90 000 €120,5 m²

Eskolantie 8 C, Eskola, Kotka4h + k + saunaosasto + 2 wc

Velaton hinta
90 000 €
Hoitovastike
135,60 € / kk
Asuinpinta-ala
120,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Eskola
Kaupunki
Kotka

Edullinen sijoitusasunto Kotkan Eskolasta

Tervetuloa tutustumaan valmiiksi vuokralla olevaan rivitaloasuntoon!

Miellyttävän rauhallisessa, neljän asunnon rivitaloyhtiössä on 120.5 m2:n 4h+k+saunaosasto+autotalli kattava osake. Tästä kohteesta löytyy aurinkoinen ja suojaisa 4436 m2:n kokoinen takapiha, autotalli sekä pistokepaikat kahdelle autolle etupihalla.

Asumiskustannukset ovat erittäin edulliset, sillä asunto on kytketty vuonna 2024 huolettomaan kaukolämpöverkkoon ja yhtiövastike on vain 135.60 €/kk. Taloyhtiössä ei ole luvassa suurempia remontteja seuraavan 5v suunnitelmassa.

Pitkäaikainen vuokralainen maksaa 700 €/kk vuokran lisäksi kulut vedestä, sähköstä sekä lämmityksestä, jotka on n. 300 €/kk.

Jokaisella asukkaalla on omat vesimittarit. Yhtiön jäsenet hoitavat yhteisvastuullisesti yleisen alueen nurmikot vuorollaan, mutta muut, kuten koneelliset lumityöt hoidetaan asuntoyhtiön toimesta.

Asunnossa on tehty erinäisiä remontteja (mm. pintaremontit, ovi-ikkuna, välipohjan eristys) ja se on hyvässä asuttavassa kunnossa. Osa tiloista tapetoitu, osa maalattu, silti se henkii 70-luvun tunnelmaa mm.tiikkisten väliovien ja yleisten tilojen avaruuden ja valoisuuden puolesta.

Asunnossa on hyvässä kunnossa oleva keittiö ja kaksi makuuhuonekäytössä olevaa huonetta, joissa molemmissa tilavat vaatehuoneet, ja näissä kaikissa on parketit. Todella iso ja valoisa olohuone, jossa takka. Tähän tilaan mahtuu suuri ruokapöytä isollekin porukalle. Olohuone on varustettu laminaattilattialla ja täältä myös suora pääsy takapihan katetulle patiolle.

Saunaosasto ja toinen WC on laattaa, pikku WC varustettu muovimattolla. Toisessa WC:ssä on myös amme ja se johtaa tilavalle saunaosastolle, jonne mahtuu hyvin pesukone ja kuivausrumpu. Siellä myös mahtavat löylyt tuottava puusauna.

Kolmas makuuhuone on nykyään vilvoittelu- ja vierashuone, jossa minikeittiö ja josta pääsee takapihalle vilvoilettelemaan tai hakemaan kätevästi halkoliiteristä puita sekä josta on käynti kylmäkomeroon.

Palvelut lähellä eli Kotkan Karhulan keskusta kauppoineen, apteekkeineen ja kouluineen on n.1.5 km päässä. Bussilinja kulkee n.300m päässä päätieltä.

Ota ihmeessä yhteyttä ja tule tutustumaan tähän löytöön!

Perustiedot

Sijainti
Eskolantie 8 C, 48600 Kotka
Kaupunginosa
Eskola
Kohdenumero
24458401
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
120,5 m²
Kokonaispinta-ala
120,5 m²
Huoneiston kokoonpano
4h + k + saunaosasto + 2 wc
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Paljon kaappitilaa, Paljon työskentelytilaa, Tilaa isolle ruokapöydälle, Kivitasot, Astianpesukone, Sähköliesi, Keraaminen liesi, Liesituuletin, Liesi tai uuni erikseen, Jääkaappi, Pakastin
Kylpyhuoneen varusteet
Suihkuja 2 kpl, joista toinen kylpyammeella, Pääsuihku suihkukaappilla, Pesukone + mahd. kuivain, Peili-allaskaappi molemmissa WC:ssä.
Säilytystilat
Säilytystilaa, Vaatehuone, Tilaa pyykeille, Tilaa ulkoiluvälineille, Autotalli
Ominaisuudet
Valoisa, Sälekaihtimet
Ikkunoiden suunta
Takapiha erityisen aurinkoinen
Tulevat remontit
Pienehköjä yhteisen alueen remontteja (seur.5 v suunnitelma)
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
90 000 €
Myyntihinta
90 000 €
Neliöhinta
746,89 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
135,60 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Eskolantie 8
Lisätietoa taloyhtiöstä
Isännöinti hoidettu sisäisesti kuluja säästäen.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
4
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1971
Kerroksia
1
Kiinteistönhoito
Pääsosin asukkaiden vuoroittain hoitama, hiekoitus ja lumityöt ostettu taloyhtiön toimesta.
Isännöinti
Harri Saresvuo, p. 050 0239 575, sakusaresvuo@gmail.com

Pysäköintitilan kuvaus
Autotalli, Pistokkeellisia autopaikkoja 2 kpl
Pintamateriaalit
Parketti, Laminaatti, Muovimatto, Kivi
Muut materiaalit
Tapetti, maalattu seinä