212 000 €145 m²

Pihlajatie 8 A, Katariina, Kotka4h+k+wc*2+khh+pkh+kph+s+at

Velaton hinta
212 000 €
Hoitovastike
468 € / kk
Asuinpinta-ala
145 m²
Huoneita
4
Kerroksia
3
Rakennusvuosi
1925
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Katariina
Kaupunki
Kotka

Halutulla Katariinan asuinalueella sijaitsevaan kotiin on helppo ihastua!

Omalla tontilla sijaitseva paritalon puolikas on osa asunto-osuuskunta muotoista taloyhtiötä, joka koostuu kahdesta pari- ja neljästä kerrostalosta. Tässä kodissa asut siis paritalossa, mutta sinulla on suurehkon taloyhtiön tuki ja turva, ja varainsiirtoveroakin maksat ostohetkellä vain 1,5 % kauppahinnasta. Tiesitkö, että asunto-osuuskunnassa on tarkat säännöt huoneistojen vuokraukseen, minkä johdosta huoneistot ovatkin pääsääntöisesti omistajiensa omassa käytössä.

Kolmeen eri kerrokseen sijoittuva koti ja sen tunnelma on koettava paikan päällä. Huoneistoa on laajennettu vuonna 2000, jonka ansiosta on saatu 1-kerrokseen kodinhoitohuone, josta on uloskäynti, poreammeellinen kylpyhuone ja sauna. 2-kerroksessa puolestaan on yksi kolmesta makuuhuoneesta, kahden sijaiten omassa rauhassaan 3-kerroksessa.

Olisiko tämä viimeistään 3 kk kaupanteosta käyttöösi vapautuva, kaunis huoneisto uusi kotisi tai helppo vaihtoehto vapaa-ajan asunnoksi? Autolla pääsee oven eteen, meri on alle 300 metrin päässä ja valokuitu takaa nopeamman nettiyhteyden, joten etätyötkin onnistuvat.

Ota yhteyttä Millaan, kysy lisätietoja tai sovi yksityisesittely!

Milla Hannikainen SKVL Laatuauktorisoitu kiinteistönvälittäjä, LKV milla.hannikainen@aitoalkv.fi 041 311 6020

Aitoa LKV -Kuin kotiin tulisi

Seuraa meitä myös somessa: FB: Aitoa LKV Ig: aitoa_lkv

www.aitoalkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Pihlajatie 8 A, 48130 Kotka
Kaupunginosa
Katariina
Kohdenumero
80493019
Kerroksia
3
Asuinpinta-ala
145 m²
Tontin pinta-ala
7 076 m²
Kokonaispinta-ala
145 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Yhtiöjärjestyksen mukainen pinta-ala on 72 m². Asuinrakennukseen on tehty vuonna 2000 73 m² kokoinen laajennus, joka käsittää khh, kph, s ja 2-kerroksen mh.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+wc*2+khh+pkh+kph+s+at
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
*2025 Huoneiston pääsisäänkäyntiin on osakas asennuttanut sähkölukon. Osakas vastaa itse tämän huolto- ja kunnossapitokustannuksista. Osuuskunta on asentanut takaoveen talosarjan mukaisen lukon, ja osuuskunta vastaa lukon kunnossapito- ja huoltokustannuksista. Vastuu palovaroittimista osin osakkaalla, osin taloyhtiöllä. *2001 Lisäsiiven osalta kaikista kustannuksista vastaa asukas/jäsen. Talokauppojen mukana velvoite siirtyy seuraavalle asukkaalle/jäsenelle.
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 3 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Jääkaappi, liesituuletin (hormiin), induktioliesitaso (2025), erillisuuni, astianpesukone.
Terassin kuvaus
Terassi tehty 2023.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, poreallas, ikkuna*2. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n kuvaus: Sisääntulokerroksen WC: Peili, pesuallas, wc-istuin, sähköinen lattialämmitys.
Keskikerroksen WC: Peili, pesuallas, allaskaapisto, lasihyllyt, bideesuihku, wc-istuin, sähköllä toimiva poistoilmapuhallin.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Päämakuuhuoneessa peililiukuovikaapisto, keskikerroksessa peililiukuovikaapisto, yläkerran makuuhuoneiden vaatekaapit, pukuhuoneen kaapisto, kellari.
Tulevat remontit
Yhtiökokous 30.10.2025 Päätettiin, että aloitetaan sähkösuunnittelu. Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: Vesikaton ja kattosiltojen uusiminen, sähköjärjestelmän vaiheittainen uusiminen, ilmanvaihtokanavien puhdistus, huoneistokohtaiset palovaroittimet (tehty). Vesikaton paikkakorjauksia suoritetaan, ennen uusimista.
Tehdyt remontit
*2025 Huoneistokohtaiset palovaroittimet, lukituksen uusiminen. *2024 Pihlajatie 6 A sisäkaton homevauriokorjaukset. *2022 Mäntykatu 12 B 3 ja B 6 ilmastointiputken uusiminen. *2021 Pihjajatie 6 ulkomaalaus. *2020 Kaukolämmön kytkentävirheen korjaus, Mäntykatu 10-14 julkisivun ja länsipäädyn maalaus. *2016-2020 Ulkoverhoilun maalaustyöt. *2016-2019 Porraskäytävien maalaustyöt. *2011 Kaukolämpöön liittyminen. *2009 Ulkoverhoilujen maalaus. *2005 Keittiöiden vesi- ja viemärijohdot uusittu. *2004 Vesikattojen peltikatteiden maalaus. *1982-1986 Öljykattilat uusittu, vesi- ja vesijohtojen runkolinjat uusittu.
Palvelut
Palvelut: Mansikkalahden uimaranta n. 290 m. Kotkansaaren perus- ja kulttuuripalvelut n. 1-2,5 km säteellä.
Paikallistiedot: Katariina, aiemmin Puistolanakin tunnettu, omaleimainen pientaloalue on kookkaista puurakennuksista koostuva entinen työläiskaupunginosa, joka hahmottuu nykyisin puutarhamaisena huvila-kaupunginosana. Alueen rantoja kiertää suosittu ulkoilureitti joka yhdistää keskustan sekä kansainvälisestikin palkitut Sapokan vesipuiston sekä Katariinan meripuiston. Katariina toteuttaa suomalaista unelmaa asua keskellä kaupunkia, meren rannalla, palveluiden äärellä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kotka
Tietoliikennepalvelut
Valoo, 500M, Valokuitu, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
212 000 €
Myyntihinta
192 444 €
Neliöhinta
1 462,07 € / m²
Velkaosuus
19 556 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
468 € / kk
Pääomavastike
210 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
678 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Osuuskunnan liittymismaksu 16 € / osuus. Tällä huoneistolla osuuksia 3 kpl.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osuuskunta Merenpuoli
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Osuuskunta. Liittymismaksu 16 € / osuus. Jäseneksi haluavalta sekä jäsenyydestä eroavalta kirjallinen hakemus osuuskunnan hallitukselle. Taloyhtiö koostuu neljästä kerrostalosta ja kahdesta paritalosta. Yhteisösäännöt 4 § Osuuskunnan jäseneksi voidaan hyväksyä vain luonnolliset henkilöt. 6 § Jäsenyyden päättyminen jäsenen kuollessa. 7 § Huoneiston käyttäminen, vuokrauksen osuus. 16 § Kunnossapito. 17 § Muutostyöt.
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
1925
Huoneistojen lukumäärä
32
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1925
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
Puu
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 14.06.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
7 076 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Kotkan Isännöintipalvelu, Pia Ehrsten, pia.ehrsten@kotkanisp.fi, 044 735 5605
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista:
Pihan kuvaus
Nurmikkoista pihaa, jossa on mm. mustaviini- ja valkoviinipensas, istutuslaatikko, sekä karviainen, ympäröi osin orapihlaja-, ja osin puuaita rautaportteineen.