89 900 €75 m²

Angervokuja 7 B, Mielakka, Kouvola3h,k,s

Velaton hinta
89 900 €
Hoitovastike
296,25 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1977
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Mielakka
Kaupunki
Kouvola

Viihtyisää asumista Mielakassa!

Etsitkö kodikasta ja toimivaa kotia rauhalliselta alueelta, silti lähellä keskustan palveluita? Tässä Kouvolan Mielakassa sijaitsevassa 75 m² rivitalon päätykolmiossa yhdistyvät asumismukavuus ja loistava sijainti.

Kodin kohokohdat: Toimiva pohjaratkaisu: Kaksi makuuhuonetta tarjoavat tilaa niin pienelle perheelle, pariskunnalle kuin etätyöskentelyynkin.

Arjen sujuvuutta: Erillinen wc helpottaa kiireisiä aamuja, ja asunto on ilmeeltään perussiisti – muuttovalmis sellaisenaan tai helposti omaksi makuun päivitettävissä.

Oma rauha: Päätyasunto tarjoaa enemmän yksityisyyttä. Olohuoneesta on käynti suojaisalle, katetulle terassille, josta avautuvat rauhoittavat puistonäkymät.

Autoilijan etu: Jokaiseen huoneistoon kuuluu oma pistokkeellinen autokatospaikka, joka sisältyy asumiseen.

Sijainti ja ympäristö: Mielakka on tunnettu erinomaisista ulkoilumahdollisuuksistaan. Olitpa sitten lenkkeilijä tai talviurheilun ystävä, harrastusmahdollisuudet alkavat lähes kotiovelta.

Vaikka asut luonnon lähellä, palvelut eivät ole kaukana: Kouvolan keskusta ja matkakeskus sijaitsevat vain 2 kilometrin päässä, joten kuluyhteydet ja kaupat ovat nopeasti saavutettavissa.

Soita ja sovi oma esittelyaikasi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Angervokuja 7 B, 45120 Kouvola
Kaupunginosa
Mielakka
Kohdenumero
80489759
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
3 570 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
noin 2 kk kaupan teosta tai sop, mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (jääkaappipakastin uusittu 2024), liesituuletin, astianpesukone ja liesi (liesi uusittu 2021). Liesi: Keraaminen liesi.
Terassin kuvaus
Katettu terassi ja aidattu takapiha, puisto näkymä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkukaappi, pesuallas, pesukoneliitäntä ja lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas, peilikaappi, bidee-suihku ja allaskaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja kylmä ulkovarasto
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025 - 2029 palovaroittimet, maan tasoittelu autokatoksista ja niiden edustalta 2025 Takaovien uusinta 2025 - 2026 IV-kanavien puhdistus ja säätö, huippuimureiden tarkistus 2027, ikkunoiden vaihto, vesikatteen uusinta 2027 Hallituksen kokouksessa 19.2.2026 päätettiin esittää yhtiökokoukselle, että takaovien uusimisen urakoitsijaksi valitaan Skaala. Hankkeen rahoitus esitetään toteutettavaksi osakkailta kerättävillä hankesuorituksilla, jotka voi maksaa 1-6 kuukauden erissä.
Tehdyt remontit
2024 Energiatodistus 2023 käyttövesiputkistojen uusiminen 2018 viemärien huuhtelu+kuvaus, viemärien kuntotutkimus 2018 sisäilmakartoitukset ja vauriokorjaukset 2018 rännien ja räystäslautojen uusinta 2017 IV puhdistus 2013 ovien ja lukituksen uusiminen 2013 pihan kunnostus 2012 autokatoksen päädyn panelointi 2012 varastojen puuosat kunnostettu 2012 autokatoksen rännit uusittu 2012 salaojien kunnostus 2012 lämmönvaihtimen hankinta 2009 kahden autokatosrak. kattohuopien uusiminen 2008 jätekatoksen puoleisen autokatoksen kattohuovan uusiminen 2007 IV-kanavien puhdistus 2007 jätekatos 1997 IV-kanavien puhdistus 1986 tasakatto harjakatoksi
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Saunassa iso patteri samoin kylpyhuoneen puolella.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Keskustaan matkaa noin 2 km. Läheltä löytyy myös hyvät ulkoilu- ja lenkkimaastot, ruokakauppa, päiväkoti ja koulut.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kouvola

Hinta

Velaton hinta
89 900 €
Myyntihinta
73 635,37 €
Neliöhinta
1 198,67 € / m²
Velkaosuus
16 264,63 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
296,25 € / kk
Pääomavastike
165 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
461,25 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesi laskutetaan kulutuksen mukaan kahden kuukauden välein. Seuraavaksi vesimittarit luetaan 30.4. Hallituksella on valtuudet periä tarvittaessa 1-2 ylimääräistä hoitovastiketta, mikäli taloyhtiön taloudellinen tilanne niin vaatii.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Niitynoja
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 400 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1977
Huoneistojen lukumäärä
12
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1977
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Tiili ja puu
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 11.07.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 570 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
REIM Kymi Oy, Suvi Toivokoski, suvi.toivokoski@reim.fi, 020 743 8533
Kaavoitustiedot
Kouvolan kaupunki puh 020 61511

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Jokaiseen huoneistoon kuuluu pistokkeellinen autokatospaikka
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv
Keittiön lattia