52 000 €53 m²

Kumputie 18, Pikku-Palomäki, Kouvola2h, k, kph, lasitettu p

Velaton hinta
52 000 €
Hoitovastike
185,50 € / kk
Asuinpinta-ala
53 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pikku-Palomäki
Kaupunki
Kouvola

Pikku-Palomäellä myydään vuokrattuna hissitalon 4. kerroksen siistikuntoinen kaksio. Kodin baarikeittiö on kivasti avoin olohuoneeseen. Keittiö on remontoitu 2018, kylpyhuone laatoitettu linjasaneerauksen yhteydessä 2017. Kulmahuoneistosta on näkymät sekä itään että etelään ja lisämukavuutena lasitettu parveke.

Taloyhtiössä on tehty mittavasti remontteja, mm. käyttövesiputket uusittu, viemärit sukitettu, ikkunat ja parvekeovet uusittu, julkisivu- ja hissiremontit tehty sekä vesikatteet uusittu.

Sijainti on rauhallinen ja lähellä luontoa. Kävelymatkan päässä alkaa kuntorata ja hiihtoladut. Myös koulu, päiväkoti, bussipysäkki ja ruokakauppa ovat lähellä. Keskustaankin on matkaa alle 2 km. Asunnossa pitkäaikainen vuokralainen.

Sovi oma esittelyaikasi ja tule tutustumaan!

Susanna Mentu puh. 044 730 1670 susanna.mentu@km.fi

Kiinteistömaailma Kouvola | SamKoti Oy www.kiinteistomaailma.fi/kouvola

Perustiedot

Sijainti
Kumputie 18, 45200 Kouvola
Kaupunginosa
Pikku-Palomäki
Kohdenumero
67578040
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
53 m²
Tontin pinta-ala
1,74 ha
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, lasitettu p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu. Kirjallinen vuokrasopimus ja vuokratuotto siirtyvät ostajalle sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone, astianpesukoneliitäntä. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: keraaminen liesi, liesituuletin suodattimella. Keittiö, aamiaispöytä avoin olohuoneeseen.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet, pesukoneliitäntä, allaskaappi, peilikaappi
Säilytystilat
Vintti tai vinttikomero, Kylmäkellari
Näkymät
etelä, itä
Tulevat remontit
2026 - 2030 Kunnossapitotarveselvitys: sisääntulokatosten saneeraus, ikkunoiden huolto ja korjaus 2026, lämmitysjärjestelmän saneerauksen suunnittelu 2026 ja toteutus 2027-2028, ilmanvaihtokoneiden uusimisen suunnittelu 2026 ja toteutus 2027-2028, ilmanvaihdon nuohous ja säätö 2027-2028, sähköautojen latauspisteiden suunnittelu 2027-2029.
Tehdyt remontit
2018 Keittiö. Keittiön kaapistot, välitilalevy, lattia ja kodinkoneet uusittu. 2017 Kylpyhuone. Taloyhtiö saneerannut kylpyhuoneet käyttövesiputkisaneerauksen ja viemäreiden sukituksen yhteydessä. 1983 Parvekelattioiden kunnostus. 1993 A-talon vesikatteen uusiminen. 1994 Ikkunoiden uusiminen (ei parvekeikkunat), julkisivusaneeraus, pihavalaistuksen uusiminen, kylmiöiden kylmäkompressorit uusittu. 1995 Käyttöveden paineenkorostusasema. 1998 Pesulaosaston pesukoneet, lukkojen vaihto. 2000 ovipuhelinjärjestelmä. 2002 Lämmönjakokeskuksen ja termostaattien uusiminen. 2003 Jätekatosten rakentaminen, C-talon hissin saneeraus. 2004 B-talon hissin saneeraus. 2005 A-talon hissin saneeraus. 2007 putkistojen kuntotutkimus. 2008 jätevesiviemäreiden huuhtelu, ilmanvaihdon nuohous. 2010 A-, B-, C-talojen saunojen saneeraus (lauteet ja paneelit), kuntoarvio, pihasuunnitelma. 2011 porraskäytävien maalaus, katon katteiden uusiminen. 2012 sisääntulokatosten saneeraus. 2014 parvekeikkunoiden ja -ovien uusiminen, parvekeseinän saneeraus, turvakamerat. 2017 ovipuhelimien uusiminen, ilmanvaihtoventtiilien uusiminen, saunaosastojen saneeraus, kylpyhuoneiden saneeraus, viemäreiden sukitus, käyttövesijohtojen uusiminen. 2018 A-, B- ja C-talojen hissien kunnossapitosaneeraus. 2020 lukitusjärjestelmän saneeraus, elektromekaaninen (Abloy Pulse). 2021 pihavalaistuksen parantamin. 2021 pesulan seinien maalaus ja valaistuksen parantaminen. 2021 pesulan kuivausrummun uusiminen. 2021 saunaosaston parvekkeiden laatoituksen uusiminen. 2022 parvekkeiden kuntotutkimus. 2022 A-talon jätekatoksen maalaus ja B- ja C-talon jätekatoksen laajennus. 2024 sokkelin kunnostus ja maalaus, julkisivu- ja parvekesaneeraus, autotallien ovien maalaus (A-talo) ja uusiminen (B- ja C-talot), korvausilmaventtiilien asennus ikkunoihin (ei parvekeikkunoita).
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Mansikkamäen koulu (kävellen) n. 350 m
Kouvolan yhteislyseo (kävellen) n. 1,1 km
Eduko (kävellen) n. 1 km
Xamk 4,6 km
Päiväkoti Norlandia Aurinkopoika n. 300 m
Lild Tornionmäki ja Tokmanni n. 850 m
S-Market Tornionmäki n. 1,4 km
Kouvolan keskustan palvelut n. 1,9 km
Kauppakeskus Veturi 6,2 km. Kouvolan Jäähalli ja urheilupuisto n. 2 km
Urheilukeskuksen valaistu kuntorata 20 m, pääset omalta pihalta polkua pitkin
Käyrälampi ulkoilureitti ja uimaranta n. 5,7 km

