147 000 €134 m²

Mäenpääntie 1, Kuusankoski, Kouvola3mh, oh, k, työh., vh, kph/s, 2 wc, var., autotalli

Velaton hinta
147 000 €
Hoitovastike
469 € / kk
Asuinpinta-ala
134 m²
Huoneita
6
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kuusankoski
Kaupunki
Kouvola

Tyylikäs ja tilava kaksikerroksinen rivitalon päätyasunto omalla autotallilla!

Tämä valoisa ja hyvin pidetty päätyasunto tarjoaa toimivan pohjaratkaisun ja reilusti tilaa isommallekin perheelle. Asunnossa on kolme makuuhuonetta, olohuone, keittiö, erillinen työhuone, vaatehuone, kylpyhuone/saunaosasto, kaksi erillistä wc:tä sekä hyvät varastotilat. Lisäksi oma autotalli tuo arkeen helppoutta.

Huoneisto on kauttaaltaan kattavasti remontoitu vuosina 2017–2018. Remontissa on uusittu kaikki pinnat, lattiat, katot, seinät, pesutilat, putkistot sekä keittiö. Ilmalämpöpumppu asennetaan huhtikuun aikana, mikä lisää asumismukavuutta entisestään.

Päämakuuhuoneen yhteydessä oleva vaatehuone on mahdollista ottaa käyttöön työhuoneena tai lisämakuuhuoneena.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja merkittäviä remontteja on tehty kattavasti vuosien varrella, mm. käyttövesiputkisto, ikkunat ja ovet, katot, parvekkeet sekä ilmanvaihtoon ja piha-alueisiin liittyviä parannuksia. Viimeisimpänä on toteutettu vesikattojen saneeraus ja kattoikkunoiden uusinta vuonna 2025.

Asunto tarjoaa erinomaiset säilytystilat sekä sisällä että ulkona, ja päätyasunnon sijainti tuo lisää rauhaa ja yksityisyyttä.

Tervetuloa tutustumaan tähän valmiiksi remontoituun ja monipuoliseen kotiin!

