89 000 €58 m²

Neulamäentie 18 D, Neulamäki, Kuopio2h+k+kph

Velaton hinta
89 000 €
Hoitovastike
248,40 € / kk
Asuinpinta-ala
58 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Neulamäki
Kaupunki
Kuopio

Tyylikäs kaksio Neulamäestä

Tämä valoisa ja erinomaisessa kunnossa oleva kaksio sijaitsee Kuopion Neulamäessä, rauhallisella ja vehreällä alueella. Asunnon olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle, josta avautuvat viihtyisät näkymät puistomaiseen piha-alueeseen. Moderni ja hyvin varusteltu keittiö tekee ruoanlaitosta mukavaa ja vaivatonta.

Neulamäen alue tarjoaa erinomaiset palvelut ja liikenneyhteydet. Läheltä löytyvät niin koulut, päiväkodit kuin lähikaupatkin, ja lyhyt matka keskustaan ja yliopistolle tekee tästä sijainnista erityisen houkuttelevan. Hyvät bussiyhteydet ja pyörätiet takaavat sujuvan liikkumisen.

Asunto Oy Neulaspossu on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty säännöllisesti remontteja, kuten ikkunoiden uusiminen ja kattojen korjaus. Yhtiössä on myös sauna, urheiluvälinevarasto ja pesutupa asukkaiden käytössä. Tämä koti sopii erinomaisesti niin yksinasuvalle kuin pariskunnallekin, joka arvostaa luonnonläheisyyttä ja hyviä palveluita. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä kodista omasi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Neulamäentie 18 D, 70150 Kuopio
Kaupunginosa
Neulamäki
Kohdenumero
80493005
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
58 m²
Tontin pinta-ala
8 072 m²
Kokonaispinta-ala
58 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Astianpesukone, jääkaappi, erillinen pakastin ja viinikaappi. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Tyylikäs, nykyaikainen ja hyvin varusteltu keittö.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, allaskaappi, bidee-suihku, suihkuseinä ja pesuallas.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Näkymät
puistomainen piha-alue
Tulevat remontit
Parvekekaiteiden tiilikorjaukset Lämmönvaihtimen uusiminen
Tehdyt remontit
2009 Ilmastointikanavien puhdistus ja säätö, rikkonaisten tuuletusviemäreiden korjaus 2010 3. talon saunaremontti 2011 1. talon saunaremontti, 2.talon parvekesivun sadevesikourut ja syöksytorvet 2011 Palotikkaiden turvakiskot 2012 2. talon saunaremontti 2013 Kattojen uusiminen 2014 Salaojien kuvaus 2015 Ikkunoiden huoltomaalaus ja lasilistojen korjaus 2 talo 2015 Sadevesien poisjohtaminen perustuksien läheisyydestä 2016 Ikkunoiden huoltomaalaus ja lasilistojen korjaus 1 ja 3 talo 2016 Autopistokerasioiden uusiminen 2017 Pihavalaistuksien uusiminen 2017 Roskakatoksen laajennus 2017-2018 Lukituksien uusiminen 2018-2019 2 talon kellarikäytävän lattianpinnoitus ja seinien maalaus 2019 2 ja 3 talon alatasojen laatoitus 2019 1 ja 3 talon kellarikäytävien maalaus 2019 Iv kanavien puhdistus ja säätö 2020 Pinta-/kattovesien ohjaustyöt 2020 Porraskäytävien maalaus 2021 Pinta-/kattovesien ohjaustyöt jatko 2023 1 talon alatasojen lattiat korjattu 2024 Ikkunaremontti 2024 Putkiston kuntoarvio 2024 Alakerrosten piha-aitojen korjaus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Neulämäen palvelut lähellä, koulut, päiväkoti, lähikauppa. Lyhyt matka Prismaan, yliopistolle, ja keskustaan. Hyvät yhteydet kaupunkiiin ja moottoritielle.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
297-26-40-3
Postitoimipaikka
Kuopio

Hinta

Velaton hinta
89 000 €
Myyntihinta
85 891,24 €
Neliöhinta
1 534,48 € / m²
Velkaosuus
3 108,76 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
248,40 € / kk
Pääomavastike
93,69 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
345,55 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,50 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
27 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 3,46 € / kk Lisätietoja maksuista: Autopaikka 10 Autopaikka/katos 10 Autopaikka/kylmä 3,50 Autopaikkasähkö 0,19 kWh

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Neulaspossu
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 276 600 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1982
Huoneistojen lukumäärä
59
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1982
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 09.12.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
8 072 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kuopion Talokeskus Oy, Petri Happonen, 017 288 2500
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2041

Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, urheiluvälinevarasto, kuivaushuone, mankeli, kellarikomero, pesutupa ja jäähdytetty kellari
Olohuoneen varusteet
Olohuoneesta käynti parvekkeelle, josta viihtyisät näkymät pihalle
Olohuoneen lattia