- Kohdenumero
- 80415979
- Kerros
- 2 / 7
- Asuinpinta-ala
- 69 m²
- Tontin pinta-ala
- 1 684 m²
- Kokonaispinta-ala
- 69 m²
- Pinta-alojen lisätiedot
- Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
- Huoneiston kokoonpano
- 3h,k,ph/s,vh,wc,et,lasitettu parveke (3h+k+s)
- Huoneita
- 3
- Kunto
- Hyvä
- Lisätietoa vapautumisesta
- Viimeistään 2 kuukautta kaupanteosta/kauppahinnan maksusta. Vaihdossa on mahdollista neuvotella saman taloyhtiön tai vastaavan ikäisen taloyhtiön (2000-luku) Kotkansaarelta: Hyväkuntoinen 2h+k ja parveke, oma sauna ei ole välttämätön.
- Keittiön varusteet
- Jääkaappi, pakastin, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone (2021). Seinät kaakeli (välitila) ja maali. Parkettilattia.
- Parveke
- Kyllä
- Parvekkeen lisätiedot
- Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
- Kylpyhuoneen varusteet
- Pesutilojen kuvaus: Suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, seinäkaappi, pesukoneliitäntä, bideesuihku, wc-istuin. Katto paneli. Seinät kaakeli. Laattalattia, lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bideesuihku, wc-istuin. Katto paneli. Seinät kaakeli ja maali. Laattalattia, lattialämmitys.
-Toinen wc on pesuhuoneen yhteydessä.
- Säilytystilat
- Vaatehuone ja kaapistot. Lisätietoja säilytystiloista: Taloyhtiön yhteistiloissa on huoneistokohtainen häkkivarasto.
- Näkymät
- Taloyhtiön sisäpiha, Sokos hotelli.
- Tulevat remontit
- Kunnossapitotarve yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana (hallitus käsitellyt 26.3.2026):
2026-2029 Ilmanvaihtokoneiden luukkujen suurentaminen tarpeen mukaan
2026-2028 Parvekepilarien elementtisaumojen tarkastus ja uusiminen
2026-2029 Hajulukkojen puhdistus tapauskohtaisesti
2026-2027 Patteriventtiilien uusiminen
2026-2029 Parvekkeiden kosteusvaurioiden korjaaminen tapauskohtaisesti
2028-2029 Ilmanvaihtokanavien puhdistus
*19.5.2026 Varsianinen yhtiökokous myöntää hallitukselle valtuudet päättää patteriventtiilien uusimisen suunnitelmien teettämisestä sekä suunnitelman kukaisesta urakan toteutuksesta
- Tehdyt remontit
- 2025 Huoneistokohtaiset ja kerrostasojen palovaroittimet uusittu
2025 pääovi uusittu ja lisätty oveen automatiikka
2025 IV-koneiden suodattimet vaihdettu.
2021 Kiinteistömankelin hankinta
2020 Asuntokohtaisten vesimittarien vaihto
2020 Hissin valoverhon asentaminen
2019 Parvekelasien huolto
2019 Väestönsuojan tiiveyskoe
2018 Ilmanvaihtokanavien puhdistus
2018 Pihaportin automatiikan uusiminen
2016 Räystäskaapelit asennettu
2015 Huoneistokohtaiset palovaroittimet uusittu
2009 Pihaportti
- Asunnossa sauna
- Kyllä
- Saunan lisätiedot
- Sähkökiuas, lasiovi. Katto, seinät, lauteet paneli. Laattalattia.
- Asumistyyppi
- Omistus
- Vuokrattu
- Ei
- Lisätiedot
- Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestys 8 §: Jos autotallipaikan, autokatospaikan tai autopaikan hallintaan oikeuttava osake siirtyy sellaiselle siirronsaajalle, joka ei ole yhtiön osakas, joka omistaa asuinhuoneiston hallintaan oikeuttavan osakkeen, tai yhtiö itse, yhtiöllä ja osakkeenomistajilla on oikeus lunastaa autotalli-, autokatos-, autopaikan hallintaan oikeuttava osake seuraavilla ehdoilla:
1. Lunastusoikeus syntyy kaikissa muissa saannoissa paitsi kun osake siirtyy:
-yhtiön perustajaosakkaalta yhtiön asuntokauppalain mukaisen rakentamisvaiheen aikana,
-samassa yhteydessä kun samalle luovutuksensaajalle siirretään yhtiön asuinhuoneiston hallintaan oikeuttava osake tai
-perintönä, perilliselle tehdyllä testamentilla tai pesänjaossa
avio-oikeuden nojalla tai kun se siirtyy puolisolle, lapselle
tai lapsenlapselle.
2. Yhtiöllä on lunastusoikeus osakepääomaa ja arvonkorotusrahastoa alentamatta muulla omalla pääomalla.
3. Kun osake siirtyy uudelle omistajalle, uuden omistajan on viipymättä ilmoitettava saannostaan yhtiön hallitukselle.
4. Hallituksen tulee antaa tieto osakkeenomistajille osakkeen siirtymisestä kahden viikon kuluessa siirtoilmoituksesta lukien. Tiedoksi antamisen tulee tapahtua samoin kuin kokouskutsun yhtiökokoukseen. Tiedon tulee sisältää päivämäärä, jolloin lunastusvaatimus on viimeistään tehtävä, mahdollinen kauppahinta tai muu sovittu vastike sekä muut sellaiset seikat, joilla saattaa olla merkitystä lunastusasiaa harkittaessa ja siirtyneitten osakkeiden numerot ja autotalli- autokatos- tai autopaikka, johon osakkeet oikeuttavat.
5. Jos samalla saannolla on hankittu useisiin osakeryhmiin kuuluvat osakkeet, joista kukin osakeryhmä oikeuttaa autotalli-, autokatos- tai autopaikan hallintaan, voidaan lunastus kohdistaa yhteen tai useampaan osakeryhmään.
6. Lunastushinta on siirtäjän tai siirronsaajan sopima hinta, taikka mikäli hinnasta ei ole sovittu tai saanto on vastikkeeton, se käypä hinta joka... jne. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Yhtiöjärjestys 5 §: Osakkeenomistaja, jonka huoneistoon on yhtiön rakentamisvaiheessa tai myöhemmin tehty ns. lisä- ja muutostyönä ratkaisuja, jotka poikkeavat yhtiön muiden huoneistojen perusratkaisuista (esim. LVIS-ratkaisut kuten huoneistokohtainen jäähdytys, huoneistoon asennettu takka ja/tai huoneistoparvekkeille tai -terasseille tehdyt rakenteet kuten parvekelasit jne), vastaa niiden aiheuttamista hoito-, ylläpito- (esim. takan nuohous), kunnostus- ja perusparannuskuluista. Mikäli lisä- ja muutostyöratkaisuista aiheutuu muita kustannuksia yhtiölle, yhtiöllä on oikeus periä osakkeenomistajalta ne kustannukset, jotka ylittävät yhtiön muiden huoneistojen alkuperäisten ratkaisujen yhtiölle aiheuttamat keskimääräiset kulut. Näin perittävän kustannuksen suuruudesta päättää yhtiön hallitus. Sikäli kun aiheutuvaa kustannusta ei saada mitattua, hallitus arvioi suoritettavan korvauksen määrän perustuen mahdollisimman tarkkaan arvioon yhtiölle aiheutuvista lisäkustannuksista.
- Kohde on
- Osakehuoneisto
- Kiinteistötunnus
- 285-3-49-10
- Postitoimipaikka
- Kotka