55 000 €87 m²

Maitotie 7, Jynkkä, Kuopio4h, k, kph, erill. wc, parveke

Velaton hinta
55 000 €
Hoitovastike
508,95 € / kk
Asuinpinta-ala
87 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Jynkkä
Kaupunki
Kuopio

Tämä tilava ja valoisa perheasunto sijaitsee rauhallisella alueella Jynkässä aivan uusien päiväkotien, koulujen ja palveluiden vieressä.

Asunnossa on näkymät kahteen suuntaan ja tilava kahden huoneen levyinen parveke. Kaksi wc:tä, kolme makuuhuonetta ja valoisa olohuone. Keittiössäkin mahtuu hyvin kokkailemaan isommallekin porukalle.

Tule tutustumaan ja hanki perheellesi tästä edullinen asunto!
AVAINSANAT

Hyvät liikenneyhteydet, Palvelut lähellä, Soveltuu kimppakämpäksi

Perustiedot

Sijainti
Maitotie 7, 70780 Kuopio
Kaupunginosa
Jynkkä
Kohdenumero
1399693
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
87 m²
Tontin pinta-ala
4 272 m²
Kokonaispinta-ala
87 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, erill. wc, parveke
Huoneita
4
Kunto
Välttävä
Kunnon lisätiedot
Välttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 1 kk kaupanteon jälkeen
Keittiön varusteet
Astianpesukone, induktioliesi, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin, jääkaappi/pakastin, kaapistot
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu, tuplaparveke, kahden huoneen levyinen. Parvekkeen suunta: kaakko
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kylpyhuonekaapisto. Erillinen wc: muovimatot, peilihylly
Säilytystilat
Kaapistot, huoneistokohtainen varasto,
Ikkunoiden suunta
kaakko
Näkymät
puistomaiset, pihalle
Tulevat remontit
Viiden vuoden kunnossapitotarve: Lämmönvaihtimen uusinta 2025.
Tehdyt remontit
Yhtiössä tehdyt huomattavat kunnossapito- ja muutostyöt: Elementtisaumojen kunnostus 2000. Porraskäytävien maalaus 2002. Datasähköliittymä 2003. Taloyhtiön pesu- ja saunatilat, autolämmityksen taukolaite 2003. Lukituksen uusiminen ja roskakatos 2005. Ilmanvaihdon nuohous ja säätö 2007. Autolämpötolppien korjausta ja kaapelointi 2007. Piharemontti ja asfaltointi 2009. Lämpökanaalin uusiminen 2010. Ikkunat ja parveke-ovet 2013. Uusimattomat ilmanvaihtokoneet, sekä ilmanvaihdon puhdistus ja säätö sekä yhtiössä toteutettiin kylpyhuoneiden kartoitus 2014. Pihakaluston metalliosien maalaus, talotikkaiden uusinta, C-portaan yläpuolisen katon uusiminen, hankesuunnittelun aloitus ja katon, vesi- ja viemärijärjestelmän hankesuunnittelu tehtiin LVI- Planorin toimesta2016. LVIS- hankesuunnittelu 2017. Kattovahinko, vesikatolla kattokaivo tukkeentunut 2016. Vettä kattoluukun välistä yläpohjaan, rappukäytävään sekä C23 C24 asuntoihin. Korjaus valmis 1.2017, huoneistojen märkätilojen kunnostus, pesuhuonesaneeraukset ja käyttövesiputkistojen uusiminen pesuhuoneisiin asunnoissa A2, A5, A9, B12, B15, C21, C24, D26 2018, tarkastusluukkujen korotus 2019. Kuntotutkimus, julkisivut ja parvekkeet 2020. Julkisivun ja parvekkeiden kunnostuksen toteutus sekä ulko-ovien uusinta. Yhteisten tilojen lukituksen uusinta. Huoneisto- ovien lukituksen uusinta 2022. Asuinrakennusten vesikattojen saneeraus 2023. Salaojien saneeraus 2023. Ilmastoinnin puhdistus 2024. Palovaroittimien uusinta 2024.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Jynkän ala-aste (etäisyys n. 0.3 km), Jynkänlahden yläkoulu (etäisyys n. 1.3 km), Jynkän uusi päiväkoti (etäisyys n. 0.9 km), Sale Jynkkä (etäisyys n. 0.2 km), Citymarket Kolmisoppi (etäisyys n. 2 km)
Lisätiedot
LVIS- hankesuunnittelun esittely taloyhtiölle 02/2017. Todettiin ettei laajamittaista korjaustarvetta tässä vaiheessa ole. Kosteiden tilojen kartoitus suoritettiin uudelleen loppuvuodesta 2017. Varsinaisessa yhtiökokouksessa 6.6.2022 yhtiökokouksessa annettiin hallitukselle valtuus tarvittaessa kerätä yhdestä kahteen kuukauden ylimääräinen vastikekanto, jos taloyhtiön taloudellinen tilanne sitä vaatii. Yhtiökokouksessa päätettiin, että rahoitusvastikkeista ja lainaosuussuorituksista ja hankeosuussuorituksista rahastoidaan lainanlyhennysrahastoon enintään tilikaudella lainanlyhennyksiin käytetty osuus. Lainaosuuden pois maksaminen edellyttää erillistä lainaosuuslaskelmaa. Se tilataan isännöintitoimistolta. .
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei
Sähköinen omistajamerkintä
Ei

Hinta

Velaton hinta
55 000 €
Myyntihinta
30 394,67 €
Neliöhinta
632,18 € / m²
Vuokra-aika
Tontin vuokrasopimus päättyy: 30.09.2036
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
508,95 € / kk
Pääomavastike
208,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
717,75 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
35 € / kk
Saunan kustannukset
15,00 EUR/kk
Vesimaksun lisätiedot
35 €/hlö/kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Rakennusvuosi
1979
Rakennusvuoden lisätiedot
1979
Huoneistojen lukumäärä
32
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
4 272 m²
Liikenneyhteydet
Paikallisliikenne (etäisyys n. 0.1 km)
Pihan ilmansuunnat
luode
Lämmitys
Kaukolämpö, Muu
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, vesikeskuslämmitys
Tontin vuokra
Tontin vuokran määrä: 3680 € / vuosi.

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokepaikkoja: 32
Yhteiset tilat
Sauna, väestönsuoja, kuivaushuone, pesutupa, kaapeli-TV, ulkoiluvälinevarasto, huoneistokohtaiset varastot, askarteluhuone, kylmäkellari.
Ominaisuudet
Eteisen ja 2 makuuhuoneen irralliset vaatekaapit
Lainalaskuri