49 000 €68 m²

Majantie 3, Kuortane, Kuortane3h+k

Velaton hinta
49 000 €
Hoitovastike
258,40 € / kk
Asuinpinta-ala
68 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kuortane
Kaupunki
Kuortane

Tilava kahden makuuhuoneen päätyhuoneisto kaukolämpöyhtiöstä. Tämä huoneisto käsittää kaksi makuuhuonetta, olohuoneen sekä keittokomeron. Takaterassille menee kulku makuuhuoneesta. Huoneisto on yleisilmeeltään valoisa isojen ikkunoiden ansiosta. Asuminen on vaivatonta, kun autokatospaikka on varastotilan kanssa heti ulko-oven vieressä.

Taloyhtiön rauhallinen sijainti on avainasemassa, lähellä Kuortaneen keskustan palveluita ja Kuortaneenjärveä. Uimaranta, museot, kirkko ja Kuortaneen Urheiluopisto ovat kävelymatkan päässä.

As Oy Harjunpuisto on 26 asunnon, neljän asuinrakennuksen taloyhtiö, jossa on hoidettu hyvin remontteja. Pihapiiri on erityisen viehättävä oman lammen ja suihkulähteiden kanssa. Lammen rannalla on hirsinen pihasauna, joka on asukkaiden yhteisessä käytössä.

Kiinnostuitko kohteesta? Pyydä lisätietoja ja varaa oma yksityisesittely Petra Kurhela 050 413 9789 petra.kurhela@op.fi.

Jos oma asuntosi on vielä myymättä, soita meidät arviokäynnille ja anna meidän huolehtia myynnistä puolestasi. OP-Koti on Suomen luotetuin välitysliike ja toimimme osana OP ryhmää panostaen lähialueen parhaaseen palveluun. OP koti tuntee Suomen ja me tunnemme tämän alueen. Toimistomme sijaitsevat Alavudella ja Alajärvellä, mutta toimimme koko Järvi-Pohjanmaan alueella.

Perustiedot

Sijainti
Majantie 3, 63100 Kuortane
Kaupunginosa
Kuortane
Kohdenumero
618771
Asuinpinta-ala
68 m²
Tontin pinta-ala
2,21 ha
Kokonaispinta-ala
68 m²
Huoneiston kokoonpano
3h+k
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastekaappi, kylmiö, lattialiesi, sähköliesi, liesituuletin, mikroaaltouuni, kaapistot.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, suihkukaappi, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Ulkovarasto
Tulevat remontit
Päätetyt: Sokkeleiden pinnoitus - saatetaan loppuun (Tekeillä / 2026). Suunnitellut: Viemäreiden kuntoa tarkastellaan ja ryhdytään toimenpiteisiin, mikäli oireilua ilmenee -Huoltosuunnitelmassa. Huoneistokohtaisten opastevalojen uusiminen - Alustavasti suunnitteilla. Talokohtaisten tunnistevalojen asentaminen talojen päätyihin - Alustavasti suunnitteilla. Vanhojen televisio antenni rasioiden uusiminen - Alustavasti suunnitteilla. Autokatosten ikkunoiden, ikkunalautojen ja seinien panelointien uusiminen - Huoltosuunnitelmassa.
Tehdyt remontit
2025: Patolevyjen asentaminen kaikkiin asuinrakennuksiin Energiatodistus uusittu (voimassa 10 vuotta) Palovaroittimet uusittu (käyttöikä 10 vuotta) Huoneistokohtaiset valokuituliittymät 2024: Lampi tyhjennetty ja pintaliete poistettu Kulkuväylän teko kolmos- ja nelostalon väliin Kattoikkunoita uusittu Ulkoverhouksia uusittu nelostalossa 2023: Ulkosaunan sisätiloja uusittu vesivahinkokorjauksen yhteydessä 2022: Huoneistoon kovalla tuulella autokatoksen kohdalta ulkoseinän pellityksen alta pääsevän lumen ongelmaa korjattu Autokatoksien saneeraus Ulko-ovien lukot uusittu Patolevyjä asennettu Patolevyihin ylälistat 2021: Ulkosaunalle rakennettu terassi ja lauteet uusittu 2020: Talo 1: viemäri- ja sadevesiputkistot saneerattu Talot 2–4: viemäriputkistot tutkittu (muoviputkisto, ei välitöntä korjaustarvetta) 2019: Ikkunoiden uusiminen Kattoremontti (vanha huopakate poistettu, uusi asennettu) Räystäskourujen ja pellityksien uusiminen Välikaton tuuletusaukot tehty kattoremontin yhteydessä 2018: Nelostalon aita uusittu 2017: Ilmastointikanavien nuohous 2016: Parvekkeiden katteet ja terassien särkymät uusittu 2007: Ulkomaalaus 2005: Ulkoverhouksia uusittu taloissa 1, 2 ja 3 Talo I, II ja III laudoituksien osittainen uusiminen Ulko-ovet vaihdettu 2002: Lämmönjakohuoneen uusiminen Kaukolämpöön liittyminen Lämpöputket vaihdettu talo I:ssä Käyttövesiputket ja lämmönsäätimet vaihdettu 1991: Parvekeseinien lisäeristys. Asunnon remontit: toinen makuuhuone terassin tilalle. Lopputarkastus v. 2002.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Asunto sijaitsee keskustassa, palvelut lähellä.
Lisätiedot
Valokuitu on toiminnassa ja jokaiseen huoneistoon on asennettu päätelaite. Asukkaan on kuitenkin itse hankittava nettiliittymä

Velaton hinta
49 000 €
Myyntihinta
41 017,02 €
Neliöhinta
720,59 € / m²
Velkaosuus
7 982,98 €

Vastikkeet

Hoitovastike
258,40 € / kk
Pääomavastike
90,44 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
348,84 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
21,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 21,00 €/hlö/kk.

Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
26
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1970
Tontin koko
2,21 ha
Kunnan numero
300

Pintamateriaalit
Keittiö: laminaattilattia. Olohuone: laminaattilattia. Makuuhuone 1: laminaattilattia. Makuuhuone 2: laminaattilattia. Kylpyhuone: laattalattia, laatta seinissä. Eteinen: laminaattilattia. Wc: muovimatto.