15 500 €58 m²

Leivontie 1 A, Nilsiä, Kuopio2 h, k, kph

Velaton hinta
15 500 €
Hoitovastike
272,60 € / kk
Asuinpinta-ala
58 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1978
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Nilsiä
Kaupunki
Kuopio

Heti vapaa, tilava kaksio omaksi tai sijoitukseen.

Noin kymmenen kilometrin päässä Tahkolta, Nilsiän keskustassa, heti vapaa kaksio Skibussin reitin varrelta. Valoisat, ilmavat huoneet ja pari vuotta sitten uusittu keittiö kodinkoneineen. Parveke sisäpihan puolelle länteen.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Leivontie 1 A, 73300 Kuopio
Kaupunginosa
Nilsiä
Kohdenumero
80503395
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
58 m²
Tontin pinta-ala
2 310 m²
Kokonaispinta-ala
58 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, kph
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jenkkikaappi, erillisuuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen suunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä ja peili.
Säilytystilat
Häkkivarasto ja kaapistot
Näkymät
Nilsiän keskustan ja yhtiön piha-alueelle
Tulevat remontit
Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja tasapainotus. Puhdistuksen suositusväli n. 10 vuotta 2027–2029 Parveke- ja porraskäytävän ovia uusitaan tarvittaessa yksitellen 2026–2031 Pesuhuoneiden muutostyöt tarvittaessa yksitellen (kirvesmiestyö, lv- ja sähkötyöt) 2026–2031 Huoneistoikkunoita uusitaan tarvittaessa yksitellen 2026–2031
Tehdyt remontit
2025 palovaroittimien (10‑v. paristo) hankinta ja asennus 2023 vesikaton PTS‑raportin mukaiset akut korjaukset 2022 lämmönvaihtimen uusinta ilman erillissuunnittelua 2019 syöksytorvet parvekkeiden katoilla, maanvaraisten terassien ja kaiteiden rakentaminen 2018 takapihan kallistuksen korjaus 2017 oma yhteissauna, huoneiston B 14 pesuhuoneen lattian korjaus 2016 jätekatos rakennettu, huoneiston A 7 pesuhuoneen lattian korjaus 2013 auton lämmitystolppia lisätty, suunnitelma ja lupa huoneistokohtaisille saunoille 2010 porraskäytävien ja yhteisten tilojen korjausta, iv‑kanavien puhdistus 2008 julkisivun ja vesikaton korjausta
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Nilsiän keskustan palvelut 1 km, Tahko 10 km.
Hiihtolatu ja kelkkareitti 200 m. Uimaranta ja vierasvenesatama 1 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kuopio

Hinta

Velaton hinta
15 500 €
Myyntihinta
15 162,83 €
Neliöhinta
267,24 € / m²
Velkaosuus
337,17 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
272,60 € / kk
Pääomavastike
290 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
562,60 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
40 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Sähkön alamittaus. Sähkö laskutetaan yhtiön puolesta huoneistomittarin kulutuksen mukaisesti. Sähköstä maksetaan kuukausittain arvioon pohjautuvaa ennakkomaksua. Kulutuksen mukainen ja maksetut ennakkomaksut huomioiva tasauslaskutus on puolivuosittain. Sähkömittarien luenta kesä- ja joulukuu.
Autopaikan kustannukset
6,50 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Nilsiän Valkeala
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 500 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1978
Huoneistojen lukumäärä
18
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1978
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.06.2035, Lisätiedot: e-luku 179
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
2 310 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Oy, Päivi Puustinen, paivi.puustinen@kontuoy.fi
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä Tahkon Skibussin pysäkki vieressä.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2062
Tontin vuokra
1 621,62 € / vuosi