105 000 €43,5 m²

Keskikatu 11 B, Keskusta, Kouvola2h,kk

Velaton hinta
105 000 €
Hoitovastike
169,50 € / kk
Asuinpinta-ala
43,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
2009
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Kouvola

Helppoa asumista aivan Kouvolan keskustassa!

Tarjolla olisi aivan Kouvolan ytimessä, kaikkien palvelujen välittömässä läheisyydessä, heti vapaa hyväkuntoinen 3.kerroksen kaksio. Talo valmistunut 2009 (As Oy Ukko-Pappa) yhtiön omalle tontille. Huoneistossa lasitettu parveke sisäpihan puolelle. Asunnossa keittiö ja olohuone yhteistä avointa tilaa, makuuhuoneesta pääset lasitetulle parvekkeelle. Taloyhtiön sisäpihalta löytyy lasten leikkitilaa, seurustelualuetta, pyykinkuivaus - ja matontamppaustelineet. Talon alla on autohalli, ulkoiluvälinevarasto ja jätehuone.

Tähän asuntoon kannattaa tutustua, soita ja sovi oma esittelyaikasi.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Keskikatu 11 B, 45100 Kouvola
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80488695
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
43,5 m²
Tontin pinta-ala
2 225 m²
Kokonaispinta-ala
43,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h,kk
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesituuletin, kiinteät valaisimet ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Pesukoneliitäntä, suihkukaappi, suihku, peilikaappi, wc-istuin, lattialämmitys, kiinteät valaisimet ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Näkymät
Taloyhtiön sisäpihalle
Tulevat remontit
2025 palovaroittimien uusinnat asunnot ja yleiset tilat (suositus) 2028 ilmanvaihtojärjestelmä; IV-koneen tarkistus, huolto ja puhdistus (suositus) VS-tilan ajan tasalle saattaminen
Tehdyt remontit
Ikkunat, parvekeovet tai parvekkeet; parvekelasituksien tarkistus ja huolto 2024 Lukitus: lukituksen uusinta ja oviautomatiikkaa porraskäytävien ulko-oviin 2023 Ilmanvaihtojärjestelmä: Kunnossapitokorjaus: IV-koneiden tarkistus 2023 Sähköjärjestelmä: Perusparannus: Kameravalvonnan uusinta 2022 Yläpohjarakenteet ja vesikatto varusteineen: Perusparannus: Kattoturvatuotteiden lisäys 2022 Ilmanvaihtojärjestelmä: Kunnossapitokorjaus: IV huolto ja säätö 2020 Rakennusautomaatio: Perusparannus: Talon ohjausautomatiikan päivitys 2020 Piha-alueen varustukset: Kunnossapitokorjaus: Sisäpihan leikkipaikan puuosien kunnostus 2018 Ilmanvaihtojärjestelmä: Kunnossapitokorjaus: Ilmanvaihtokanavien osittainen puhdistus 2016 Julkisivut: Peruskorjaus: Julkisivun takuukorjauksien loppuun saattaminen 2016 Julkisivut: Peruskorjaus: Lemminkäinen Talo Oy suoritti julkisivun takuukorjauksia 2015 Maalaus: Kunnossapitokorjaus: Porraskäytävän maalauspaikkauksia 2013 Sähköjärjestelmä: Perusparannus: Valvontakamerat lisäys A ja B-portaan pohjakerrokseen ja A ja B-portaan sisäpihan oville 2013 Yläpohjarakenteet ja vesikatto varusteineen: Kunnossapitokorjaus: Pulupiikkien asennus sisäpihan katolle ja pulujen jätösten puhdistus 2013 Sähköjärjestelmä: Perusparannus: Valvontakamerat ala-aulaan 2012 Viherrakenteet: Kunnossapitokorjaus: Sisäpihan vihertyöt 2012
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kouvolan keskustan palvelut kävelyetäisyydellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Kouvola
Tietoliikennepalvelut
Taloverkko. Talossa on ilmainen Telian nettiliittymä asukkaille.

Hinta

Velaton hinta
105 000 €
Myyntihinta
96 502,74 €
Neliöhinta
2 413,79 € / m²
Velkaosuus
8 497,26 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
169,50 € / kk
Pääomavastike
217,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
387 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Lisätietoja vastikkeista: Vesivastike-ennakko 20€/kk/hlö. Seuraavassa veden tasauslaskutuksessa käytetään m3 -hinnat; Lämmin vesi 12,74€/m3 Kylmä vesi 6,36€/m3

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Kouvolan Ukko-Pappa
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Ullakko/kellarikomero. Yhtiökokous on myöntänyt luvan osakkaille ilmalämpöpumppujen asennukseen omana muutostyönä, ohjeistuksena käytetään yhtiökokouksen 22.2.2019 hyväksyttyä asukastiedotetta. Taloyhtiön lisätiedot: Tietoja lainojen pituuksista: Laina 181.040,72€, 12kk euribor+0,18%. laina-aika päättyy 15.10.2029. Taloyhtiön kiinnitykset: 5 300 000 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2009
Huoneistojen lukumäärä
58
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2009
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 22.11.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 225 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Mikko Honkanen, mikko.honkanen@retta.fi, 0102287120