38 000 €53 m²

Koulukatu 8 A, Kotkansaari, Kotka2h+k+kph+lasit.parveke

Velaton hinta
38 000 €
Hoitovastike
330,24 € / kk
Asuinpinta-ala
53 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
1958
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kotkansaari
Kaupunki
Kotka

Kotkansaaren sydämessä sijaitseva valoisa ja kodikas parvekkeellinen kaksio hissitalosta. Asuinympäristö on ihanteellinen - meri ja kaupungin palvelut ovat kaikki lähellä. Asunto on kolmannessa kerroksessa, ja siitä avautuvat vehreät näkymät etu- sekä takapihalle. Lasitettu länsiparveke kutsuu nauttimaan ilta-auringosta. Asunnossa on käytännöllinen pohjaratkaisu, ja kylpyhuone on uusittu vuonna 2008.

Yhtiökokouksessa on päättänyt lvis-hankkeen toteutussuunnittelun käynnistämisestä sekä projektipäällikön hankinnasta. Yhtiökokouksessa 9.12.2025 päätettiin kattohankkeen toteuttamisesta sekä rahoittamisesta. Kattohankkeen asunnonkohtainen osuus lainaosuudesta on 5649 euroa joka tulee ostajalle rahoitusvastikkeena vastatakseen.

Kotkansaaren alueella on erinomaiset palvelut ja liikenneyhteydet. Lähikauppa, uimahalli ja linja-autoasema ovat aivan nurkan takana, ja kävelyetäisyydellä odottavat upeat puistot, kuten Sapokka ja Katariina. Alueella on myös hyvät koulut ja Xamk:n Kotkan kampus.

Perustiedot

Sijainti
Koulukatu 8 A, 48100 Kotka
Kaupunginosa
Kotkansaari
Kohdenumero
80487232
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
53 m²
Tontin pinta-ala
2 428 m²
Kokonaispinta-ala
53 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Jyvitettypinta-ala yhtiöjärjestyksen mukaan 48,70 jm2.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph+lasit.parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesi ja jenkkikaappi. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peili, pesuallas, bidee-suihku, allaskaappi, peilikaappi ja pesukoneliitäntä. Pesutilojen kuvaus: Uusittu 2008.
Säilytystilat
Kaapistot, kellarikomero ja ullakko
Näkymät
Näkymät Koulukadulle.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2030 *2025-2026 Katon uusimishankkeen suunnittelu, katon uusimishankkeen toteutus, *2026-2027 Kylpyhuoneiden kunnostus sisältyy viemärihankkeeseen, viemärihankkeen toteutussuunnitelma, viemärihankkeen toteutus.
Tehdyt remontit
*2024 Hissien kannatinköydet uusittu. *2021 Kiuas ja ohjauskeskus uusittu. *2020 Sisäpihan kivetyksen uusimisen jatkaminen. *2019 Autotallin maalauskunnostus, sisäpihan laatoituksen uusiminen, lämmitysverkoston perussäätö ja patteritermostaattien uusiminen. *2018 Viemäreiden kuntotutkimus. *2016 Energiansäästötoimenpiteitä, piha- ja porrasvalaistuksen uusiminen. *2015 Keskilinjan ja pohjoispäädyn puoleisten parvekkeiden kunnostusmaalaus. *2014 Kaukolämpökeskuksen uusiminen, porraskäytävien kunnostusmaalaus. *2013 Hissien kunnostus. *2011 Julkisivujen kunnostus yläosa. *2008 Talon eteläpäädyn seinän kunnostus ja eteläpäädyn puoleisten parvekkeiden kunnostusmaalaus. *2006 Vesikaton pinnoitus. *2003 Ikkunoiden uusiminen. *2001 Lukitusten uusiminen. *1998 Vesijohtojen uusiminen. *1993 Tontti- ja pohjaviemärit. *1992 Julkisivumaalaus.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: K-Market Pooki ja linja-autoasema ja uimahalli aivan vieressä. Kävelymatkan päässä upeat puistot kuten Sapoka, Isopuisto ja Katariina.
Paikallistiedot: Kotkan kaupungin kaupallinen ja hallinnollinen keskusta sijaitsee meren ympäröimänä Kotkansaarella, jossa asuu nykyisin noin 10 000 kotkalaista. Kotkalaiselle elämänkulttuurille ominaista on vahva historian, meren ja sataman läsnäolo. Elämää saarella kehystävät Ruotsinsalmen linnoituskaupungin rauniot, merelliset asuinalueet sekä tietysti upeat kansainvälisesti palkitut puistot.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kotka

Hinta

Velaton hinta
38 000 €
Myyntihinta
38 000 €
Neliöhinta
716,98 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
330,24 € / kk
Pääomavastike
66,05 € / kk
Korjausvastike
103,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
499,49 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autotalli 30 €/kk, pesutupa 6€/puolipv.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Osakeyhtiö Torihaka
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiökokous 9.12.2025 päätettiin jatkaa korjausvastikkeen 2 €/jm2 keräämistä lvis-hankkeen rahoittamiseksi. Korjausvastikkeella katetaan hankkeen rakennuttajakuluja sisältäen toteutussuunnittelun sekä projektipäällikön palkkiokuluja. Yhtiöjärjestys, kts. osakkeen omistajan vastuut 18§, 19§,20§ .
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1958
Huoneistojen lukumäärä
38
Liiketilojen pinta-ala
253,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1958
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 03.07.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 428 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kotkan Isännöintipalvelu, Kati Vestman, kati.vestman@kotkanisp.fi, 0500 659 061
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä Hyvät liikenneyhteydet.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
14.12.2057
Tontin vuokra
27 629,62 € / vuosi
Maanvuokraaja
Kotkan Kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla