59 000 €82,5 m²

Korpikuusentie 2, Aittakorpi, Kotka3h, k, wc, kph, sauna, ulkovarasto

Velaton hinta
59 000 €
Hoitovastike
354,75 € / kk
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Aittakorpi
Kaupunki
Kotka

Heti vapaa päätyhuoneisto 1971 valmistuneessa taloyhtiössä. Kolmen huoneen, keittiön, pesuhuoneen ja oman saunan muodostama kokonaisuus sopii loistavasti niin pienelle perheelle, pariskunnalle kuin tilaa arvostavalle kahden hengen taloudelle. Asunto kaipaa jo hieman pintaremonttia ja päivitystä, joten tässä on käsistään taitavalla osaajalla mahdollisuus tehdä kodista täysin itselleen mieluisa.

Taloyhtiössä on tehty LVIS-saneeraus 2017-2019 ja myöskin ne asunnon kalleimmat saneerausta vaativat neliöt, eli kylpyhuone ja sauna, on uusittu 2010-luvulla.

Aidatulla pihalla on mukavasti tilaa oleskeluun, ja pihan perältä löytyy myös oma ulkovarasto.

Sijainti on erinomainen: kauppa, Prisman kauppakeskus sekä esiopetus ja alakoulu sijaitsevat kävelyetäisyydellä.

Esittelyt: Satu Sironen +358 44 7310 310 satu.sironen@km.fi

Perustiedot

Sijainti
Korpikuusentie 2, 48400 Kotka
Kaupunginosa
Aittakorpi
Kohdenumero
1412431
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Tontin pinta-ala
1,66 ha
Kokonaispinta-ala
82,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, wc, kph, sauna, ulkovarasto
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto kaipaa päivitystä / kunnostusta mm. pintamateriaalien sekä keittiön osalta.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Sähköliesi, jääkaappi/pakastin, astianpesukone, liesituuletin. Lattia: Parketti
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesuhuoneessa suihku, pesukoneliitäntä, pyyhepatteri. WC:ssä Wc-istuin, pesuallas, bidee, peilikaappi. Saunassa sähkökiuas. Lattia: Laatta. Seinät: Pesuhuoneessa laatta, WC:ssä tapetti, saunassa paneli
Säilytystilat
Muu erillinen varasto. Ulkovarasto takapihalla
Näkymät
Pihalle, Aittakorventien suuntaan ja takapihalle
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista 2025-2029: viemäreiden kuntotarkastus ja kuvaus, D-talon sadevesikaivon korjaus D 22 kohdalta, elementtisaumausten uusiminen, asfalttialueiden korjaukset, ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien säätö, lukituksen uusiminen, raitisilmaventtiilien asennus.
Tehdyt remontit
Pesuhuone saneerattu 2010-luvulla. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: ei tiedossa. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: ei tiedossa. Piha-asfaltointi 1997. Huoneisto-ulko-ovet uusittu 1997-2000. Salaojitukset 2001/2002 C- ja G-talojen päädyissä. Jätekatos 2004. Kattojen paikkamaalaus 2004. G-talon räystään aluslaudoitus uusittu ja oravaverkko asennettu pihan puolelle 2006 ja postilaatikkotelineet 2008-2009. Varastokoppien (osan) peruskorjaus 2009-2012. Asuinrakennusten peltikattojen maalauskunnostus 2012. Lämmitysjärjestelmän muutos maakaasusta kaukolämpöön 2012. Autotallirakennuksen kattojen maalauskunnostus 2013. Huoneistojen varastokoppien kattojen ja räystäskourujen kunnostus 2014. Lämmitysjärjestelmän säätö ja tasapainotus, sulku-/säätöventtiilien ja patteriventtiilien uusiminen 2014, ikkunoiden ja terassiovien uusiminen 2015, huoneistojen pihavarastojen, väliaitojen sekä katon otsalautojen kunnostus 2015. B-talon takapihan sadevesikaivojen tulviminen ja tilapäinen kojraus 2017. LVIS korjauksien suunnittelu ja kilpailutus sekä toteutus 2017-2019. Asunnon C 14 keittiön vesivahvingon korjaus 2017. Asunnon E 3+, D 24 lattiapintojen ulkoseinien sadevesikaatojen korjaus 2017. B 7 pihan ja sadevesiliitännän korjaus 2021. Autotallien lukkojen huolto 2021. A-talon pohjoispäädyn sadevesikaivon uudelleen asennus ja johtaminen kaupungin ojaan 2021. B 8 aitan korjaus. C-talon väliaitojen korjaukset 2021. A-talon ulko-ovien maalaukset 2021. Lämmitystolppien /autotallin sähköjen tarkastus/kunnostus 2022. Autopistokepaikkojen kaapelointi sähköautojen latausvalmiuteen sekä C- ja G-talojen peltikatteen saumojen tiivistys, lumiesteiden asennus ja sadevesikourujen uusinta 2024.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Aittakorven koulu + esiopetus n. 0,6 km, Lähin kauppa K-market Aittakorpi n. 0,45 km, Kauppakeskus Prisman kaupat ja palvelut n. 1,3 km. Kotkansaaren palvelut n. 6,7 km, Jumalniemen kaupat ja palvelut n. 4,7 km, Karhulan keskusta n. 6 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kotka

Hinta

Velaton hinta
59 000 €
Myyntihinta
44 421,83 €
Neliöhinta
715,15 € / m²
Velkaosuus
14 578,17 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
354,75 € / kk
Pääomavastike
181,50 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Vesimaksu: vesimaksuennakko 22 € / hlö / kk. Tasaus kulutuksen mukaan; kylmä vesi 4,57 € / m³, lämmin vesi 8,88 € / m³ Taloussähkön kustannukset oman kulutuksen mukaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Aittakuusi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiö vastaa kosteiden tilojen vesieristämisestä silloinkin, kun kyseessä on omaehtoinen tilojen kunnostus. Taloyhtiö valitsee urakoitsijan ja maksaa laskun. Taloyhtiö on poistanut kylmäsäilytystilat käytöstä. Tilat ovat 2025 alkaen käytössä taloyhtiön kokoustilana. Kaapeli-TV on irtisanottu ja päättynyt 4.3.2026. TV-yhteyden saa kytkettyä erikseen valokuidun kautta. Pelkän TV-yhteyden voi tilata huoneistoon käyttöön esim. Telialta osoitteen perusteella. Telian hintatietona 12/2025 pelkkä TV-yhteys huoneistoon 12,95 € / kk. Ylimääräisestä lyhennyksestä pankki perii 390 € kulun ja tämän lisäksi isännöitsijäntoimisto perii hinnaston mukaisen kulun lainaosuuden laskennasta.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1971
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Elementti
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
1,66 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Huoltoyhtiö, Kotkan Kiinteistöpalvelu Oy
Isännöinti
Retta Isännöinti Taneli Suikkanen, 010 228 7800