24 500 €56,5 m²

Laitilantie 28 A, Nilsiä, Kuopio2 h, k, s

Velaton hinta
24 500 €
Hoitovastike
259,90 € / kk
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Nilsiä
Kaupunki
Kuopio

Heti vapaa, saunallinen kaksio aivan Nilsiän ydinkeskustassa.

Keskellä Nilsiän taajamaa sijaitsee tämä valoisa ja kodikas kaksio, joka tarjoaa mukavan asuinympäristön kaikille. Asunto on ensimmäisessä kerroksessa, ja huoneistolla on osuus rapussa olevaan porrashissiin, mikä tekee liikkumisesta helppoa.

Asunnon 56,5 neliömetriä jakautuvat käytännöllisesti olohuoneeseen, makuuhuoneeseen, keittiöön ja omaan saunaan, joka tuo arkeen ripauksen luksusta. Keittiössä on perusvarustelu, ja kylpyhuoneessa on lattialämmitys sekä pesukoneliitäntä. Asunnon lasitettu parveke tarjoaa lisätilaa rentoutumiseen.

Sijainti on erinomainen: kaikki arjen palvelut, kuten kaupat, apteekki ja terveyskeskus, ovat vain lyhyen kävelymatkan päässä. Myös koulut ja päiväkoti sijaitsevat lähellä, mikä tekee tästä asunnosta ihanteellisen perheille.

Asunto Oy Pisantie tarjoaa asukkailleen myös varastotilat, urheiluvälinevaraston ja kuivaushuoneen. Lämmitysjärjestelmänä on kaukolämpö, joka takaa miellyttävän sisäilmaston ympäri vuoden.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä valoisasta asunnosta oma kotisi keskellä Nilsiän palveluita ja kaunista luontoa.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Laitilantie 28 A, 73300 Kuopio
Kaupunginosa
Nilsiä
Kohdenumero
80495608
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Tontin pinta-ala
2 379 m²
Kokonaispinta-ala
56,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, s
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin ja liesi. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, wc-istuin, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi ja pesuallas.
Säilytystilat
Häkkivarasto ja kaapistot
Näkymät
Vapaat näkymät sekä olohuoneen että keittiön ja makuuhuoneen ikkunoista.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarvesuunnitelma 26.5.2025 mm: - IV-puhdistus ja säätö - palovaroittimien asennus - porrashuoneiden maalaus - roskakatoksen uusiminen
Tehdyt remontit
2005 kiinteistön peruskuntoarvio 2006 – 2009 asuinhuoneistojen pesuhuone- ja saunaremontit 2011 ikkunat, parvekeovet ja ulkoiluvälinevaraston ovi uusittu. Myös parvekkeiden panelointi ja ikkunoiden väliset profiilipellit uusittu. 2012 lämmönvaihtimen-, linjasäätö- ja patteriventtiileiden uusinta, lämmönsäätö- ja tasapainotus 2013 ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmanvaihdon säätö, porrasulko-ovet uusittu sekä lukitukset uusittu v. 2013 2014 sisäänkäyntien katokset kunnostettu 2018 parvekkeiden ja julkisivun korjaus, uusittu piha-aidat ja Vanhan kalustajan suuntainen raja-aita 2024 porrashuoneiden kunnostusmaalaus 2025 palovaroittimet, IV-kanavien puhdistus ja ilmanvaihdon säätö sekä roskakatoksen oven uusiminen
Palvelut
Palvelut: Lähimmät kaupat ja apteekki 300-800 m, torille 400 m, terveyskeskus 300 m, kirjasto 500 m.

Paikallistiedot: Taloyhtiö sijaitsee Nilsiän keskustan alueella.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kuopio

Hinta

Velaton hinta
24 500 €
Myyntihinta
21 556,13 €
Neliöhinta
433,63 € / m²
Velkaosuus
2 943,87 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
259,90 € / kk
Pääomavastike
104,53 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
364,43 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Lämminvesi 16,14 €/m3 Sähkömaksu 0,2840 €/kWh Autokatosvuokrat 15,00 €/kk Autopaikkavuokrat 8,00 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pisantie
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: A-portaassa on porrashissi, jonka hankinnan on kustantanut muutamat rapun asukkaat. Hissin käytöstä ja ylläpidosta on 10.5.2011 laadittu erillinen sopimus, joka siirretään kaupan yhteydessä seuraavalle huoneiston A 1 osakkeen omistajalle. Taloyhtiön kiinnitykset: 300 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1982
Huoneistojen lukumäärä
16
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1982
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 30.03.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
2 379 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy (Pohjois-Savo), Terhi Kekäläinen
Tontin kuvaus
Tontti koostuu kahdesta kiinteistöstä: 297-499-0003-0120, Mertala 297-499-003-0121, Kuusi