98 000 €42,3 m²

Pallokatu 3 A, Haapaniemi, Kuopio2h,k

Velaton hinta
98 000 €
Hoitovastike
177,66 € / kk
Asuinpinta-ala
42,3 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Haapaniemi
Kaupunki
Kuopio

Valoisa kaksio hyvässä taloyhtiössä, toimiva koti tai sijoituskohde.

Tämä näppärän kokoinen ja hyvin viihtyisä koti sijaitsee loistavalla paikalla Haapaniemellä; hyvien liikenneyhteyksien varrella, lähellä Ykkösrastin palveluita ja keskustaankin on lyhyt kävelymatka.

Sisään astuessa huomio kiinnittyy kodin kutsuvan lämpimiin sävyihin ja kodikkaaseen yleisilmeeseen. Asunto sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa maanpinnan yläpuolella, joten valoa riittää mukavasti eikä ohikulkijoiden katseista tarvitse huolehtia. Pohjaratkaisu on helposti muunneltavissa ja omia ideoita toteuttamalla saat huonejärjestyksestä tehtyä mieleisesi. Kylpyhuone on remontoitu putkiremontin yhteydessä ja ranskalainen parveke tuo asuntoon lisää viehätystä.

Taloyhtiö on omalla tontilla ja talosta on pidetty vuosien aikaan hyvää huolta. Paljon isoja remontteja on takanapäin, mikä tuo mielenrauhaa tulevaisuutta ajatellen. Tehtynä on mm LVIS-saneeraus uusivalla tavalla vuonna 2020. Taloyhtiö on kaiken kaikkiaan hyvin hoidettu ja täällä viihdytään.

Mölymäen monipuoliset liikuntamahdollisuudet tarjoavat parastaan. Alueelta löydät niin jalkapallokentät, ulkokuntosalilaitteet, tennis- ja koripallokentätkin. Keskustaan on matkaa vain kilometrin verran ja sen taittaa helposti kävellen tai pyörällä. Sijainti on rauhallinen mutta mukavasti lähellä kaikkea.

Asunto vapautuu suoraan kaupanteosta, joten muuttamaan pääset hyvinkin nopealla aikataululla.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi pian! 040 355 2332 / laura.torma@bo.fi

Perustiedot

Sijainti
Pallokatu 3 A, 70620 Kuopio
Kaupunginosa
Haapaniemi
Kohdenumero
20223693
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
42,3 m²
Tontin pinta-ala
1 802,2 m²
Kokonaispinta-ala
42,3 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h,k
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ranskalainen.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu LVIS-saneerauksen yhteydessä 2020. Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet.
Tulevat remontit
Liiketilan katon lisälämmöneristys
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2022 Pyörävaraston ulko-oven uusiminen 2021 Vesikaton pinnoitus 2020 LVIS-saneeraus 2018-2019 LVIS-saneerauksen suunnittelu 2018 hankesuunnittelu LVIS-saneeraus 2016 käyttövesijohtojen ja viemäreiden seurantatutkimus 2014 uusittu rappukäytävien akustolevyt ja valaistus 2010 LVV-verkoston kuntotutkimus 2007 julkisivut, parvekkeet kunnostettu ja maalattu 2007 ulko-ovien uusiminen 2006 parvekkeiden kuntotutkimus 2006 autonlämmityspisteet 2006 pyykkituvan kunnostus ja -koneen hankinta 2004 antennijärjestelmän digi-valmius 2003 liiketilan katon pinnoitteen saneeraus 2002 rappukäytävien maalaus 1997 ikkunat ja parvekeovet uusittu 1994 ilmastoinnin puhdistus 1994 lämmönsiirrin ja linjasäätö- ja patteriventtiilit uusittu 1994 väestönsuojavarusteet hankittu
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: S-Market Ykkösrasti 600m, Lidl Haapaniemi 600m, K-Citymarket Haapaniemi 650m Koulut: Haapaniemen koulu 450m, Minna Canthin koulu 1,7km Päiväkoti: Mölymäen päiväkoti 500m, Alavan päiväkoti 1,2km
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
98 000 €
Myyntihinta
55 260,58 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 316,78 € / m²
Velkaosuus
42 739,42 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Huoneistoon kohdistuva lainaosuus muodostuu LVIS-remontista.

Vastikkeet

Hoitovastike
177,66 € / kk
Pääomavastike
266,49 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
444,15 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
20.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Kuopion Pallokatu 3
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1961
Huoneistojen lukumäärä
26
Liiketilojen pinta-ala
208 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
3
Tontin koko
1 802,2 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kuopion Talokeskus Oy
Isännöinti
Oiva Isännöinti Kuopio Oy, Otto Mikkonen Maaherrankatu 21 A , 3 krs 70100 Kuopio
Kaavoitustiedot
Kuopion kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Lähin bussipysäkki 190m