153 000 €30,5 m²

Suokatu 25 B, Keskusta, Kuopio1h+kt+ransk.parveke

Velaton hinta
153 000 €
Hoitovastike
118,95 € / kk
Asuinpinta-ala
30,5 m²
Huoneita
1
Kerros
4 / 6
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Kuopio

1.5.2026 vapautuva tyylikäs yksiö 2022 valmistuneen Asunto Oy Kuopion Kruunan 4. kerroksessa. Valoisa ja tilava, tasokkaasti sisustettu yksiö, jossa ranskalainen parveke Suokadulle etelän suuntaan. (Kuvat otettu pari vuotta sitten aiemman asukkaan aikana.) Tässä yksiö sijoitukseen tai omaksi!

Kuopion Kruuna sijaitsee omalla tontilla, joten paineita tontin vuokrista ei ole. Taloyhtiöllä on 50 M taloyhtiölaajakaista ja autohallissa yhteiskäyttöauto. Lisäksi Kruunalla on yhteiskäytössä naapuritaloyhtiö Kuopion Klaavan kanssa etätyötila, saunaosasto ja kuivaushuone.

Sijainti torin ja Matkakeskuksen puolivälissä mahdollistaa hyvät kulkuyhteydet ja nopean pääsyn junalle / bussille sekä keskustan kattavat palvelut.

Lisätietoja ja esittelyt 0400 577 432 (ei tekstiviestejä)

EILA TOIMII KOTISI PARHAAKSI

Perustiedot

Sijainti
Suokatu 25 B, 70100 Kuopio
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
20824883
Kerros
4 / 6
Asuinpinta-ala
30,5 m²
Tontin pinta-ala
3 264 m²
Kokonaispinta-ala
30,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h+kt+ransk.parveke
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Vapautuu
Heti vapaa
Lisätietoa vapautumisesta
01.05.2026 mennessä
Keittiön varusteet
parketti, maalatut seinät, integroitu astianpesukone, induktioliesitaso, yhdistelmä uuni/mikro, integroitu jääkaappi (on pakastelokero)
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ranskalainen. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: laattalattia, kaakeliseinät, wc, suihku, suihkuseinä, pyyhekuivain, allaskaappi, peilikaappi, sähköinen lattialämmitys.
Tulevat remontit
Suunnitellut: IV-kanavien puhdistus, ilmamäärien mittaus ja säätö 2027, palovaroittimet 2032, sähköautolatausinfran selvitystyö 2026 parkkihalliin (pl. AT10, AH31, AH32 ja AH33, joissa on jo valmiina). Sähköautolatausinfran rakennus yhtiökokouksen päätöksien mukaisesti (2026-2030)
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Yhtiö on valmistunut 08/2022. Yhtiössä on suoritettu / suoritetaan takuualaisia korjauksia rakennuttajaurakoitsijan toimesta.
Saunan lisätiedot
Kuvaus: As Oy Klaavan puolella 1. kerroksessa on saunaosasto.

Velaton hinta
153 000 €
Myyntihinta
153 000 €
Neliöhinta
5 016,39 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
118,95 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
118,95 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Kylmävesivastike, kulutus 5,60 e/kk. Lämminvesivastike, kulutus 12,00 e/kk.Luovutusrajoitus: Yhtiöjärjestyksen 6 § lunastusmenettelystä ei koske tätä huoneistoa (koskee vain autotalli- ja autohallipaikkoja sekä varastoja).

Rakennusvuosi
2022
Huoneistojen lukumäärä
64
Liiketilojen pinta-ala
142,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
4
Kerroksia
6
Energialuokka
B2018 Voimassa 29.4.2021 - 29.4.2031.
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
3 264 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: RTK-Palvelut Oy
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy, Emmi-Reeta Miettinen 010 341 4469, emmi-reeta.miettinen@kontuoy.fi

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 1. autohallipaikkoja: 20.
Yhteiset tilat
urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Ilmanvaihtojärjestelmä koneellinen + LTO. Ethernet, taloyhtiön laajakaista 50M (Elisa), kaapeli-tv (DVB-C). 6 varastoa osakkeilla (43,5 m2). Polkupyörien säilytys- ja huoltotila parkkihallissa. K2 kerroksessa lastenvaunu/-ulkoiluväline varasto. 1. kerroksessa As Oy Klaavan puolella etä-/kerhotila, saunaosasto ja kuivaushuone. Ulkona pyöräkatos ja sisäpiha. Viereisen yhtiön Asunto Oy Kuopion Klaavan rakennuksen 1. kerroksessa sijaitsevat yhteiskäytössä olevat etätyö-/kerhotila, kuivaushuone, saunaosasto ja sitä palveleva terassi sekä tilavaraus Postin automaatille. Kellarikerrokseen sijoittuu yhtiöiden yhteinen pyörähuoltotila. Yhtiö on hakenut tupakointikieltoa osakkaiden hallinnoimiin parvekkeisiin ja terasseihin yhtiökokouksen 2025 päätöksen mukaisesti. Ympäristöterveyspäällikkö on määrännyt Asunto Oy Kuopion Kruunan hakemuksen mukaisesti tupakkalain (549/2016) 79 §:n mukaisen tupakointikiellon osoitteessa Suokatu 25, 70100 Kuopio sijaitseville osakkaiden hallinnassa oleville parvekkeille ja terasseille 17.3.2026.