29 500 €75 m²

Suolasenkoskentie 3 A, Myllykoski, Kouvola4h,k,p

Velaton hinta
29 500 €
Hoitovastike
430,56 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Myllykoski
Kaupunki
Kouvola

Heti vapaa, remontoitu päätyhuoneisto Myllykoskella – Muuta ilman remonttihuolia! Etsitkö tilavaa ja huolella pidettyä kotia, johon pääset muuttamaan vaikka heti? Suolasenkoskentiellä odottaa uusia asukkaitaan toisen kerroksen tilava neliö, joka tarjoaa loistavat puitteet viihtyisään asumiseen.

Kodin valtit: Muuttovalmis kunto: Asunnon kaikki pinnat on käyty läpi.

Remontoidut tilat: Keittiö ja kylpyhuone on uusittu vuonna 2010.

Päätyhuoneisto: Sijainti talon päädyssä tuo asuntoon runsaasti luonnonvaloa ja omaa rauhaa. Ikkunoita kolmeen suuntaa.

Muunneltavuus: Keittiön vieressä oleva huone on todellinen tilaihme – se taipuu tarpeesi mukaan joko upeaksi ruokailutilaksi, rauhalliseksi työhuoneeksi tai lisämakuuhuoneeksi.

Säilytystilaa ja mukavuutta: Kodissa on käytännöllinen vaatehuone ja oma parveke, joka tuo lisätilaa oleskeluun.

Perustiedot: Sijainti: Suolasenkoskentie, Myllykoski.

Kerros: 2/3 (ei hissiä).

Tilat: 4h + k + kph + vh + parveke.

Vapautuminen: Heti vapaa!

Tämä koti on ehdottomasti tutustumisen arvoinen kohde niin tilaa kaipaavalle perheelle kuin etätyötä tekevälle pariskunnalle. Rauhallinen sijainti ja loistava pohjaratkaisu tekevät tästä asunnosta arjen helmen.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Myllykoski
Kohdenumero
80475611
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
2 700 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h,k,p
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, erillisuuni ja liesi. Liesi: Keraaminen liesi. Keittiö remontoitu 2010.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Pesutilat remontoitu 2010.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto
Tulevat remontit
Selvitys kunnossapitotarpeista: pihan korjaus ja asfaltointi 2025(ei tehty) vesi- ja viemäriputket , remontin suunnittelu aloitetaan 2026 autotallien edustan korjaus ja autotallien ovien uusinta, ulkoportaiden korjaus suositeltu 2027 pohjoissivun ikkunoiden uusinta 2027 Sähköautojen latauspaikkojen suunnittelu suositeltu 2027.
Tehdyt remontit
1990 Parvekelinjojen saneeraus, 1998 Saunatilat peruskorjattu, Päätyikkunat uusittu, 2001 rappukäytävien ulko-ovet uusittu, 2002 Rappukäytävät maalattu, 2003 rakennusten päätyjen lämpörappaustyö, 2005 pitkien sivujen ulkopuolinen perusparanns, etelän puoleiset asuntijen parvekeovet ja ikkunat uusittu, lämmitysjärjestelmän sulku-, säätö- ja tyhjennysventtiilit uusittu. 2010 Saunaosasto saneerattu, tuuletusparvekkeiden ovet ja ikkunat uusittu, 2012 talon päätyyn asennettu autolämmityspistokkeet 4kpl. 2016 ilmanvaihtohormit nuohottu, jätekatoksen perustus tehty. 2017 uusi jätekatos hankittu, 2020 putkistojen kuntotutkimus. 2021 Katon kuntokartoitus. 2022 Vesikaton uusinta 2022 Saunaosaston ja kellarin wc:n saneeraus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
S-market Myllykoski ja K-Supermarket Ruokamylly n. 950m
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kouvola

Hinta

Velaton hinta
29 500 €
Myyntihinta
25 598,70 €
Neliöhinta
393,33 € / m²
Velkaosuus
3 901,30 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
430,56 € / kk
Pääomavastike
50,23 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
480,79 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Saunamaksu 8€/kpl/kk Autopistokepaikka 5€/kpl/kk Autotallipaikkavuokra 25€/kpl/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Huusarinmäki
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 280 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
17
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1965
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 02.12.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
2 700 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Sanna Puisto, sanna.puisto@retta.fi, 044-9027788
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Vesi- ja viemäriputket/Putkistojen kuntotutkimus tehty 2020

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Vapaista autopaikosta pitää tiedustella isännöitsijältä. Neljä tolppapaikkaa, kaikki varattu (varaus jonotuksen mukaan). Kolme pientä autotallia vapaana tällä hetkellä 01/2026.