119 000 €116 m²

Urheilijankuja 2 A, Keskusta, Kouvola3-5h,k,pkh,2xkph,s,wc

Velaton hinta
119 000 €
Hoitovastike
463,40 € / kk
Asuinpinta-ala
116 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Kouvola

Tämä rivitalohuoneisto keskustassa on todellinen harvinaisuus, tämän lähemmäs keskustaa rivitaloon et pääse. Viihtyisät tilat kutsuvat asumaan. Sijainti on erinomainen, palvelut ja harrastusmahdollisuudet ovat kävelyetäisyydellä. Asunnon tilat ovat viihtyisät ja toimivat. Olohuone on tilava ja valoisa, siellä oleva takka tuo asumiseen tunnelmaa. Keittiö on käytännöllinen arjen kokkailuun ja erillinen ruokailutila tarjoaa hyvät puitteet yhdessäoloon. Makuuhuone on reilun kokoinen ja sen yhteydessä oleva pukeutumishuone on joka naisen unelma. Tätä tilaa on mahdollista muokata myös toiseksi makuuhuoneeksi tarpeen mukaan. Kylpyhuoneessa on suihku. Alakerrassa sijaitsevat pukuhuone, kylpyhuone sekä sauna. Alakerrasta on kulku taloyhtiön yhteisiin tiloihin, kuten kellarivarastoihin, sekä lämpimään autotalliin. Läheltä löytyvät urheilu- ja kulttuuripalvelut, kuten urheilupuisto, uimahalli ja teatteri, kivaa tekemistä vapaa-aikaan. Mahdollista ostaa lämmin autotalli 15.000 euroa.

Perustiedot

Sijainti
Urheilijankuja 2 A, 45100 Kouvola
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
617469
Asuinpinta-ala
116 m²
Tontin pinta-ala
2 451,7 m²
Kokonaispinta-ala
116 m²
Huoneiston kokoonpano
3-5h,k,pkh,2xkph,s,wc
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Alakerran kylpyhuone tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin side by side, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone. Keittiöremonttia tehty 2011
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone x 2, erillinen wc, suihku, suihkuseinä, peilit, pesukoneliitäntä. Yläkerran kylpyhuone uusittu 2011.
Säilytystilat
Kellari, jäähdytetty kellari
Tulevat remontit
Suunnitellut: Kunnossapitoselvitys 2026 -luonnos: 2026 Puutteellisten palokatkojen korjaus kellarista. 2026 Väestösuojan tiiveyskoe. 2030 Lukituksen uusiminen. Kunnossapitoselvitys 2025-2029: lukituksen uusiminen 2027. Rivitalo-osuuden huoneistojen takkojen nuohous 2025-2029.
Tehdyt remontit
Ikkunat ja parvekeovet uusittu 1988, kattoremontti 2003, pihan pintavesien liittäminen kaupungin sadevesijärjestelmään 2007, pohjakerroksen lattiat, tuuletusparvekkeen lattiakorjaukset, kylmiön peruskorjaus 2012, luhtikäytävien pinnoitus, löylyhuoneen remontti 2014, antenniin siirtyminen ja irtaantuminen kaapeli tv:stä 2018, ulko-oven uusiminen, A1 parvekkeen oven uusiminen, kerrostalon ja rivitalon välisen kannen kunnostus, talojen välisen palkin korjaus 2019, kellarin välikäytävän maalaus, autotalliovien pintojen uusiminen ja murtojälkien korjaus, keinun telineen poisto, rivitalo-osuuden ulko-ovet ja lukot 2021. 2022 Liiketilan ovet ja ikkunat uusiminen. 2022 Päätyparvekkeen kunnostus (lattia ja katos). 2025 Käyttövesiputkistosaneeraus. 2025 Viemäreiden sukitus. 2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin 10 v. akulla. 2025 Huippuimureiden lisäys huoneistot 2 ja 3. 2025 Roska-astioiden alustan asfaltointi. 2025 Nurmialueen kaadon korjaus. 2025 energiatodistuksen uusiminen.. Asunnon remontit: Kylpyhuone, keittiö, makuuhuone, terassi

Velaton hinta
119 000 €
Myyntihinta
85 783,82 €
Neliöhinta
1 025,86 € / m²
Velkaosuus
33 216,18 €

Vastikkeet

Hoitovastike
463,40 € / kk
Pääomavastike
279,28 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
742,68 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Autotallin yhtiölaina osuus 3010,53 euroa / 31.3.2026. Yhtiövastike 42,00 e / kk. Rahoitusvastike 25,31 e / kk.

Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
13
Liiketilojen pinta-ala
104 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1965
Tontin koko
2 451,7 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Reim Kymi Oy, Pilvi Tapani, Essi Kosonen, puh. 020 743 8509
Kunnan numero
286

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, mankeli, urheiluvälinevarasto, väestösuoja, yhteisantennijärjestelmä, huoneistokohtaiset vinttikomerot, huoneistokohtaiset kylmäkellarikomerot
Pintamateriaalit
Keittiö: vinyylikorkki. Olohuone: parketti.