69 000 €99,5 m²

Tapionkatu 11 A, Männistö, Kuopio4h+k

Velaton hinta
69 000 €
Hoitovastike
597 € / kk
Asuinpinta-ala
99,5 m²
Huoneita
4
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Männistö
Kaupunki
Kuopio

Tämä tilava ja valoisa 99,5 m2:n asunto sijaitsee rauhallisella Männistön alueella Kuopiossa.

Asunto sijaitsee rakennuksen ensimmäisessä kerroksessa, ja siinä on kolme makuuhuonetta, joissa on käytännölliset vaatehuoneet. Olohuoneen parkettilattia ja suuret ikkunat luovat avaran ja valoisan tunnelman. Kylpyhuone on remontoitu vuonna 2017 taloyhtiön valvonnassa.

Asunto Oy Kuopion Tapiola on liitetty kaukolämpöön, ja siellä on tehty merkittäviä peruskorjauksia, kuten viemäreiden sukitus, käyttövesiputkien uusinta, katon uusiminen ja ikkunoiden vaihto. Tulevaisuuden suunnitelmissa ei ole suurempia asumista haittaavia remontteja.

Sijainti on erinomainen: hyvät julkiset liikenneyhteydet ja sujuvat pyöräilyreitit tekevät liikkumisesta helppoa. Läheltä löytyvät päivittäispalvelut ja vehreät ulkoilualueet. Tämä asunto tarjoaa mahdollisuuden saneerata juuri Sinun ja perheesi näköinen Koti mukavaan ja vaivattomaan asumiseen lähellä kaupungin palveluita. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tapionkatu 11 A, 70500 Kuopio
Kaupunginosa
Männistö
Kohdenumero
80484991
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
99,5 m²
Tontin pinta-ala
1 845 m²
Kokonaispinta-ala
99,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, liesi, pyykinpesukoneliitäntä ja astianpesukone (liitäntä valmiina)
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku ja peilikaappi. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu 1/2017. Valvottu taloyhtiön toimesta.
Säilytystilat
Vaatehuone. Lisätietoja säilytystiloista: 2 kpl vaatehuoneita makuuhuoneiden yhteydessä.
Tulevat remontit
Palovaroittimien uusiminen 2025, normaalia kunnossapito ja korjaustoimintaa 2027-2029
Tehdyt remontit
Kaukolämpöön liittyminen ja termostaattiventtiilien asennus 2003 / Ilmanvaihdon poistokanavien puhdistus 2006 / Uusittu käyttövesiputki vesilaitoksen liittymästä taloyhtiön vesimittariin 2007 / Uusittu etupihan asfalttia ja ikkunapokien maalaus 2009 / Uusittu lukot ja antennivahvistin 2014 / Uusittu sunan kiuas ja kaukolämpöventtiili 2014 / Käyttövesiputien pinta-asennus ja huoneistokohtaiset vesimittarit 2017 / Piipunhattujen asennus 2018 / Katon uusinta 2019 / Viemäreiden kuvaus 2020/IV-kanavien puhdistus ja säätö 2021/Viemäreiden sukitus 2024/Lämmönvaihtimen uusiminen 2024/Ikkunoiden uusiminen 2025-2026

Velaton hinta
69 000 €
Myyntihinta
53 697,73 €
Neliöhinta
693,47 € / m²
Velkaosuus
15 302,27 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
597 € / kk
Pääomavastike
169,15 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
766,15 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
24 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Kylmä vesitasaus 6,50 eur /m3, Lämmin vesitasaus 12,50 eur / m3
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Rakennusvuosi
1964
Huoneistojen lukumäärä
7
Kerroksia
2
Tontin koko
1 845 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Taloasema Kuopio, Mika Väisänen, 044 246 2591
Kaavoitustiedot
Kuopion kaupunki, 017 -182 111
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvät pyöräilytiet ja kaupunkiliikenneyhteys
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2048

Yhteiset tilat
Kellarikomero, askarteluhuone, kuivaushuone, pesutupa ja jäähdytetty kellari