279 000 €64 m²

Hämeenkatu 12 E, Keskusta, Lahti2-3h, k, kph, t

Velaton hinta
279 000 €
Asuinpinta-ala
64 m²
Huoneita
3
Kerros
7 / 7
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Lahti

Modernia kattohuoneistoelämää Lahden sydämessä!

Oletko haaveillut asumisesta kattohuoneistossa, aivan ydinkeskustassa, kuitenkin omassa rauhassa? Tässä vuonna 2018 valmistuneessa YIT:n laadukkaasti rakentamassa taloyhtiössä sijaitsee valoisa ja tyylikäs kattohuoneisto, joka tarjoaa modernia mukavuutta ja ripauksen luksusta arkeen.

Asunnon 64 m² jakautuvat fiksusti 2-3 huoneeseen ja keittiöön, ja kruununa toimii harvinaisen suuri, noin 20 m² etelään avautuva lasitettu terassi. Pohjaratkaisu toimiikin mainiosti esimerkiksi aktiivisen pariskunnan tai pienen perheen arjessa.

Täällä voit nauttia aamukahvit auringossa, illalliset ilta-auringossa tai järjestää rentoja illanviettoja ystävien kanssa ympäri vuoden. Vaaleat pinnat, ajattomat materiaalit ja avarat näkymät tekevät tästä huoneistosta erityisen viihtyisän. Ylimmän kerroksen rauha yhdistettynä hissitalon helppouteen takaa kodin, jossa viihdyt pitkään.

Talon sijainti ei voisi olla parempi: kaikki palvelut, kulttuuri ja liikenneyhteydet ovat aivan kulman takana, silti koti pysyy suojassa keskustan vilinältä. Hyvin hoidettu, lähes uudenveroinen taloyhtiö ei kaipaa suuria remontteja vielä pitkään aikaan.

Tämä on mahdollisuus, joka harvoin tulee vastaan. Kattohuoneisto, jossa yhdistyvät keskustan syke ja oma rauha. Tervetuloa tutustumaan!

Rene Piiroinen Kiinteistönvälittäjä | LKV| KiAT | kaupanvahvistaja rene@bo.fi 044 594 8985

Tervetuloa!

ONKO OMA KOTI VIELÄ MYYMÄTTÄ? Pyydä minut arviokäynnille ja kertomaan palvelukonseptista, joka nostaa asuntosi arvoa, mahdollistaa nopean myyntiajan sekä parhaan mahdollisen hinnan. Varaa sinulle sopiva aika tapaamiseen kalenteristani kopioimalla linkki selaimeen

https://bo.fi/henkilo/rene-piiroinen/#kalenteri

Perustiedot

Sijainti
Hämeenkatu 12 E, 15110 Lahti
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
20147943
Kerros
7 / 7
Asuinpinta-ala
64 m²
Tontin pinta-ala
3 425 m²
Kokonaispinta-ala
64 m²
Pinta-alojen lisätiedot
isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2-3h, k, kph, t
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peili, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Näkymät
Asunnossa noin 20 m2 lasitettu terassi etelään.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan seuraavalle 5 vuodelle: Käytävien seinien maalaus ja lattioiden käsittely (porraskäytävä) 2025, IV-kanavien puhdistus ja IV:n säätö -27, vesimittareiden vaihto 2028
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Kiinteistön peruskuntoarvio: vuositakuutarkastus ja korjauksia -20, yhteiset tilat: takuutarkastus ja vuosikorjaukset -20. Kunnossapitotoimenpiteet on tehty huoltokirjan mukaisesti.
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Keskusta, noin 400 m Koulut: Keskusta, noin 500 m Päiväkoti: Keskusta, noin 500 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
279 000 €
Myyntihinta
279 000 €
Neliöhinta
4 359,38 € / m²

Vastikkeet

Yhtiövastike yhteensä
275,20 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Valtuutus hallitukselle 1 kk lisähoitovastikkeen keräämiseksi taloyhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa.

Valtuutus hallitukselle muuttaa pääomavastiketta lainaehtojen mukaisten korontarkistusten johdosta tapahtuvia muutoksia vastaavasti.

Muut maksut

Vesimaksu
18 € / kk
Saunan kustannukset
12,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksuennakko tasataan kulutuksen mukaan.

Rakennusvuosi
2018
Huoneistojen lukumäärä
61
Kerroksia
7
Energialuokka
C2013 Viimeinen voimassaolopäivä 5.10.2028
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
3 425 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Manser Oy
Isännöinti
Kari Jarvansalo/Retta isännöinti, Lahti. Aleksanterinkatu 27 B, 15140 Lahti. Puh. 010 228 7110.
Kaavoitustiedot
Lahden kaupunki, puh. (03) 814 2355
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Linja-auto, 150 m Matkakeskus, noin 800 m

Yhteiset tilat
sauna, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Pyykinkuivauskaapi. Kiva sisäpiha asukkaiden käytössä.