Velaton hinta
52 000 €
Myyntihinta
18 814,02 €
Neliöhinta
981,13 € / m²
Velkaosuus
33 185,98 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
185,50 € / kk
Pääomavastike
328,07 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
513,57 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 15 € / kk. Kylmävesi 5,26 €/m3, lämminvesi 11€/m3. Kulutuksen mukainen tasauslaskutus 1 krt/v. 31.12.
Muut kustannukset
Lisätietoa velkaosuudesta: Lainaosuudet maksettavissa pois jokaisen kuukauden viimeisenä päivänä. Isännöintitoimisto veloittaa lainaosuuslaskelmasta 40 €..
Autopaikan kustannukset
8 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kouvon Tornit
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön omistuksessa kolme kiinteistöä, joiden koot 5805 m2, 5813 m2 ja 5813 m2.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1965
Kerroksia
8
Kattotyyppi
Tasakatto. 2011 vesikattojen katteet uusittu
Energialuokka
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
1,74 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö; ISS Palvelut Oy
Isännöinti
Kouvolan Kiinteistötiimi Oy, Ilmarinkuja 3, 8. krs, 45100 Kouvola. Vesa Tamminen, vesa.tamminen@kiinteistotiimi.fi, puh. 045 181 8500
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Kouvolan kaupunki p. 020 615 11
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki n. 120 m Kouvolan matkakeskus n. 2,6 km
Kuntotutkimus
Asunnossa on tehty asbestikartoitus. Ei raporttia saatavilla.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys. Lattialämmitys: Sähköinen mukavuuslattialämmitys asennettu taloyhtiön toimesta kylpyhuonesaneerauksen yhteydessä (kaikissa kylpyhuoneissa on lämmitysverkkoon kytketty lämpöpatteri). Lisätietoa asunnon lämmityksestä: Kaukolämpö, vesikiertoinen patteriverkosto.