52 000 €32,5 m²

Salpausselänkatu 47, Keskusta, Kouvola1h, kk, kph/wc, s

Velaton hinta
52 000 €
Hoitovastike
136,50 € / kk
Asuinpinta-ala
32,5 m²
Huoneita
1
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Kouvola

Yksiö omalla saunalla ja isolla lasitetulla parvekkeella keskustassa

Ylimmän kerroksen huoneisto loistosijainnilla tarjoaa toimivan pohjaratkaisun sekä harvinaisia lisäetuja tämän kokoluokan asunnossa: oman saunan ja todella suuren lasitetun parvekkeen. Asunto sopii hyvin niin omaksi kodiksi kuin sijoitukseenkin.

Huoneisto käsittää avaran oleskelutilan, keittiönurkkauksen sekä alkovin, joka tuo selkeän paikan sängylle ja helpottaa tilan sisustamista. Keittiössä on tarvittavat toiminnot arkeen, ja oma sauna lisää asumismukavuutta. Suuri lasitettu parveke toimii lisähuoneen tavoin aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn. Parvekkeelta avautuvat näkymät Jaakonpuiston suuntaan, mikä tuo asuntoon avaruutta ja viihtyisyyttä.

Taloyhtiötä on hoidettu suunnitelmallisesti. Rakennuksessa on jälkiasennushissi vuodelta 2018, mikä tekee kulkemisesta sujuvaa. Ikkunat ja parvekkeenovet on uusittu vuonna 2021 ja kaukolämpöpaketti vuonna 2015.

Sijainti on erinomainen: keskustan palvelut, kuten kaupat, ravintolat ja apteekit, ovat kaikki kävelyetäisyydellä. Myös rautatieasemalle on lyhyt matka, mikä helpottaa liikkumista.

Tässä kodissa on hyvä mahdollisuus toteuttaa pintapäivityksillä omaan makuun sopiva kokonaisuus.

Ota yhteyttä, niin käydään tutustumassa! Heidi Niemi heidi.niemi@roof.fi 045 184 5766

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80501099
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
32,5 m²
Tontin pinta-ala
810 m²
Kokonaispinta-ala
32,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h, kk, kph/wc, s
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin. Liesi: Valurautaliesi ja sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti ja teräs.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys (sähkö), peilikaappi, pesuallas ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kellarikomero ja kaapistot
Näkymät
Jaakonpuisto
Tulevat remontit
2025–2026: Sokkelin kunnostus ja maalaus. 2025–2026: Parvekkeiden maalaukset. 2026: IV-poistopuhaltimien siivekkeiden puhdistus + IV-koneen hihnan tarkastus (tehdään kolmen vuoden välein). Ajankohtaa ei määritelty: Katon uusiminen. Julkisivujen saumaukset. Huoltomaalauksia. Lukijan on huomattava, että kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksessä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapitotoimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2009: Parvekekaiteiden korjaus, maalaus ja alumiiniritilöiden uusiminen. 2009; IV-puhdistus ja säätö. 2011: Lukituksen uusiminen (Abloy Sento). 2013: Tontin verkkoaidan uusiminen. 2014; Väestönsuojan paineoven uusiminen ja tiiveyskoe. 2015: Paloturvallinen jätekatos 2015: Kaukolämpöpaketin uusiminen. 2016: Tuloilmaventtiileihin suodattimet. 2017: Ulkoiluvälinevaraston ja liiketilan oven uusiminen. 2018: Jälkiasennushissi (Orona/Special Lift Oy). 2019: IV-puhdistus ja säätö, lisätty liesikupuihin poistoventtiilit. 2019: Korvausilmaventtiilien lisäys pieniin asuntoihin ja ulko-oven maalaus. 2019: Ulkoiluvälinevaraston/ liiketilan kulmauksen asfaltointi (NCC). Kouvolan kaupunki asfaltoi kustannuksellaan Salpauselänkadun puoleisen raitin. 2020: Savunpoistojärjestelmän korjaus. 2021: Ikkunoiden ja parvekkeenovien uusiminen. 2021: Ilmanvaihtoventiilien uusiminen. 2023: Tuloilmaventtiileihin suodattimet. 2023: Poistopuhaltimien siivekkeiden puhdistus ja IV koneen hihnan tarkastus. 2024: Palovaroittimet huoneistoihin ja porrashuoneeseen 2024: Autotalleihin uudet kippiovet ja sähköpääkeskukseen uusi ovi. 2024: Väestönsuoajan tiiveyskoe ja hankittu puuttuvat varusteet väestösuojaan.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: ei tiedossa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
286-1-1026-4
Postitoimipaikka
Kouvola

Hinta

Velaton hinta
52 000 €
Myyntihinta
48 579,57 €
Neliöhinta
1 600 € / m²
Velkaosuus
3 420,43 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
136,50 € / kk
Pääomavastike
74,04 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
210,54 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jaakonhovi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: 8 § Kunnossapitovastuu ja korjauskustannukset Osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien tai asennuttamien huoneistokohtaisten ilmalämpöpumppujen, lattialämmitysten tai muiden osakasmuutosten osalta, säilyy kunnossapito- ja vahingonkorvausvastuu osakkaalla. Taloyhtiön kiinnitykset: 250 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1989
Huoneistojen lukumäärä
15
Liiketilojen pinta-ala
67,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1990
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 19.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
810 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
ES-Isännöinti Oy, Pasi Ilmari Peltomäki, +358405115725
Kaavoitustiedot
Kouvolan kaupunki PL 85 Torikatu 10 45100 Kouvola puh. 020 61511 https://kartta.kouvola.fi/ims/

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Taloyhtiöllä on 6 piha-autopaikkaa vuokrattavana (10 €/kk). Autotallit ovat erillisiä osakkeita.