Riina Tuomala puh. 050 301 6702 riina.tuomala@km.fi

Kiinteistömaailma Kouvola | SamKoti Oy www.kiinteistomaailma.fi/kouvola

Perustiedot

Kaupunginosa
Kuusankoski
Kohdenumero
1412340
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
134 m²
Tontin pinta-ala
3 753 m²
Kokonaispinta-ala
134 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen. Autotalli 15m2, varasto 9,1m2
Huoneiston kokoonpano
3mh, oh, k, työh., vh, kph/s, 2 wc, var., autotalli
Huoneita
6
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Koko huoneisto remontoitu 2017-2018: kaikki pinnat, lattiat, katot, seinät, pesutilat ja putkistot, keittiö (keittiömaailma). Ilmalämpöpumppu asennetaan kevät 2026.
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. Viimeistään 2kk kaupanteon jälkeen
Keittiön varusteet
Jääkaappi, integroitu pakastin, astianpesukone, astianpesukoneliitäntä, intgroitu mikroaaltouuni, kiertoilmauuni (pyrolyysi), kivitasot, välitilat kaakelia, induktioliesi, ulosvedettävä kuivatarvikekaappi, hana ulosvedettävällä suihkuputkella. Keittiö uusittu täysin 17/18. . Lattia: Vinyylilankku. Seinät: Maalattavaa tapettia
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Luode
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Kunnossapitovastuu: osakkaalla, jokainen hoitaa oman pihansa.
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku/suihkukaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kylpyhuonekaapisto, kiinteät valaisimet, saunavaraus (sauna paneloitu, puuttuu vain lauteet + kiuas, ovi). Katto paneloitu. . Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Ulkovarasto, Muu erillinen varasto. Vaatehuone yläkerran aulassa, päämakuuhuoneen yhteydessä iso vaatehuone/pukeutumistila, joka on mahdollista muuttaa työtilaksi/makuuhuoneeksi (pituus 3,4m x leveys 2m), ulkovarasto, kaapistot.
Näkymät
Puistomaiset, pihalle. Ikkunasuunnat: luode, kaakko
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys: Viemärijärjestelmän kuntoarvio / -tutkimus 2027. Pihaistutuksia 2026.
Tehdyt remontit
Koko huoneisto remontoitu 2017-2018 kaikki pinnat, lattiat, katot, seinät, pesutilat ja putkistot, keittiö. Väliovet uusittu karmeineen (pl. tuulikaapin ovi). Ilmalämpöpumppu asennetaan 2026. (Yläkerran wc ja pieni vaatehuone ei uusittu nykyisten toimesta.). Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Lopputarkastus tehty: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. Aluelämpö 1981. Seinäpaneelit ja autotallit peltiprofiilista 1988. Mäenpääntien puoleiset ikkunat uusittu 1990. Parvekkeet 1992. Kattohuopa 1994. Asuntojen pääovien vaihto 2002. Bauer putkistojärjestelmä 2005. Betonielementtien saumaus 2006. Katot uusittu kaksikertaisella kumibitumikermikatteella, kattoikkunat 2007. Käyttövesiputkisto, kaapeliverkko, lämmityspistokkeet 2012. Jätekatokset, autotallien kattojen vesikourut ja autotallien sisäiset vauriot korjattu 2014. Ikkunaremontti (ikkunat, terassien ja parvekkeiden ovet uusittu) 2015. Kattoikkunat uusittu (pl. H, risteysalue kunnostettu, kuntotarkastus suoritettu 2016. Lämmönsäädin uusittu 2017. Autotallien G ja H sekä parvekeremonttien suunnittelu 2018. Ilmastointijärjestelmän poistoilmaventtiilien lisäys as. A, rakennusten sokkeleiden maalaus, kaikkien autotallien ja parvekkeiden korjaus/uusiminen, as. G sadevesien johtaminen pois asunnon sisäänkäynnin edestä 2019. Kurtturuusujen poisto 2021. F j L parkkialueen leventäminen sekä asfaltointi 2022. Vesikaton paikkakorjaus 2023. Rivitalojen vesikattojen saneeraus, kattoikkunoiden uusinta 2025.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Keskustan koulu 1-6 (kävellen) n. 0,55 km, Naukion yhtenäiskoulu 1-9 (kävellen) n. 1,8 km; Päiväkodit: Ekholmintien päiväkoti n. 1,3 km, Killingintien päiväkoti n. 1,4 km; Ruokakaupat: K-Supermarket n. 0,9 km, S-Market Kuusaantori n. 1,1 km; Muut lähipalvelut: Kauppakeskus Veturi n. 5,4 km, Kouvolan keskusta n. 7,2 km, Kuusankosken Jäähalli ja urheilutalo n. 2 km

Velaton hinta
147 000 €
Myyntihinta
118 932,30 €
Neliöhinta
1 097,01 € / m²
Velkaosuus
28 067,70 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
469 € / kk
Pääomavastike
201 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lämmin vesi 13€/m3, kylmä vesi 6€/m3, tasauslaskutus 4 x vuodessa.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kuusankosken Mäenpääntie 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Osakkaan tehdessä huoneistoremonttia, tulee hänen ehdottomasti selvittää asbestikartoituksen tarve.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni. Betoni, puu
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Tasakatto. Vesikatot saneerattu, kattoikkunat uusittu 2025
Energialuokka
D2013
Tontin koko
3 753 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat itse. Osakkaat, tilaustöinä (Kuusaan Tehohuolto Oy)
Isännöinti
Tili & Isännöinti Hermunen, Keskusaukio 1, 45700 Kuusankoski, Kari Suutari, p. 020 768 9793, kari.suutari@tilihermunen.net, toimisto@tilihermunen.net
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Kouvolan kaupunki p. 02061 511
Liikenneyhteydet
Kuusaantien bussipysäkit n. 0,8 km
Pihan kuvaus
Asunnossa on piha. Istutukset: Etupihalla tuija-aita ja kääpiömänty. Takapihalla kääpiöjasmike, hortensia, valkoinen syreeni, Norjan angervo, puistosyreeni, suviruusua, lännenheisi angervo. . Suunta: kaakko, etelä
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus