98 000 €76,5 m²

Lohkaretie 7 E, Särkiniemi, Kuopio3 h + k

Velaton hinta
98 000 €
Hoitovastike
374,63 € / kk
Asuinpinta-ala
76,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Särkiniemi
Kaupunki
Kuopio

Todella mainio ja tilava kerrostalokolmio, joka sijaitsee kiinteistössä, missä on mm. LVI-remontit suoritettu. Remontin yhteydessä on uusittu keittiö, kylpyhuone ja erillinen WC. Lattiapinnat oman maun mukaan uusimalla, saat tästä aivan ihanan kodin itsellesi ja perheellesi. Soita Kyösti Leimulle, 044 973 0677 ja sovi esittely tähän mainioon kerrostalokotiin.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Lohkaretie 7 E, 70700 Kuopio
Kaupunginosa
Särkiniemi
Kohdenumero
80491888
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
76,5 m²
Tontin pinta-ala
5 658 m²
Kokonaispinta-ala
76,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3 h + k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen suunta: Itä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi ja bidee-suihku. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas ja peilikaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto
Näkymät
Mainiot pihamaisemat.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys seuraaville viidelle vuodelle: Molempien saunojen lauteiden uusiminen 2025-2026 Roskakatoksen muutostyöt (lukitus) 2025-2026 Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2026-2029 Väestösuojan tiiveysmittaus ja tarvittavat korjaukset, käynnissä Vesikattosaneeraus 2026-2029 Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2026-2029
Tehdyt remontit
2024 pesuhuoneen penkit uusittu sekä kaikkien huoneistojen palovaroittimien paristot uusittu 2023 B-rapun IV-kone uusittu 2022 julkisivun paikkakorjaus 2021 taloyhtiölaajakaistan hankinta 2019 ulko-oville ovikatosten rakentaminen, huoneistojen kerrostaso-ovien ja lukitusten uusinta (pl. autotallien ove ), pihan asfalttialueiden maarakennekerrosten uusinta ja asfaltointi (pl. B-talon takana autotallien edessä ei ole uusittu, koska alue on uusittu LVI-saneerauksen yhteydessä), saunatilojen kunnostus molemmissa rakennuksissa, ulko-ovien uusinta (sisältää porraskäytävien ulko-ovet ja viereiset varasto-ovet, ei autotallien ovia) 2017 pihan teräskaiteiden uusinta ja pihaportaiden kunnostus 2016 LVI-saneeraus: viemäriputkien kunnostus sukittamalla/ruiskuvalulla, paineellisten käyttövesiputkien uusinta, LVI-saneeraus: kylpyhuoneita kunnostettiin, ilmanvaihtokoneiden uusinta 2012 patteriventtiilien ja linjasäätöventtiilien uusinta ja verkoston tasapainotus 2011 vesikaton korjaukset, kylpyhuone korjaukset 2009 lämmönjakolaitteiston uusinta, kosteusvauriokorjaukset 2008 saunojen lauteiden ja kaiteiden uusinta, huoneiston F 42 ulko-oven uusinta, puiden kaato pihassa, tietokone ostettu hallituksen käyttöön 2007 B-talon päädyn piha-alueen kunnostus 2006 ikkunoiden uusiminen, julkisivumaalaus, lisäautopaikkojen teko, lämmönjakolaitteiston kunnostus, ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö, paikkojen sähköistys 2005 saunaremontti molemmat talot 2003 jätekatoksen rakentaminen.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Lähikauppa 200 metrin päässä ja noin kilometrin päässä Prisma, Lidl ja tänä vuonna avattava uusi Citymarket.
Paikallistiedot: Upeat ulkoilualueet asunnon läheisyydessä ja kodilta on lyhyt matka Yliopistolle, KYS:lle, Teknologiapuistoon, Ammattikorkeakoululle, Ammattiopistolle.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
297-15-40-15-L1

Velaton hinta
98 000 €
Myyntihinta
78 947,91 €
Neliöhinta
1 281,05 € / m²
Velkaosuus
19 052,09 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
374,63 € / kk
Pääomavastike
202,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
577,13 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
9,20 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autotallipaikkavuokra 62,00 €/kk Autopaikkavuokra, lämmin 12,5 €/kk Autopaikkavuokra, kylmä 5 €/kk Kylmävesitasaus 5,60 €/m3 Lämminvesitasaus 16,50 €/m3 Pesutupamaksu 2,00 €/tunti Lataussähkö 0,18€/kwh

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Niemisato
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 325 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
48
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1971
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 01.07.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 658 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Petri Tiainen, petri.tiainen@retta.fi, 010 2288 200
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja hyvät pyöräilytiet Loistavat pyörätiet kaupunkiin ja Kallaveden rantamaisemiin
Pihan kuvaus
Mainio iso piha-alue.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
01.01.2030