26 451 €84 m²

Ensonpolku 2 C, Valkeala, Kouvola4h+k+s

Velaton hinta
26 451 €
Asuinpinta-ala
84 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2001
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Valkeala
Kaupunki
Kouvola

Vuonna 2001 valmistunut asumisoikeuskohteemme sijaitsee Valkealan Jokelassa. Ensonpolku sijaitsee päättyvän tien päässä omassa rauhassa. Luonto on lähellä, sijaitseehan talo hienolla paikalla Käyräjoen läheisyydessä. Lähimpään kouluun, päiväkotiin ja kauppaan on matkaa vain kilometri. Kouvolan keskustaan on matkaa noin 7,5 km.

Ensonpolulla, Valkealassa on viisi rivitaloa. Talot ovat 1-kerroksisia ja niissä on yhteensä 24 asuntoa. Asuntojen koot vaihtelevat yksiöistä neljän huoneen asuntoihin.

Kohteessa on mahdollista vuokrata autokatospaikka tai autopaikalta oma parkkipaikka (paikkoja rajoitetusti). Vesimaksu 24,00 €/hlö/kk. Autokatospaikka 19,00 €/kk, autopistokepaikka 12,00 €/kk.

Vakuus on yhden kuukauden käyttövastikkeen suuruinen vakuus.

Kohteemme on täysin savuton.

Kun teet asumisoikeussopimuksen, maksat asumisoikeusyhteisölle kertaluontoisen asumisoikeusmaksun. Maksu on suuruudeltaan 15 % asunnon hankintahinnasta. Lisäksi maksat kuukausittain käyttövastiketta asunnosta. Käyttövastikkeen suuruus vaihtelee asunnon mukaan. Asumisoikeusasuntoa haetaan järjestysnumerolla, jonka saa ARAlta. Asumisoikeusasuntoa voivat hakea kaikki 18 vuotta täyttäneet, joilla ei ole haettavalta alueelta omistusasuntoa tai varoja sen hankkimiseksi. Tulot eivät vaikuta asunnon saantiin, eikä yli 55-vuotiailla ole varallisuusrajoja. Tekemällä hakemuksen https://hakemus.tampuuri.fi/esisannointi/ saat tarjouksen sähköpostiisi, kun hakukriteerejäsi vastaava asunto vapautuu.

Lisätietoja löydät https://es-kodit.fi/kohde/ensokaari/

Perustiedot

Sijainti
Ensonpolku 2 C, 45360 Kouvola
Kaupunginosa
Valkeala
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
84 m²
Huoneiston kokoonpano
4h+k+s
Huoneita
4
Vapautuu
01.07.2026

Velaton hinta
26 451,23 €
Myyntihinta
26 451,23 €
Neliöhinta
314,90 € / m²

Muut maksut

Muut kustannukset
Asumisoikeusmaksu: 15316,03 €, Indeksikorotus: 11135,20 €, Muutostyöt: 0,00 €, Yhteensä: 26451,23 €.
Käyttövastike
1 079,31 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Ensokaari
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2001
Rakennusvuoden lisätiedot
2001

Pysäköintitilan kuvaus
Autopaikkoja kohteessa: 32.