149 000 €172 m²

Kääpäkatu 3 as, Ristinkallio, Kotka4h,k,rh,vh,th,kph/s,khh,sali,parveke

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
315,29 € / kk
Asuinpinta-ala
172 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Ristinkallio
Kaupunki
Kotka

Tyyliä ja tilaa rakastavalle on tarjolla erityinen rivitalohuoneisto, josta löytyy lähes kaikkea. Yläkerrassa sijaitsevat makuuhuoneet sekä oleskelutila, iso parveke sekä avokeittiö. Luonnonvaloa nämä tilat saavat kattoikkunoista. Alakerrassa ovat sauna, takkahuone, kodinhoitohuone sekä sali, joka toimii monenlaisena harrastetilana. Sisääntuloa yläkerrassa edeltää erityinen sisäpiha-alue, josta käynti autotalliin sekä varastoon. Alakerran takkahuoneesta on lisäksi käynti huoneiston takapihalle, jossa toinen tulisija ulkogrillaukseen ja tunnelmointiin.

Perustiedot

Kaupunginosa
Ristinkallio
Kohdenumero
619056
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
172 m²
Tontin pinta-ala
2 720 m²
Kokonaispinta-ala
172 m²
Huoneiston kokoonpano
4h,k,rh,vh,th,kph/s,khh,sali,parveke
Huoneita
4
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, erillisuuni, induktioliesi, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone, kaapistot. Kiinteä saareke. Noblessan keittiö, usb-portit, kiinteä- ja lisäkaiutin keittiön listoituksessa. Valaistus on kaukosäädettävä.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc x 2, v. 2023 IDO-pöntöt, suihku, suihkuseinä, peilit, kaapit wc yläkerta, pesukoneliitäntä kodinhoitohuoneessa, kiinteät valaisimet. Lattialämmitys kylpyhuoneessa, saunassa, kodinhoitohuoneessa ja takkahuoneessa.
Säilytystilat
Vaatehuone
Näkymät
Tajapihan suuntaan isot ikkunat ja parveke.
Tulevat remontit
Suunnitellut: KORJAUSSUUNNITELMA 2025–2029 Käyttövesiputken uusiminen (päävesiputki uusitaan) Asunto 7 aidan kunnostus. Sokkelien / talon päätyjen tarkastus ja korjaustyöt Talon etupuolen laudoituksen ja räystäiden kunnostustyö jatkuu
Tehdyt remontit
2019 Kattoremontti, uudet pinnan, huopakatto asennus 2023 jätevesiputkien sukitus 2023 jätekatoksen takana olevan aidan purku ja uudelleen asennus yhdessä 1-takon kanssa , kiinteistön huolenpitotarkastus, 2024 salaojien kunnostus ja uusiminen, 1-asunnon päädyn salaoja patolevyineen kaivettu ylös ja uusittu patolevy, finfoamit sekä vaihdettu sorat vanhan maa-aineksen tilalle. 2024 7-asunnon ulommaisen oven puurakenteiden, tukipilareiden ja räystäspeltien uusiminen vesivaurioiden takia (remontoija kävi kaikkien asuntojen pellit ja laudoitukset läpi. Peltien kulmat ja pituudet ovat virheellisiä ja korjaustoimia jatketaan mahdollisuuksien mukaan jo keväällä 2025) Puiden kaatoa Kääpäkatu 3 talojen välissä, Huoltotienrakennus 1 ja 2 asuntojen takapihan taakse julkisivun korjaustyöt 2024-2026, ilmanvaihtokanavien puhdistus joka asunnossa. 2025 Ilmanvaihtoputkien nuohoaminen. Asunnon remontit: Kodinhoitohuone remontoitu maa-aineita myöten vuonna 2022. Maa-ainekset vaihdettu, lisätty vedeneristykset ja lattialämmitys. Vesiputkitukset uusittu samalla, joka mahdollistaa lavuaarin lisäämisen tarvittaessa. Myös vedeneristeet lavuaaria varten. Tekijä: RPM-Group Oy, tarkastaja: Pasi Kallojärvi.

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
138 530 €
Neliöhinta
866,28 € / m²
Velkaosuus
10 470 €

Vastikkeet

Hoitovastike
315,29 € / kk
Pääomavastike
297,78 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
613,07 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Sähkölämmitys 15000 kWh/v. Vesimaksun peruste: omat vesisopimukset, omat sähkösopimukset.

Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
7
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1973
Kerroksia
2
Tontin koko
2 720 m²
Kiinteistönhoito
Osakkaat
Isännöinti
1.6.2026 alkaen Isännöintikolmio, 31.5.2026 saakka: Kirsi Laurikainen
Kunnan numero
285

Pintamateriaalit
Keittiö: Lattia/laatta, Seinät/paneeli. Olohuone: Lattia/vinyyli, Seinät/maalattu tiili, tapetti. Makuuhuone 1: Lattia/vinyyli, Seinät/maali, tapetti. Makuuhuone 2: Lattia/laminaatti, Seinät/maali. Makuuhuone 3: Lattia/laminaatti, Seinät/maali. Kodinhoitohuone: Lattia/laatta, Seinät/maalattu kivi. Sauna: Lattia/laatta, Seinät/paneeli. Kylpyhuone: Lattia/laatta, Seinät/laatta, sormipaneeli. Eteinen: Lattia/laatta, Seinät/puolipaneeli, maali. Wc: Lattia/laatta, Seinät/tapetti. Ruokailuhuone: Lattia/vinyyli, Seinät/tiili, tapetoitu. Sali: Lattia/laminaatti, Seinät/puolipaneeli, maali.