78 000 €76 m²

Suntionkatu 14 as, Helilä, Kotka3h+k+wc+kph+s+at

Velaton hinta
78 000 €
Hoitovastike
408 € / kk
Asuinpinta-ala
76 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Helilä
Kaupunki
Kotka

2-tasoinen kolmio hurmaa avaruudellaan, kiitos yläkerran vinon sisäkaton ja pinta-alan. Viralliseen 76 asuinneliöön lasketaan vain yläkerran tilat, jotka käsittävät avotakallisen olohuoneen, keittiön, wc:n, makuuhuoneen ja tilan, jonka voi halutessaan palauttaa toiseksi makuuhuoneeksi. Sisääntulokerroksen 20 lisäneliötä pitää sisällään eteisen, ikkunallisen ja tilavan kylpyhuoneen, sekä saunan, jossa on puukiuas.

Omalle tontille, vuonna 1962 rakennettu taloyhtiö koostuu yhdestä rivi- ja yhdestä kerrostalosta. Taloyhtiössä on tehty vuosien varrella sen kuntoa ylläpitäviä remontteja ja esim. rivitalon vesijohdot ja viemärit on uusittu vuonna 2003. Sijainti on mitä mainioin, kävelymatkan päässä Helilän palveluista.

Asumismukavuutta lisäävät myös 15 m² lämmin, vesipisteellä varustettu autotalli heti sisäänkäynnin yhteydessä, sekä todella tilava, lasitettu parveke ja huoneistolle kuuluva piha-alue, johon pääsee kulkemaan myös parvekkeen kautta. Tämä viimeistään 1 kk kaupanteosta käyttöösi vapautuva koti on sinulle, joka haluat jotain muuta, kuin ne perinteiset neliöt ja arvostat tilaa sekä avaruutta.

Aitoa LKV -Kuin kotiin tulisi

Seuraa meitä myös somessa: FB: Aitoa LKV Ig: aitoa_lkv

www.aitoalkv.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Helilä
Kohdenumero
80471141
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
76 m²
Tontin pinta-ala
5 442 m²
Kokonaispinta-ala
111 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Asuinhuoneisto 76 m², alakerta 20 m², autotalli 15 m².
Huoneiston kokoonpano
3h+k+wc+kph+s+at
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 1 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, liesituuletin, keraaminen liesitaso, erillisuuni, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, suihku, pk-liitäntä, kaapisto, ikkuna. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bideesuihku, WC-istuin.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Yläkerran kaapisto ja lämmin autotalli.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: *2025 Asuntoparvekkeiden ja rivitalojen takaterassien kuntotarkastus. *2026 Kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen ja lämmitysverkoston perussäätö.
Tehdyt remontit
*2025 As. 6 asumisterveyshaitan poistamisen korjaus. *2023 Kerrostalon ja rivitalon vesikaton päällyskatteen uusiminen ja yläpohjan lämmöneristys (kerrostalonosuus). *2022 Julkisivun huoltomaalaus rivitalo + kerrostalo. *2021 Rivitalon päätyyn rakennettiin jätekatos. Rivitalon keittiöiden sähköjen uusinta. *2020 Rivitalon ilmanvaihdon parannus ja puhdistus. *2018 Kerrostalon kirkonpuoleiseen päätyy 2 valaisinta. Kerrostalon vesikaton korjaus (räystään korotus, pellitys ja halkeaman paikkaus). Rivitalon kattoläpivientien tiivistys ja piippujen hatut. *2017 Autotalleihin vesipisteet. *2016 IV-nuohous, talojen välisen lämpölinjan uusiminen. *2015-2016 Kerrostalon LVIS-perusparannusurakka sekä rivitalojen sähköt. *2014-2015 Kerrostalon vesijohtojen ja viemäreiden uusiminen suunnittelu. *2014 Kerrostalon vesijohtojen ja viemäreiden uusiminen hankesuunnittelu. *2010-2011 Rivitalon takaterassien kunnostaminen, jätekatos kerrostalon päätyyn. *2009 Rivitalon kadun puoleisten pikkuikkunoiden uusiminen. *2008 Kerrostalon saunaremontti. *2005 Kerrostalon ulko-ovet uusittu. *2004 Kerrostalon asuntoparvekkeet uusittu. Lämmönsiirrin uusittu, rivitalossa ja kerrostalossa on oma siirrin ja verkosto. *2003 Rivitalon vesijohdot ja viemärit uusittu. *1999 Ikkunat ja parvekeovet uusittu. *1997 Pohjaviemäri ja päävesijohto uusittu. Rivitalon vesikaton uusiminen.

Velaton hinta
78 000 €
Myyntihinta
72 698,81 €
Neliöhinta
1 026,32 € / m²
Velkaosuus
5 301,19 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
408 € / kk
Pääomavastike
148,32 € / kk
Korjausvastike
42,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
611,29 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Muu vastike: 12,47 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Karhulan Kirkkokatu 14
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestys 9 § Parvekelasien kunossapitovastuu. Taloyhtiö koostuu rivitalosta, asuntoja 9 kpl sekä kerrostalosta, asuntoja 24 kpl.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
33
Liiketilojen pinta-ala
239 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
6
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1962
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 25.02.2029
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Huoneistokohtainen ilmanvaihto, painovoimainen
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 442 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Kotka, Jan Porkka, jan.porkka@retta.fi, 010 228 7800
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Kosteustutkimus tehty: 09.05.2019. Lisätietoja tutkimuksista: Insinööritoimisto Jukarainen Oy.
Pihan kuvaus
Huoneistolle kuuluu pieni takapiha, johon pääsee kulkemaan sekä parvekkeen portaita pitkin, että talon päädystä.