64 000 €77,5 m²

Kyllikintie 2 A, Ravikylä, Kouvolamh*2, oh, k, wc, vh

Velaton hinta
64 000 €
Hoitovastike
286,75 € / kk
Asuinpinta-ala
77,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 8
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ravikylä
Kaupunki
Kouvola

Asunto sijaitsee rakennuksen ensimmäisessä kerroksessa (ei maan tasalla, yhdet portaat) ja taloyhtiössä on myös hissi, mikä helpottaa arkea. Asunnossa on kaksi mukavan kokoista makuuhuonetta, joissa toisessa kaapisto. Tilava olohuone ja moderni keittiö tekevät tästä kodista viihtyisän. Linjasaneerauksen yhteydessä (2021) remontoidussa kylpyhuoneessa on lattialämmitys ja pesukoneliitäntä. Säilytystilaa tarjoavat kaksi vaatehuonetta.

Asunto-osakeyhtiö Kouvolan Kyllikinsalpa on hyvin hoidettu yhtiö, jossa on muun muassa putkiremontti ja julkisivun peruskorjaus tehty. Kaukolämpö sisältyy hoitovastikkeeseen ja vedestä maksetaan oman kulutuksen mukaan. Asukkailla on mahdollisuus vuokrata autopaikka yhtiöltä, ja taloyhtiössä on myös sauna, joka tarjoaa rentoutumismahdollisuuden.

Ravikylän alue tarjoaa rauhallisen sijainnin lähellä Kouvolan keskustaa – matkaa keskustaan on vain reilut kilometri. Läheltä löytyvät myös Palomäen monipuoliset ulkoilu- ja liikuntamahdollisuudet sekä Ratamokeskuksen sairaala.

I also provide service in English.

Jermu Lampinen jermu.lampinen@roof.fi 045 172 5007

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kyllikintie 2 A, 45160 Kouvola
Kaupunginosa
Ravikylä
Kohdenumero
80462168
Kerros
1 / 8
Asuinpinta-ala
77,5 m²
Tontin pinta-ala
6 038 m²
Kokonaispinta-ala
77,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
mh*2, oh, k, wc, vh
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, lattialämmitys, allaskaappi, peilikaappi ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Vaatehuone ja kaapistot
Tulevat remontit
2029 Ikkunoiden uusinta 2029 Vesikaton uusinta 2029 IV-puhdistus ja säätö 2027 Hissien uusinta 2026 Selvitys sähköautojen latausmahdollisuudesta ja pysäköintijärjestelyistä 2026 Vesikaton rakenteen ja eristyksien kuntokartoitus
Tehdyt remontit
Yhtiön kunnossapitotarveselvityksen mukaan: 2024 huoneistokohtaiset palovaroittimet 2024 Vesikattojen tarkastus 2022 Lukituksen uusiminen 2021 Linjasaneerauksen urakoiden toteutus 2020-2021: 2020-2021 Viemäreiden saneeraus sukittamalla / Käyttövesi-, lämmitys-, sähkö- ja rakennusurakan toteutus (linjasaneeraus) 2019 Yhtiökokouksen päätös linjasaneerauksen toteutuksesta 2019 Linjasaneerauksen suunnittelu 2019 Urakoiden kilpailutus 2017 Julkisivujen peruskorjaus 2014 Pelastusteiden rakentaminen 2012 Parvekelinjojen uusiminen 2010 Talo 4 parvekeovien (28 kpl) uusiminen 2009 Jäteveden runkoviemärin saneeraus 2008 Talovesijohdon uusiminen 2008 Julkisivun kuntotutkimus 2006 Ulko-ovien uusiminen 2006 JV-Pohjaviemärin huuhtelu 2005 Saunaosasto saneeraus 2005 Porraskäytävien saneeraus 2004 Pihan asfaltointi 2003 Salaojien uusiminen 2002 Antenniverkon kunnostus 2002 Ilmastointi nuohottu 1997 Autokatos 1994 Lämmityksen perussäätö
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Sale Kauppalankatu n. 1,1 km.
Kouvolan ydinkeskusta n. 1,5 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kouvola

Hinta

Velaton hinta
64 000 €
Myyntihinta
41 622,53 €
Neliöhinta
825,81 € / m²
Velkaosuus
22 377,47 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
286,75 € / kk
Pääomavastike
235,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
522,35 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autopaikkavuokra, lämmin: 8,00€/kpl Autopaikkavuokra, kylmä: 4,00€/kpl Autotallivuokra: 20,00€/kpl Saunamaksu: 13,00€/kk Pesutupamaksu: 2,00€/ kpl Vesi, kylmä mittari: 5,11€/m3 Vesi, lämmin mittari: 11,00€/m3

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Kouvolan Kyllikinsalpa
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 2 751 882,79 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
70
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1970
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 04.10.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
6 038 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Eskolanmäen Kiinteistöpalvelut Oy, Rolle Sarjala, rolle.sarjala@emkp.fi
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kiinteistön kuntoarvio 2010. LVV-kuntotutkimus 2010.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Yhtiöltä vuokrattavissa.
Muut tilat
Varasto 1: lattia muovi, seinät maalattu. Varasto 2: lattia muovi, seinät maalattu.
Keittiön lattia
Laminaatti
Keittiön seinä
Maali
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
MH1: Lattia laminaatti, seinät maalattu. MH2: Lattia laminaatti, seinät maalattu/tapetti.