68 000 €56 m²

Ojaäyrääntie 2 D, Kankaro, Kouvola2h,k,kph,s,wc. Autotalli. Varasto

Velaton hinta
68 000 €
Hoitovastike
140 € / kk
Asuinpinta-ala
56 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kankaro
Kaupunki
Kouvola

Viihtyisä pieni yhtiö loistavalla sijainnilla, josta vapautumassa päätyasunto.

Huoneistot ovat valmistuneet v. 2001. Hyvän kokoinen kylpyhuone, jossa tila pyykinpesukoneelle. Miellyttävä lattialämmitys joka puolella huoneistoa. Ilmalämpöpumppu asennettu v. 2024.

Kiva suojaisa oleskelupiha, terassilla tilaa kalusteille ym.

Lähdetään tutustumaan, näytöt järjestää Tiina Väinämö 0400-777933, tiina.vainamo@op.fi

Perustiedot

Sijainti
Ojaäyrääntie 2 D, 45150 Kouvola
Kaupunginosa
Kankaro
Kohdenumero
614273
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
56 m²
Tontin pinta-ala
2 979 m²
Kokonaispinta-ala
56 m²
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph,s,wc. Autotalli. Varasto
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, erillinen wc, suihku, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys kph, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Ulkovarasto
Tulevat remontit
Päätetyt: Kunnossapitorarveselvitys: V. 2025 pensasaitojen leikkaus. V. 2026--2029 ei suunniteltuja korjauksia.
Tehdyt remontit
V. 2020 autotalli ja jätekatos valmistunut, muutettu As Oy:ksi. V. 2011 kiinteistöjen ikkunoiden ja ovien lämpökuvaus. V. 2012 huon. A-C yläpohjan eristeiden tarkastus, osan vaihtaminen huon. C kohdalla. V. 2013 autotallien väliseinien peruskorjaus, huon. D-F yläpohjan kunnon tarkistus. V. 2014 hankittu uudet postilaatikot ja asennettu paineenalennusventtiili. V. 2015 autotallien maalaus ja rännien korjaus. V. 2016 väliaitojen maalaaminen ja talojen pitkien sivujen ja osittain päätykolmioiden puuosien maalaus. V. 2017 huoneistokohtaisten vesimittareiden uusiminen, lattialämmityksen korjaus huon. C. V. 2018 ilmastointikanavien nuohous. V. 2019 kiinteistöjen kattopinnoitteen uusiminen ja jäteastiasuojien hankinta. V. 2020 valokuituliittymän hankkiminen, uusittu antennivahvistin ja varaajien kontaktorit, huon. A-C. V. 2021 uusien jäteastioiden hankinta ja jätesäiliötilan laajentaminen. V. 2023 uusittu ikkunoita, 3 kpl B keittiö, huon. C keittiö ja olohuone, korjattu pihan hulevesikaivo. V. 2024 lattialämmitystermostaattien korjaus huon. B, salaojien ja hulevesilinjojen puhdistus ja kuvaus. Takapihan puuaitaa on osittain uusittu ja maalattu kokonaisuudessaan v. 2025.. Asunnon remontit: Huoneisto muutettu asuinhuoneistoksi v. 2001 (ollut aikaisemmin SBC-radion käytössä). Keittiön ja eteisen seinät maalattu v. 2025. Ilmalämpöpumppu asennettu v. 2024.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Lähiruokakaupat alle 0,5 km. Kouvolan keskustaan n. 1,5-2 km.
Lisätiedot
Autotalliosakkeen osuus on 3 780 euroa velattomasta pyyntihinnasta, joka on 73.000 euroa. Rakennus on alun perin ollut SBC radion käytössä rv. 1988, muutettu asuinkäyttöön 2001. Huoneistoon valokuitukaapeliyhteys v. 2020. Ilmalämpöpumppu asennettu 2024. Takapihan laatoitus ja tuijat istutettu 2020

Velaton hinta
68 000 €
Myyntihinta
65 380,38 €
Neliöhinta
1 214,29 € / m²
Velkaosuus
2 619,62 €

Vastikkeet

Hoitovastike
140 € / kk
Pääomavastike
70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
210 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Vesimaksu 5,70/m3. Autotallin vastike on 10,39 euroa/kk. Kokonaissähkönkulutus on ollut n. 10.000 kWh.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kouvolan Ojaäyrääntie 2
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1988
Huoneistojen lukumäärä
6
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1988
Kerroksia
1
Tontin koko
2 979 m²
Kiinteistönhoito
Osakkaat
Isännöinti
Seitsikkoseudun isännöinti Oy, Matti Vilenius p. 040 556 7832
Lisätietoja lämmityksestä
Sähkö. Ilmalämpöpumppu v. 2024
Tontin vuokra päättyy
11.02.2037
Tontin vuokra
Vuosivuokra 3 150,00 €
Kunnan numero
286

Pintamateriaalit
Keittiö: maalia, parkettia. Olohuone: tapettia, parkettia. Makuuhuone 1: tapettia, parkettia. Sauna: paneelia, laattaa. Kylpyhuone: kaakelia, laattaa. Eteinen: maalia, parkettia. Wc: kaakelia, laattaa.