Keittiön lattia
Muovimatto