107 000 €75 m²

Juustilankatu 11 A, Kiveriö, Lahti3h,k,kph,vh,aula,lasitettu parveke

Velaton hinta
107 000 €
Hoitovastike
330 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kiveriö
Kaupunki
Lahti

Hyvän pohjaratkaisun omaava kahden makuuhuoneen koti Lahden vesitornin kupeesta odottaa uusia asukkaita!

Sisään tullessa saavut erittäin tilavaan eteiseen josta kulku kylpyhuoneeseen. Olohuone on tilava ja erittäin valoisa ja on modernisti osittain yhteistä tilaa ruokatilan kanssa. Olohuoneesta kulku lasitetulle parvekkeelle josta näet kaupungin yli aina radiomastoille saakka. Kodin keittiö on erittäin siisti ja sen erottaa olohuoneesta tyylikäs tiiliseinä. Keittiö on vastikään kokenut pienen freesauksen tasojen, vällitilan ja liesituulettimen sekä lieden osalta. Kaksi makuuhuonetta ja vaatehuone sijoittuu toiselle puolelle huoneistoa, joten pohjaratkaisu on erittäin toimiva.

Yhtiö on hyvin hoidettu, vuosien varrella tehty paljon remontteja mm viemärit pinnoitettu, käyttövesiputket uusittu, hissi uusittu sekä paljon muuta.

Lisätiedot ja esittelypyynnöt:

Pauli Kaarre 0406808565, Myös Whats App! pauli.kaarre@remax.fi

Suunnitteletko oman asuntosi myyntiä ja haluat asunnollesi laajan näkyvyyden? Pyydä minut ilmaiselle arviokäynnille. Saat samalla tietoa asuntomarkkinoiden tämän hetkisestä tilanteesta ja myyntisuunnitelman kodillesi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Juustilankatu 11 A, 15200 Lahti
Kaupunginosa
Kiveriö
Kohdenumero
80441805
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
2 030,4 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph,vh,aula,lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Keittiön varusteet
Siisti toiminnallinen keittiö jossa uusittu 2025 työtasot, välitila, lavuaari sekä Induktioliesi ja liesituuletin. Jääkaappi/pakastin, erillisuuni, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Siisti kylpyhuone jossa paikka pesukoneelle, suihkukaappi, allaskaappi, peilikaappi sekä seinän kaapistot.
Säilytystilat
Vaatehuone, vinttikomero ja jäähdytetty kellari
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista: Yläpohjarakenteet ja vesikatto varusteineen: Kunnossapitokorjaus. Tarkka kuvaus: vesikaton huoltokorjaukset. Suositeltu. Vuosi: 2025. (Yhtiö suunnittelee myös vesikaton uusimista ) Ikkunat, parvekeovet tai parvekkeet: Kunnossapitokorjaus. Tarkka kuvaus: ikkunoiden huoltokorjaus. Suositeltu. Vuosi: 2025. Julkisivut: Tutkimus/tarkastus. Tarkka kuvaus: julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus. suositeltu. Vuosi: 2026.
Tehdyt remontit
Hissit: peruskorjaus, hissin uusiminen, vuosi 2024. Sähköjärjestelmä: peruskorjaus, taloyhtiön tietoliikenne- ja sähköjärjestelmien sekä kaapelointien uusiminen huoneistojen ryhmäkeskuksille asti, vuosi 2021. Lämmitysjärjestelmä: perusparannus, poistoilman lämmöntalteenottolaitteisto, vuosi 2021. Porrashuoneet: kunnossapitokorjaus, yleisten tilojen palovaroitinjärjestelmän hankinta, vuosi 2015. Talosaunat: peruskorjaus, saunaosaston peruskorjaus, vuosi 2015. Vesi- ja viemäriputket: peruskorjaus, viemäriputkistojen pinnoitus ruiskuvavalumenetelmällä, vuosi 2013. Ilmanvaihtojärjestelmä: kunnossapitokorjaus, ilmanvaihtokanavien puhdistus, vuosi 2013. Yläpohjarakenteet ja vesikatto varusteineen: kunnossapitokorjaus, vesikaton huoltomaalaus, vuosi 2009. Lukitus: kunnossapitokorjaus, lukitusten sarjoitus Abloy Exec -lukitusjärjestelmäksi, vuosi 2008. Sähköjärjestelmä: kunnossapitokorjaus, ovipuhelinjärjestelmän hankinta, vuosi 2008. Ulko-ovet: peruskorjaus, uusi ulko-ovi ja savunpoistoikkuna porraskäytävään, vuosi 2007. Lämmitysjärjestelmä: peruskorjaus, liittyminen suoraan Lahti Energia Oy:n kaukolämpöverkkoon, vuosi 2005. Vesi- ja viemäriputket: peruskorjaus, käyttövesiputkistojen saneeraus, vuosi 2002. Talopesulat ja kuivaushuoneet: kunnossapitokorjaus, pyykinpesukone uusittu yhteishankintana As Oy Lahden Säästöhuipun kanssa, vuosi 2001. Sadevesi- ja jätevesiviemärit: peruskorjaus, tonttivesijohdot ja tonttiviemäriputkistot uusittu, vuosi 1999. Ikkunat, parvekeovet tai parvekkeet: peruskorjaus, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen sekä julkisivujen peruskorjaus, vuosi 1989.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ennen vuotta 1994 valmistuneiden tai saneerattuihin kohteisiin on tehtävä asbestikartoitus ennen pintojen avauksia ja rakenteiden purkutöitä. Mikäli asbestia löytyy, purkutyöt saa suorittaa vain rekisteröity toimija. Lisätietoja isännöitsijältä. Osakkaan on ennen muutostöihin tai huoneistoremontteihin ryhtymistä tehtävä asunto-osakeyhtiölain mukainen ilmoitus isännöitsijälle. Ennen tarjouksen jättämistä tutustu seuraaviin dokumentteihin: Myyntiesite, Isännöitsijäntodistus, kunnossapitotarveselvitys, toimintakertomus ja tilinpäätöstiedot, yhtiöjärjestys, polygon raportti 2015 ja energiatodistus.

Velaton hinta
107 000 €
Myyntihinta
89 970,93 €
Neliöhinta
1 426,67 € / m²
Velkaosuus
17 029,07 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
330 € / kk
Pääomavastike
210 € / kk
Korjausvastike
37,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
577,50 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
13,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 22 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Kaapeli-tv maksu 6,60€
Autopaikan kustannukset
13 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jallen Torni
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 926 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1964
Huoneistojen lukumäärä
28
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1964
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.12.2031
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 030,4 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Lahti, Pasi Ruuth, pasi.ruuth@retta.fi

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat jonotuksella.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, pyörävarasto, urheiluvälinevarasto, vinttikomero, mankeli, jäähdytetty kellari, väestönsuoja ja pesutupa
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Kaksi tilavaa makuuhuonetta, joissa kaapistot.
Olohuoneen varusteet
Valoisa ja tilava olohuone joka on osittain yhtenäistä tilaa ruokatilan kanssa. Olohuoneesta käynti lasitetulle parvekkeelle. Olohuoneen seinällä oleva hyllykkö kuuluu kauppaan.