89 900 €79 m²

Kyllikintie 8 as 61, Ravikylä, Kouvola3h,k,kph/wc, s,vh. Parveke

Velaton hinta
89 900 €
Hoitovastike
318,60 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Kerros
6 / 7
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ravikylä
Kaupunki
Kouvola

Erittäin hyväkuntoinen, tyylikäs ja valoisa saunallinen kulmahuoneisto. Huoneisto on remontoitu kokonaisuudessaan.

Keittiö ja olohuone yhtenäistä avaraa tilaa. Kylpyhuone remontoitu viemärisaneerauksen yhteydessä v. 2019.

Yhtiössä tehty mittavia remontteja mm. parvekkeet, putki-, viemäri ja kylpyhuoneet uusittu ym. Aivan varmasti ihastut tähän, tämän kuntoisia saunallisia huoneistoja on harvoin tarjolla!

Lähdetään tutustumaan Tiina Väinämö 0400-777933, tiina.vainamo@op.fi

Perustiedot

Sijainti
Kyllikintie 8 as 61, 45160 Kouvola
Kaupunginosa
Ravikylä
Kohdenumero
615330
Kerros
6 / 7
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
6 092 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph/wc, s,vh. Parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, sähköliesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot 2012, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, suihku, allaskaappi, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Vaatehuone
Tulevat remontit
Päätetyt: Kunnossapitotarveselvityksessä esille otettuja asioita: Julkisivun kunnostus/maalaus (kunnon kartoitus v. 2026)
Tehdyt remontit
Etuikkunat 1988,1990. Lämmönvaihtimet, nousulinjaventtiilit 1994,1997. Saunaosastojen saneeraukset 2001, 2003. Talojen ulkomaalaus 2002, 2003. Hissitornien vesikatteet 2003, 2004. Exec-lukot 2005. Jätekatos 2007. Talo 6:n parvekeovet 2008. Talo 8:n sisävesikourut/myrskypelti, kuntoarvio/PTS 2009. Autotallien pistorasiat, IV-kanavien nuohous/tasapainotus 2010. Hissien kuntotutkimus 2011. Salaojasaneeraus/sokkelin patolevyt/sadevesiputket/pelastustie 2011, 2012. Ulko-ovien uusinta, talo 6:n autopaikoitusalueen reunan kivimuuri, hulevesijärjestelmän kaivuvalmistelu ennen asfaltointia 2013. Viemärikansien uusinta (5 kpl) ennen asfaltointa, piha-asfaltointi (ylä-keskipiha) 2014. Piha-asfaltointi (alapiha), sokkeliosien pikkuikkunoiden uusiminen, talon 8 parvekeovien uusiminen 2015. Porraskäytävien valojen uusiminen, tunniste + led-valoiksi, putkiston kuntotutkimus 2016. Taloyhtiön omistamassa asunnossa (37) tehtiin pintaremontti vuokralaisen vaihtuessa, talojen huonokuntoiset saunan lauteet uusittiin, kaukolämpöpaketti uusittu talossa 8, koodilukot ulko-oviin, kylmäkomeroiden kylmälaitteiden sulkeminen 2017. Julkisivuremontin hankesuunnittelu, putkiremontin hankesuunnitelma, putkiremontin varsinainen suunnittelu, putkiremontin aloitus, viemärien sukitus, marraskuu, putkiremontin aloitus, poraukset, yhteiset tilat, joulukuu 2018. Putki-, viemäri- ja kylpyhuoneremontti, taloon 6 ikikouru, elementtisaumojen uusiminen, asunnon A 2 (taloyhtiö) pintaremontti 2019. IV-puhdistus ja säätö, talojen huopakatteen uusiminen, talojen kattoikkunoiden ja kattoluukkujen uusiminen 2020. Hissien uusiminen 2021. Rappukäytävien ja rappujen alaosien sekä saunakäytävien maalaus, pihagrillin ja kalusteiden uusiminen, autotallin ovien maalaus ja päätymuurin kunnostus ja maalaus, talon 8 käytävän ja polkupyörävaraston välisen oven uusiminen, pelastustien toteuttaminen, asuntojen ovilistojen uusiminen 2022. Käytäväovien pielien maalaus ja listojen uusiminen 2023. Palovaroittimien asennus 2024. parvekkeen kunnostus 2025.. Asunnon remontit: Keittiö remontoitu v. 2012. Laminaattilattiat asennettu v. 2025. Seinät maalattu v. 2025. Keittiön ja olohuoneen välinen seinä poistettu. Kylpyhuone remontoitu taloyhtiön puolesta linjasaneerauksen yhteydessä v. 2019.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kouvolan keskustaan n. 1,6 km. Ratamokeskus alle 1 km. Lähikauppa n. 1,2 km.
Lisätiedot
Keittiöremontti tehty v. 2012. Keittiön ja olohuoneen välinen seinä on poistettu. Laminaatit asennettu v. 2025, maalipinnat uusittu. Kylpyhuone ja sauna remontoitu v. 2019

Velaton hinta
89 900 €
Myyntihinta
64 193,26 €
Neliöhinta
1 137,97 € / m²
Velkaosuus
25 706,74 €

Vastikkeet

Hoitovastike
318,60 € / kk
Pääomavastike
265,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
584,10 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Kylmä vesi 5.11m3, lämminvesi 11.15m3. Huoneistoon kohdistuu kolme taloyhtiön lainaa: Hissi 170,37 euroa, parvekkeen korjaus 6 511,63 euroa ja putki/viemäri 19 024,74 euroa yhteensä 25 706,74 euroa.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kyllikintie 6-8
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
70
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1971
Kerroksia
7
Tontin koko
6 092 m²
Kunnan numero
286

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, väestösuoja
Pintamateriaalit
Keittiö: maalia, laminaattia. Olohuone: maalia, laminaattia. Makuuhuone 1: maalia, laminaattia. Makuuhuone 2: maalia, laminaattia. Sauna: paneelia, laattaa. Kylpyhuone: kaakelia, laattaa. Eteinen: maalia, laminattia.