135 000 €41 m²

Lehmonportintie 7, Kontiolahti, Lehmo, Kontiolahti2h + kt

Velaton hinta
135 000 €
Hoitovastike
94,30 € / kk
Asuinpinta-ala
41 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2026
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Lehmo
Kaupunki
Kontiolahti

Uudiskohde - 2h+kt

Modernia ja helppoa asumista rauhallisessa ympäristössä – vain 10 minuuttia Joensuusta!

- Oma tontti - Hyvä sijainti Lehmossa, lähellä Joensuun keskustaa - Lehmon uusi yhtenäiskoulu, sekä Lehmon palvelut kävelymatkan päässä - Jokaiselle asunnolle kuuluu viihtyisä terassi - Vesikiertoinen lattialämmitys - Edulliset asumiskulut - Maalämpö

Lehmonportintielle, kasvavan ja viihtyisän Lehmonkankaan sydämeen, rakentuu uusi kolmen rivitalon yhtiö, jossa yhteensä 26 yksitasoista kotia. 22 asuntoa on jo myyty. Tarjolla on toimivia ja tyylikkäitä 1h+kt –3h+kt asuntoja, kooltaan 32–56 m² – suunniteltu vastaamaan niin yksinasujien, pariskuntien kuin pienten perheidenkin tarpeisiin.

Täällä saat viettää laatuaikaa läheistesi kanssa ja nauttia asumisen helppoudesta erinomaisten liikenneyhteyksien äärellä. Yhteiseltä suojaisalta piha-alueelta löytyy leikkipaikka perheen pienimmille. Alueella on useita päiväkoteja ja kouluja, lähimmät aivan naapurissa. Lämmitysmuotona toimii ekologinen maalämpö ja vesikiertoinen lattialämmitys pitää jalat lämpiminä talven pakkasillakin. Täällä saat nauttia rivitaloasumisen eduista, ilman suuria pihatöitä ja remonttihuolia.

Lehmon uusi yhtenäiskoulu sijaitsee 2km päässä ja Joensuun keskustan monipuoliset palvelut ovat vain 10 minuutin ajomatkan päässä. Autolla ajaa nopeasti niin Joensuun suuntaan kuin Kontiolahdellekin mahdollistaen helpon kulkemisen töihin ja harrastuksiin. Lehmonportintie sijaitsee upeassa, rauhallisessa ja vehreässä miljöössä. Lehmo on kasvava kaupunginosa, jossa kaupunkimaisema yhdistyy luontoon. Vieressä sijaitseva Padel-keskus sekä loppuvuodesta avautuva Gogo-Express kuntosali yhdessä läheisten retkeilymaastojen kanssa tarjoavat iloa aktiivisten asukkaiden arkeen.

RS-kohde ja rakentaminen on alkanut syksyllä 2025. Arvioitu valmistuminen on keväällä 2027.

Hintaesimerkkejä: 32m² 1h+kt - 111 000€ 41m² 2h+kt - 135 000€

Huom! Kuvat ovat havainneluonnoksia.

Tutustu tarkemmin kohteeseen verkkosivuiltamme:

https://masterkodit.fi/kohde/as-oy-kontiolahdenbrita/

Yhteydenotot: 0509127114 janne.vartiala@masterkodit.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Lehmo
Kohdenumero
24379737
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
41 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Asunnon yhteydssä 2m² varastotila.
Huoneiston kokoonpano
2h + kt
Huoneita
2
Keittiö
Avokeittiö
Asumistyyppi
Omistus
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei

Hinta

Velaton hinta
135 000 €
Myyntihinta
55 887,25 €
Neliöhinta
3 292,68 € / m²
Velkaosuus
79 112,75 €

Vastikkeet

Hoitovastike
94,30 € / kk
Pääomavastike
209,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
303,40 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Laajakaistavastike 10€/kk. Rahoitusvastikkeen osalta lyhennysvapaata on noin vuosi valmistumisesta, jonka jälkeen pääomavastike on arviolta 402,90€/kk.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
As Oy Kontiolahden Brita
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2026
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2027
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Puu
Energialuokka
B2018
Lämmitys
Maalämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen lattialämmitys
Rungon rakennustapa
Elementti