104 000 €43 m²

Itkonniemenkatu 10 A, Itkonniemi, Kuopio2h+k

Velaton hinta
104 000 €
Hoitovastike
202,10 € / kk
Asuinpinta-ala
43 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Kaupunginosa
Itkonniemi
Kaupunki
Kuopio

Valoisa ylimmän kerroksen kaksio lasitetulla parvekkeella – näkymät Kallavedelle saakka!

Tervetuloa tutustumaan tähän tehokaspohjaiseen ja viihtyisään kaksioon Kuopion halutulla Itkonniemen alueella, vain muutaman kilometrin päässä Kuopion satamasta ja keskustan palveluista.

Luhtitalon ylimmässä, 3. kerroksessa sijaitseva huoneisto tarjoaa rauhallista asumista ja avarat näkymät yli asuinalueen aina Kallavedelle saakka. Ylimmän kerroksen sijainti tuo asuntoon mukavasti valoa ja omaa rauhaa.

Asunnossa on panostettu toimivuuteen: keittiön ja olohuoneen välinen seinä on purettu, mikä tekee tilasta avaran ja modernin avokeittiöratkaisun. Tämä pohjaratkaisu palvelee erinomaisesti niin arkea kuin yhdessäoloa. Kylpyhuone on uusittu tyylikkäästi, joten se vastaa tämän päivän asumisvaatimuksia.

Makuuhuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle, joka toimii viihtyisänä lisätilana pitkälle syksyyn. Parvekkeelta ja asunnosta avautuvat miellyttävät maisemat kruunaavat kokonaisuuden.

Taloyhtiössä on hyvät ja toimivat yhteiset tilat talon alakerrassa, jotka lisäävät asumismukavuutta.

Huoneisto myydään vuokrattuna, joten se sopii erinomaisesti myös sijoittajalle valmiina, tuottavana kokonaisuutena.

Sovi esittely!

Katja Määttälä, 040 5411452 katja.maattala@lkvkiinteistoinssi.fi

Lassipekka Parviainen, 044 700 8775 lassipekka.parviainen@lkvkiinteistoinssi.fi

Perustiedot

Sijainti
Itkonniemenkatu 10 A, 70500 Kuopio
Kaupunginosa
Itkonniemi
Kohdenumero
21863044
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
43 m²
Tontin pinta-ala
1 801 m²
Kokonaispinta-ala
43 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+k
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Vuokrattu, 6 kk irtisanomisaika.
Keittiön varusteet
Keittiö on remontoitu, jääkaappi/pakastin, keraaminen liesi, integroitu astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Pesuhuone on remontoitu. Kääntyvät suihkuseinät, lavuaari, allaskaappi, peilikaappi, wc, pesukoneliitäntä. .
Säilytystilat
Kuvaus: Yhtiön välittömään hallintaan jäävät mm.
Irtainvarastot, väestönsuoja, saunaosasto, pesutupa, mankelihuone,
kuivaushuone, siivouskomero, varasto ja lämmönjakohuone, sähköpää
keskus, autopaikat ja jätekatos/varasto.
Näkymät
Avoimet asuinalueen näkymät. Näkymä avautuu aina Kallavedelle saakka.
Tulevat remontit
2026 Autopaikkojen latauskartoitus ja pihavalaistuksen arviointi 2026 Patteriventtiilien tarkastus ja vaihdot tarvittaessa 2027 Katon huolto-ohjelman mukainen tarkastus 2029 Runkoviemärin tarkastus ja kuvaus 2029 Salaojien huolto-ohjelman mukainen tarkastus
Tehdyt remontit
Keittiöremontti. TALOYHTIÖSSÄ: Korjaushistoria 2021 Ikkunoiden uusiminen 2021 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö 2021 Parvekeovien uusiminen 2021 Parvekkeiden lasittaminen 2021 Äänenvaimentimien lisäys poistoilmanvaihtokanaviin 2020 Luhtiportaikon alaisen sokkelikivien uusiminen 2020 Pihan kallistuksen korjaus tienpuolelta 2020 Sokkelin maalaus (loput 1/2 talosta) 2020 Uuden istutusalueen rakentaminen sisäpiha-alueella 2020 Viherrakentamisen uudistukset 2019 Hiekoitussäiliön uusiminen 2019 Huoneistojen ranskalaisten parvekkeiden metallikaiteitten huoltomaalaus 2019 KPH-remontit huoneistoissa 4, 7, 8, 13, 14 ja 15 2019 Luhtiportaikon maalaus 2019 Normaalien parvekkeiden puisten parvekeaitojen huolto ja maalaus 2019 Parvekekaiteiden pellitys 2019 Sokkelin maalaus (1/2 talosta) 2013 Kellarikerroksen lämpö-, käyttövesi- ja viemärijohtojen eristeiden uusiminen 2013 Lämmönvaihtimen uusiminen 2010 Yhtiön laajakaistayhteyden rakentaminen 2005 Huoneistojen ulko-ovien maalaus ulkopuolelta (tarkkaa vuosilukua ei ole tiedossa) 2005 KPH-remontit huoneistoissa 9, 11, 16 ja 18 (tarkkaa vuosilukua ei ole tiedossa) 2005 Sisäpiha-alueen grillikatoksen rakentaminen (tarkkaa vuosilukua ei ole tiedossa) 2005 Taloyhtiön saunan panelointi ja kiukaan uusiminen (tarkkaa vuosilukua ei ole tiedossa)
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: Alueen palvelut. Koulut: Alueen koulut. Päiväkoti: Alueen päiväkoti.
Lisätiedot
Erinomainen sijainti. Siistikuntoinen huoneisto. Myydään vuokrattuna.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
104 000 €
Myyntihinta
100 694,62 €
Lainaosuuden maksu
Ei
Neliöhinta
2 418,60 € / m²
Velkaosuus
3 305,38 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Ylimääräisistä lainosuuslaskelmista ja lyhennyksistä aiheutuvista kuluista vastaa ostaja. Lainaosuus tarkennetaan kaupantekoon, velaton hinta pysyy samana.

Vastikkeet

Hoitovastike
202,10 € / kk
Pääomavastike
72,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
274,85 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hoitovastike on 4,70 e/m2/kk.

Huoneistoon kohdistuu osuus taloyhtiön lainosta:
RL2, 894,22 eur, rahoitusvastike 10,85 e/kk.
Parveke korjaus, 1018,98 eur, rahoitusvastike 19 e/kk.
Ikkunoiden uusiminen, 1392,18 eur, rahoitusvastike 43 e/kk.
Yht. pääoma 3305,38 euroa, per 28.2.2026.

Muut maksut

Vesimaksu
30 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Sähkö 0,65 e/osake/kk x 43 osaketta = 27,95 e/kk. Autopaikka 12 e/kk. Sauna 15 e/kk.

Rakennusvuosi
1988
Huoneistojen lukumäärä
18
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 801 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Isarvo Oy, Jari Laukkanen, jari.laukkanen@isarvo.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Paikallisliikenne.
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.10.2047
Maanvuokraaja
Kuopion kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 14.
Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: Yhtiön välittömään hallintaan jäävät mm. Irtainvarastot, väestönsuoja, saunaosasto, pesutupa, mankelihuone, kuivaushuone, siivouskomero, varasto ja lämmönjakohuone, sähköpää keskus, autopaikat ja jätekatos/varasto.
Pintamateriaalit
Lattiamateriaalien kuvaus: Lattiat laminaatti, laatta. . Seinämateriaalien kuvaus: Seinä maali, laatta..