49 000 €108,5 m²

Särkiniementie 28 F, Särkiniemi, Kuopio4h+k

Velaton hinta
49 000 €
Hoitovastike
466,55 € / kk
Asuinpinta-ala
108,5 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Särkiniemi
Kaupunki
Kuopio

Katutason sisäänkäynnillä oleva ja Särkiniemen rauhallisella alueella Kuopiossa sijaitseva tilava ja valoisa 108,5 m2:n asunto, joka odottaa uusia asukkaitaan. Tämä asunto tarjoaa kolme makuuhuonetta, joissa on kauniit parkettilattiat, ja olohuone, jossa on runsaasti luonnonvaloa. Keittiössä on kaikki tarvittava arjen sujuvuuteen, kuten astianpesukone ja jääkaappipakastin.

Asunto Oy Vainionranta -taloyhtiössä on monipuoliset yhteiset tilat, kuten LOISTAVA uima-allas ja sauna, jotka tarjoavat mahdollisuuden rentoutumiseen kiireisen päivän päätteeksi. Lisäksi käytössäsi on pyörävarasto ja urheiluvälinevarasto. Parvekkeella voit nauttia aamukahvista rauhallisessa ympäristössä.

Rakennus on hyvin hoidettu, ja viime vuosina on tehty useita merkittäviä remontteja, kuten saunatilojen kunnostus ja lukituksen uusiminen.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viihtyisään kotiin, joka tarjoaa erinomaiset puitteet perhe-elämälle tai tilaa kaipaavalle pariskunnalle. Särkiniemi tarjoaa loistavat ulkoilumahdollisuudet ja hyvät yhteydet Kuopion keskustaan.

Olisiko tämä sinulle! Asuntomyyjänä toimii Eino Poutiainen 040 729 4562 eino.poutiainen@huoneistokeskus.fi Olethan yhteydessä, milloin vain, sovitaan juuri sinulle sopiva esittelyaika. Lisätietoja: https://huoneistokeskus.fi/kiinteistonvalittajat/kuopio/eino-poutiainen/

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Särkiniementie 28 F, 70700 Kuopio
Kaupunginosa
Särkiniemi
Kohdenumero
80487358
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
108,5 m²
Tontin pinta-ala
1,04 ha
Kokonaispinta-ala
108,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesi, liesituuletin, astianpesukone ja jääkaappipakastin. Liesi: Valurautaliesi ja sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, pesukoneliitäntä, bidee-suihku, allaskaappi, pesuallas ja peilikaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, häkkivarasto ja kellarikomero
Tulevat remontit
Palovaroittimien uusiminen 2025 LVIS-peruskorjauksen hankesuunnitelma 2026 LVIS-peruskorjaus 2027-2029
Tehdyt remontit
2024 Lukituksen uusiminen ILOQ ja rappukäytävien ulko-ovet 2023 Saunaosastojen kunnostus 2020 Bauer vedenkäsittelylaite lämmitysverkostoon 2020 Kondenssikuivain 2020 Pihavalot 2019 Katot (uusittu bitumit) 2019 IV-koneet B/C/D/F uusinta 2019 Kylpyhuoneiden kaivojen ja vesieristyksien uusinta 2017 Teräsportaiden asennus paikoitusalueella 2017 IV-koneet A- ja E-porras 2017 Asfalttialueen korjaus A- ja B-portaan väliltä 2016 Porraskäytävien maalaus (osa talkootyönä) 2016 Käyttöveden sulkuventtiilit 2014 Ikkunat ja parvekeovet 2014 IV-koneisiin taajuusmuuntajat/paineanturat 2012 Lukitus 2010 Piha-alueen kunnostus 2009 Lämmönjakokeskus 2002 Parvekelattioiden ja –kaiteiden kunnostus 2000 Saunaosastojen kunnostus 1997 Elementtisaumat 1996 Patteri- ja linjasäätöventtiilit
Kiinteistötunnus
297-015-0049-0001
Postitoimipaikka
Kuopio
Tietoliikennepalvelut
DNA , 25M/10M, Taloyhtiönetti

Hinta

Velaton hinta
49 000 €
Myyntihinta
48 496,16 €
Neliöhinta
451,61 € / m²
Velkaosuus
503,84 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
466,55 € / kk
Pääomavastike
97,65 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
564,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
27 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autopaikkavuokra (oma), tallipaikkamaksu 14,00€/kk Saunan perusmaksu 8 €/kk + 5€/kk/henkilö.
Autopaikan kustannukset
14 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vainionranta
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Yhdistetty sauna uima-allasitila. Taloyhtiön lisätiedot: Taloyhtiönlaina päättyy 31.12.2026. Taloyhtiön kiinnitykset: 184 272 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1975
Huoneistojen lukumäärä
8
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1975
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 12.07.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,04 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Kuopio Oy, Lauri Kauhanen, 050 472 2550
Kaavoitustiedot
Kuopion Kaupunki p. 017 182 111
Kaavatilanne
Asemakaava
Rakennusoikeus
0 m²
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.07.2033
Tontin vuokra
7 238,26 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Pihapaikat taloyhtiön jakamana. Autotallipaikka kuuluu asuntoon irtain-tyyppisesti. Ei siis ole osakkeena.